Za nami 3 Bałtycka Odyseja. Jak na wyszło, można zobaczyć na filmie. Zapraszam. 18 i 19 kwietnia kolejny odcinek. Jeżeli będzie obowiązywać zakaz wchodzenia na plaże, akcja oczywiście będzie prowadzona ale w naszych domach. Tym razem budujemy domowę ekosztafetę.
Kolejny etap Bałtyckiej Odysei
Każdy etap Bałtyckiej Odysei to marsz połączony ze sprzątaniem ok. 50 km plaży. Domowa ekosztafeta to grupa minimum 50 osób, które zadeklarują, że w zaciszu domowym, na balkonie lub na podwórku wykonają 15 minutowy trucht (lub inne ćwiczenia), co będzie porównywalne z przejściem po plaży 1 km, połączonym z jej sprzątaniem. W ten sposób ( w domowym zaciszu) można przyłączyć się do ekosztafety. Można zrobić to jeden raz, ja oczywiście zachęcam do ćwiczeń każdego dnia - mówi Dominik Dobrowolski, organizator akcji Bałtycka Odyseja w Polsce - i dodaje - Jeżeli chcemy, aby Bałtyk był w dobrej formie, to i my o własną formę też powinniśmy zadbać!
W weekend 18-19 kwietnia kolejny etap Bałtyckiej Odysei. Kto chciałby z nami być na plażach między Mielnem a Ustką (ale niestety nie będzie mógł z powodu epidemii koronawirusa)? Możecie nas wesprzeć kolejnymi zdjęciami z hasłem #bałtyckaodyseja4 or bardzo krótkimi filmikami z Waszych ćwiczeń. Mejle, filmiki wysyłajcie na adres baltycka.odyseja@gmail.com.
Akcja jest społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.
– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń! Musimy to powstrzymać! – apeluje Dominik Dobrowolski.
Więcej inf.: www.cycling-recycling.eu
Terminy kolejnych edycji Bałtyckiej Odysei:
18-19.04 Mielno-Ustka (zdjęcia #BałtyckaOdyseja4 lub i filmiki z 15 min ćwiczeń)
16-17.05 Ustka-Łeba
13-14.06 Łeba–Władysławowo
18-19.07 Władysławowo-Hel
22-23.08 Hel-Puck
12-13.09 Puck-Gdańsk
10-11.10 Gdańsk-Piaski
Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL. Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, czasopisma „Energia i Recykling" oraz „Przegląd Komunalny"; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.
Źródło: Dominik Dobrowolski