„O rety - to każdy teraz będzie miał taki barakowóz w domu!” – krzyknęła Dominika w trakcie warsztatów na ostatnim już otwarciu Mobilnego Domu Kultury w Markowie. W minioną niedzielę 16 czerwca PoWSInogi, mieszkańcy Markowa i Przyjaciele projektu spotkali się na oficjalnym zakończeniu i podsumowaniu działań wokół Mobilnego Domu Kultury, które trwały 10 miesięcy.
To było wyjątkowe popołudnie. Niedziela. Godzina 15.00. Seniorzy, młodzież, dzieci, dorośli oraz sponsorzy zgromadzeni wokół Barakowozu, w oczekiwaniu na rozpoczęcie spotkania. Co my właściwie dzisiaj będziemy robić? Jak będzie wyglądać pożegnanie z barakowozem? Te i podobne myśli towarzyszyły wszystkim przybyłym gościom i mieszkańcom.
Spotkanie otworzyła pomysłodawczyni projektu – Aga Szczepańska, witając i przedstawiając gości, aby nikt nie czuł się anonimowy. Po oficjalnym powitaniu zza pleców koordynatorki wyłoniła się papierowa lokomotywa z poprzyczepianymi do niej podpisanymi wagonikami. Pociąg „zaparkował” na zewnętrznej ścianie barakowozu. W jego składzie widniały wagony o niecodziennych nazwach: kotłownia, doświadczenia, wspomnienia, radosne momenty, plany. W ten sposób PoWSInogi zostały zaproszone do autorefleksji, polegającej na próbie nazwania tego, czego się nauczyły w czasie prowadzenie projektu, co najbardziej wspominają ze wspólnych działań, jakie momenty sprawiły im największą radość. Szczególnym wagonem okazał się wagon – kotłownia, w którym znalazły się gorące momenty: konflikty, napięcia, trudności. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem dzielili się swoimi odczuciami i przyglądali się swojemu byciu w całym projekcie. Jako najważniejsze doświadczenia zostały wymienione: nauka cierpliwości, przyuczenie do pracy z grupą dzieci, nabycie umiejętności związanych z działaniami remontowymi. Do najbardziej radosnych momentów PoWSInogi zaliczyły: zakończenie remontu, wyjazd Barakowozu do Markowa oraz zabawa i spotkania z dziećmi. Podczas odczytywania odpowiedzi dało się zauważyć iskierki w oczach u dzieci, szczególnie gdy padały słowa o tym, że największą radością dla PoWSInóg były zabawy z nimi.
Po części poświęconej dla młodzieży i seniorów z Gniewkowa, przyszedł czas na warsztat podsumowujący, z aktywnym udziałem dzieci z Markowa. W tym celu każde dziecko otrzymało „Mini Barakowozik na skarby”, do którego były chowane kolorowe cekiny o różnych kształtach, symbolizujące różnorodne uczucia i postawy, które towarzyszyły dzieciom podczas spotkań w Mobilnym Domu Kultury: radość, rozczarowanie, nadzieja na powtórne spotkanie, otwartość i akceptacja tego, że barakowóz pojedzie do innych dzieci, które tego potrzebują. To, co działo się podczas tego warsztatu, jest nie do opisania: chęć „zatrzymania” emocji i wspomnień ze wspólnie przeżytych spotkań w barakowozie wyrażona została poprzez ogromne zaangażowanie w zbieraniu kolorowych cekinów. Najbardziej trafnym komentarzem stają się słowa Dominiki z Markowa, która krzyknęła: „O rety – to każdy teraz będzie miał taki barakowóz w domu! Jeszcze lepiej niż do tej pory!”.
Po tym warsztacie na ręce sołtysa Krzysztofa Goli PoWSInogi przekazały gry planszowe, które na rzecz projektu podarował Urząd Miasta w Gniewkowie. Przekazanie gier i materiałów odbyło się w obecności pani Wiesławy Brzózki, która zaszczyciła nas swoją obecnością na spotkaniu w Markowie. Uczestnicy przekazali także wykonaną na jednym ze spotkań Emocjonalną Mapę Markowa oraz Barakowozową Galerię Mieszkańców.
Na zakończenie oficjalnej części spotkania wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie, a sponsorzy – specjalne podziękowania za okazane wsparcie.
Miłym akcentem kończącym spotkanie było wspólne ognisko, które zorganizował z tej okazji sołtys Markowa oraz spontaniczny mecz piłki nożnej, któremu nie przeszkodził żar słońca lejący się z bezchmurnego nieba.
Spotkanie dobiegło końca, a zaproszeń na kolejną wizytę w Markowie już poza projektem nie brakowało. Jak tylko PoWSInogi będą znać szczegóły – powiadomią o tym na pewno!
Czy to oznacza, że działalność Mobilnego Domu Kultury kończy się? Nic bardziej mylnego. Barakowóz niebawem wraca do Torunia i rozpoczyna swoją działalność w lewobrzeżnej części Torunia. Jak będą teraz wyglądać spotkania w Mobilnym Domu Kultury? Śledźcie nas na naszym blogu i fan page'u. Szczegóły wkrótce!
Za wsparcie przy realizacji projektu PoWSInogi dziękują:
Towarzystwu Inicjatyw Twórczych „ę”,
Pracownikom Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu,
Burmistrzowi Gniewkowa – Adamowi Roszakowi i pracownikom Urzędu Miasta,
Sołtysowi Markowa – Krzysztofowi Goli,
Dyrektorowi i pracownikom Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Gniewkowie,
Firmie Nadgob,
Mateuszowi Pejasowi z Fabryki Uśmiechu,
Dyrektorowi Szkoły Zawodowej w Gniewkowie – Lidii Stejter,
Paulinie Pamule,
Panu Andrzejowi i Pani Gabrysi.
Projekt został zrealizowany w ramch konkursu "Seniorzy w akcji" prowadzonego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Projekt został objęty patronatem Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego.
Organizacja wspierająca projekt: Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka
Partner: Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Gniewkowie.