Działania wojenne w Ukrainie nie ustają. Nowe badanie wykazuje, że prawie dwie trzecie młodych ludzi w Unii Europejskiej obawia się, że konflikt może rozprzestrzenić się na terytorium wspólnoty.
Ponad 60 procent respondentów i respondentek uważa, że kraje Unii Europejskiej powinny wydawać więcej na zbrojenia, a prawie połowa badanych popiera utworzenie wspólnej armii unijnej. Mimo że większość nie popiera interwencji militarnej krajów Unii w Ukrainie, nawet 44% badanych poparłoby ten kierunek działań, nawet gdyby wiązał się on z ryzykiem konfliktu nuklearnego z Rosją.
Podczas gdy przywódcy Unii Europejskiej nadal debatują nad dalszymi sankcjami i możliwym zakazem importu rosyjskiej energii. Ponad 75 procent ankietowanych stwierdziło, że popiera surowe sankcje gospodarcze wobec Moskwy, a trzy czwarte z tej grupy stwierdziło, że Unia Europejska powinna przyspieszyć przejście na odnawialne źródła energii, aby w mniejszym stopniu polegać na energii spoza wspólnoty.
To wyniki raportu zatytułowanego Builders of Progress: Europe’s NextGen „Wojna w Ukrainie oczami młodzieży” opracowanego przez ThinkYoung i Fundację na rzecz Europejskich Studiów Progresywnych (FEPS). W badaniu wzięło udział 7367 młodych Europejczyków w wieku od 18 do 38 lat, w tym 1002 młodych Polek i Polaków. W ankiecie zadano im szereg pytań na temat wojny w Ukrainie i ich poglądów na to, jaka powinna być odpowiedź krajów Unii Europejskiej.
Większość badanych młodych Polaków (51%) opowiada się za utworzeniem armii europejskiej. Również ponad połowa badanych popiera przyznanie instytucjom Unii Europejskiej większych uprawnień do reprezentowania wspólnoty na arenie światowej. 53% ankietowanych zdecydowanie popiera wysłanie siłom ukraińskim większej ilości broni i pomocy wojskowej.
– Badanie FEPS prezentuje opinie młodych Europejek i Europejczyków, którzy nie doświadczają wojny na własnej skórze. Wyniki jasno pokazują ich głębokie obawy, że wojna na Ukrainie może rozprzestrzenić się na resztę Europy. Pokazują one również, że młodzież oczekuje od Unii Europejskiej zapewnienia Ukrainie silnego wsparcia humanitarnego i wojskowego. Raport wskazuje też, że duża część młodego pokolenia w Europie jest gotowa na przyjęcie i wsparcie uchodźców z regionu konfliktu – komentuje László Andor, Sekretarz Generalny Fundacji na rzecz Europejskich Studiów Progresywnych (FEPS).
– Wojna na Ukrainie to tragedia o niewyobrażalnych rozmiarach. Nasz raport pokazuje, że młodzi ludzie odbierają wojnę jako zagrożenie wobec istotnych dla nich wartości i oczekują, że rządy państw europejskich stanowczo zareagują. Młodzi chcą, aby UE stanęła na wysokości zadania i odgrywała silną rolę na arenie światowej. Mamy nadzieję, że przywódcy UE wykażą się inicjatywą i będą działać na rzecz świata, który spełnia wysokie oczekiwania młodego pokolenia Europejczyków – dodaje Andrea Gerosa, założyciel organizacji ThinkYoung.
Kluczowe wyniki
- 47,3% młodych Polaków uważa, że Unia Europejska powinna przyjąć więcej uchodźców z Ukrainy.
- 32,8% chce zwiększyć nakłady finansowe na pomoc ukraińskim uchodźcom w bezpiecznym wjeździe i osiedleniu się w Europie.
- Blisko 60% młodych ludzi opowiedziało się za dalszym zjednoczeniem i rozwojem współpracy krajów europejskich – w szczególności w Polsce (54,2%), Rumunii i Hiszpanii.
Aby uzyskać więcej informacji, pobierz pełny raport tutaj.
O ThinkYoung
Fundacja na rzecz Europejskich Studiów Progresywnych (FEPS) to europejski progresywny think-tank. Misją organizacji jest rozwój innowacyjnych badań, doradztwo ds. polityk publicznych oraz organizowanie szkoleń i debat na rzecz wdrażania socjaldemokratycznych rozwiązań w Europie.
ThinkYoung to pierwszy think tank skupiający się na młodych ludziach i ważnych dla nich kwestiach. Założona w 2009 roku organizacja posiada biura w Brukseli, Genewie, Nairobi i Hong Kongu.
Od momentu powstania ThinkYoung dotarł do ponad 800 000 młodych ludzi dzięki swoim badaniom i inicjatywom.