Blisko 50 worków śmieci zebranych na plaży pomiędzy Dziwnowem a Dźwirzynem – to efekt II edycji Bałtyckiej Odysei. W akcji, która odbyła się 22 i 23 lutego, wzięło udział około 40 wolontariuszy z Wrocławia, Poznania, Szczecina, Kamienia Pomorskiego, Gminy Dziwnów i Rewal. Wśród nich m.in. duża grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamieniu Pomorskim.
– Najwięcej śmieci jest na wydmach i przylegających lasach, po których nie chcieliśmy chodzić – mówi eklog Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i koordynator akcji. – Niezbędne jest, aby samorządy i Lasy Państwowe zorganizowały profesjonalne zbiórki sprzątania wydm i lasów, aby nie naruszyć delikatnych ekosystemów. Warto też wydmy dodatkowo zabezpieczyć, aby nikt tam nie mógł wchodzić – dodaje. – Na wydmach najwięcej jest opakowań po alkoholach. Puszki aluminiowe walają się wszędzie, małpki po wódkach, butelki po piwach i winach… Wygląda na to, że biznes alkoholowy bije rekordy sprzedaży, ale niezbyt się przykłada do tego, aby swoje opakowania zawracać do recyklingu. Wystarczy zajrzeć właśnie na wydmy i okaże się, jakie produkty spożywane są najczęściej i kto powinien też ponosić odpowiedzialność za zaśmiecenie środowiska.
– Oczywiście śmiecą „turyści", ale brakuje w Polsce jakiegokolwiek skutecznego rozwiązania prawnego, np. wysokiej kaucji lub opłaty recyklingowej, które zachęciłoby ludzi do odnoszenia pustych opakowań do sklepów – dodaje Julia Rokicka, inicjatorka Biorecyklingu we Wrocławiu.
– Tym razem Matka Natura pokazała nam swoją siłę: wiał silny wiatr, padał deszcz, ale nie przeszkodziło nam to w przejściu kolejnych 50 km plażą w walce o mniej plastiku w środowisku. Pokazaliśmy, że na drodze do czystości planety nie są nam straszne żadne przeszkody – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy banku Credit Agricole, który jest współorganizatorem Bałtyckiej Odysei.
Kolejna edycja Bałtyckiej Odysei odbędzie się 28 i 29 marca między Dźwirzynem a Mielnem. Chętni do przyłączenia się do akcji i kolejnych edycji proszeni są o zapisy: baltycka.odyseja@gmail.com.
Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole, EFL i Fundacja PlasticsEurope Polska. Akcja „Bałtycka Odyseja" odbywa się w ramach edukacyjnego programu „Recykling Rejs". Więcej inf.: www.recykling-rejs.pl.
Patronami akcji są: Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne!, Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, czasopisma „Energia i Recykling" oraz „Przegląd Komunalny"; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.
Źródło: Dominik Dobrowolski