Bądź w pierwszej 50 w bazie organizacji działających przeciwko dyskryminacji
Baza ma służyć wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom poszukującym informacji o organizacjach zajmujących się przeciwdziałaniem dyskryminacji poprzez udzielanie różnego rodzaju wsparcia (psychologicznego, prawnego, schronienia i in.), prowadzenie działalności informacyjnej, edukacyjnej, monitoringowej i in. Jeśli Twoja organizacja prowadzi taką działalność koniecznie poświęć 20 minut na wypełnienie formularza on line.
Zachęcamy do poświęcenia 20-30 minut na wpisanie Państwa organizacji do działającej od dwóch miesięcy bazy organizacji pozarządowych prowadzących działalność skierowaną do osób i grup narażonych na dyskryminację oraz zajmujących się szeroko rozumianym przeciwdziałaniem dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami.
Komu ma służyć baza?
Dostępna on-line baza służy wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom poszukującym informacji o organizacjach zajmujących się przeciwdziałaniem dyskryminacji poprzez udzielanie różnego rodzaju wsparcia (psychologicznego, prawnego, schronienia i in.), prowadzenie działalności informacyjnej, edukacyjnej, monitoringowej i in.
Możliwe jest wyszukanie organizacji według takich kategorii jak: formy działań, obszary problemowe, miejsce (województwo, miasto, gmina powiat) oraz nazwa organizacji.
Zarówno osoby narażone na dyskryminację, jak i instytucje (system edukacji formalnej, administracja publiczna, służba zdrowia) wciąż mają utrudniony dostęp do informacji o możliwościach korzystania z różnych form przeciwdziałania dyskryminacji. Baza ma na te trudności odpowiedzieć.
Od kiedy będzie działała baza?
Baza została uruchomiona w czerwcu 2013. W chwili obecnej znajduje się w bazie około 40 organizacji, w tym zarówno te z długą historią działań i wieloma osiągnięciami, jak i organizacje które właśnie powstały i z świeżą energią rozpoczynają działania.
Co zrobić, żeby informacja o Państwa organizacji została umieszczona w bazie?
Informacje o projekcie
„Równość i różnorodność – praktycznie” to partnerskie przedsięwzięcie Fundacji Fundusz Współpracy i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, realizowane w latach 2011 – 2013. Działania podejmowane w ramach projektu służą m.in. wzmocnieniu współpracy organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem dyskryminacji z administracją publiczną oraz podniesieniu możliwości administracji publicznej realizowania polityki uwzględniającej perspektywę i interesy grup narażonych na dyskryminację.
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki – działanie 5.4.2. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Portal jest miejscem, w którym gromadzone są publikacje, filmy, dobre praktyki i regulacje prawne dotyczące działań antydyskrymiancyjnych oraz szeroko rozumianej tematyki równościowej.
Część otwartą portalu równość.info tworzą:
Wirtualna biblioteka, w której zgromadzono publikacje (zarówno wydawnictwa książkowe, artykuły prasowe, jak również różnego rodzaju dokumenty, regulacje i akty prawne) dotyczące szeroko rozumianej tematyki dotyczącej równości, różnorodności i antydyskryminacji w odniesieniu do różnych grup społecznych i różnych obszarów życia społecznego i rodzinnego: rynku pracy, mediów, prawa, zdrowia, edukacji itp.).
Słownik tematycznie związany z tematyką równości, różnorodności i dyskryminacji.
Dział prawny, który zostanie uruchomiony w połowie czerwca a zawierający m.in.: vademecum prawne – przeciw dyskryminacji; wzory pism procesowych oraz przykłady orzecznictwa na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Dział dobrych praktyk zawierający przykłady działań w ramach takich obszarów i kategorii jak: równościowy monitoring, równościowa strefa publiczna, sztuka zaangażowana, akcje społeczne i interwencje, zarządzanie różnorodnością, edukacja antydyskryminacyjna, przeciwdziałanie przemocy, kampanie równościowe, wielokulturowość, działania pozytywne, rzecznictwo w sprawie równości i dostępna przestrzeń i informacja.
Część zamknięta zawiera materiały – efekty pracy grup pracujących w ramach Sieci, materiały dla osób będących w Sieci
Źródło: Portal Rownosc.info