Badanie: choroby onkologiczne oczami Polaków. 4 października - Światowy Dzień Onkologii
4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. Z tej okazji, wspólnie z ekspertami medycznymi Institute for Health, przeprowadziliśmy badanie na reprezentatywnej grupie Polaków, które weryfikuje wiedzę na temat chorób onkologicznych oraz stosunek do badań profilaktycznych w tym obszarze.
Jak wynika z badania Institute for Health, 77% Polaków jako skuteczną metodę zapobiegania nowotworom wskazuje badania profilaktyczne. Mimo to, jedynie 37% ankietowanych wykonuje je w praktyce. W Światowym Dniu Onkologii warto zadać pytanie, dlaczego świadomość społeczna nie idzie w parze ze skuteczną profilaktyką.
Think tank Institute for Health przeprowadził badanie ankietowe dotyczące postaw i świadomości Polaków w zakresie chorób onkologicznych.[1] Wyniki badania, ujawniają wysoką świadomość czynników ryzyka i metod profilaktyki raka.
Czynniki wywołujące nowotwory według Polaków
Respondenci w odpowiedzi wielokrotnego wyboru najczęściej wskazywali nowotwory w rodzinie (64%) oraz palenie tytoniu (64%) jako główne czynniki ryzyka. Kobiety (71%) częściej niż mężczyźni (56%) wymieniały występowanie nowotworów w rodzinie. Możliwe, że związane jest to z większym zaangażowaniem kobiet w opiekę i troskę o zdrowie swojej rodziny, na co wskazuje badanie „Jak Polacy dbają o swoje zdrowie” z 2022 przeprowadzone przez Institute for Health. Wynika z niego, że wśród Polaków deklarujących dbanie o zdrowie rodziny czy bliskich, jest więcej kobiet (86%) niż mężczyzn (77%). Może mieć to związek z wciąż funkcjonującym schematem rodziny, w który to kobieta jest „opiekunką zdrowotną” domowników i najbliższego otoczenia.
Profilaktyka nowotworowa
Polacy deklarują szeroką wiedzę na temat skutecznych metod ochrony przed nowotworami. Najczęściej wskazywano na regularne badania profilaktyczne (77%), unikanie palenia tytoniu (77%) oraz unikanie kontaktu z substancjami rakotwórczymi (77%). Co ważne, każda z metod profilaktycznych uzyskała poparcie co najmniej połowy ankietowanych, co świadczy o rosnącej świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Wykonywanie regularnie badań profilaktycznych deklaruje jedynie 37% ankietowanych, ale pocieszający jest fakt, że 52% spośród nie badających się, deklaruje chęć zmiany.
– Pomimo dostępności do badań przesiewowych, uczestnictwo Polaków w tych badaniach na tle innych krajów europejskich wciąż jest poniżej średniej. Polacy mają świadomość na temat czynników rakotwórczych i badań, które powinni zrobić, ale nie mają informacji o tym, gdzie mogą je bezpłatnie wykonać. Nie każdy wie, że na stronie pacjent.gov.pl można dowiedzieć się, gdzie w danym województwie, najbliżej miejsca zamieszkania, można wykonać poszczególne badania. Mam nadzieję, że już niedługo cała baza z informacjami o badaniach profilaktycznych będzie dostępna w jednym miejscu – w Narodowym Portalu Onkologicznym – mówi prof. dr hab. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, członek Rady Naukowej Institute for Health
Warto zaznaczyć, że kobiety częściej poddają się badaniom niż mężczyźni (43% wobec 30%), a odsetek ten rośnie wraz z wiekiem – od 24% w grupie poniżej 24 lat do 41% wśród osób powyżej 50. Główne powody rezygnacji z badań to brak odczuwania potrzeby (34%) oraz długie kolejki (28%).
Z pełno treścią artykułu można zapoznać się tutaj: Polacy świadomi zagrożeń związanych z chorobami nowotworowymi – wyniki najnowszego badania ankietowego.
[1] Badanie w dniach 16-17 lipca 2024 na zlecenie Institute for Health przeprowadziła agencja badawcza SW Research na reprezentatywnej grupie 1025 dorosłych Polaków.
Źródło: Institute for Health