Badania Eurobarometru: Europejczycy wciąż popierają UE
z badania Eurobarometr Wiosna 2012 wynika, że zdecydowana większość Europejczyków popiera unijne inicjatywy na rzecz wzrostu gospodarczego, stabilności i zwiększenia liczby miejsc pracy. Według europejskiej opinii publicznej, do priorytetów UE w drugiej połowie 2012 r. należeć powinny: zmiany służące tworzeniu nowych miejsc pracy oraz pomoc dla osób ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Jak pokazują wyniki badania Eurobarometru (przeprowadzanego dwa razy do roku badania opinii publicznej) z wiosny 2012 r., obywatele europejscy w dużej mierze popierają przedstawiane przez UE inicjatywy na rzecz wzrostu, stabilności i zatrudnienia. Rozpoczyna się właśnie druga połowa roku, w której, w następstwie europejskiego semestru, to państwa członkowskie powinny podejmować działania. Zdaniem opinii publicznej w UE priorytetowe cele obejmują modernizację rynków pracy w celu stworzenia miejsc pracy oraz pomoc osobom ubogim i społecznie wykluczonym.
Mimo że istnieją znaczne rozbieżności między krajami, daje się zauważyć, że Europejczycy stają się mniej pesymistyczni i więcej respondentów deklaruje, że najgorszy okres kryzysu mamy już za sobą. 30% Europejczyków uważa, że wpływ kryzysu na rynek pracy osiągnął już swój punkt kulminacyjny (wzrost o 7 punktów od poprzedniego badania przeprowadzonego jesienią 2011 r.).
Ponad 8 na 10 Europejczyków uważa, że w następstwie kryzysu państwa członkowskie UE powinny ściślej za sobą współpracować, a ponad połowa jest zdania, że w dłuższej perspektywie czasowej UE stanie się silniejsza.
Podobnie jak w poprzednich badaniach, odpowiedzi dotyczące sytuacji gospodarki krajowej różnią się bardzo w zależności od państwa członkowskiego. W Szwecji, Luksemburgu i Niemczech ponad trzy czwarte respondentów uważa, że sytuacja gospodarcza jest dobra, natomiast w Irlandii, Portugalii, Hiszpanii i Grecji jest to mniej niż 5% ankietowanych. W ujęciu ogólnym, w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie uległa zmianie liczba osób uważających, że obecny stan gospodarki krajowej jest dobry (27%, spadek o 1 punkt procentowy), ani liczba osób oceniających ten stan jako zły (71%, bez zmian).
Obywatele nadal uważają, że UE, na równi z władzami krajowymi, jest najbardziej skutecznym podmiotem w działaniach na rzecz łagodzenia skutków kryzysu. Tradycyjnie Eurobarometer pokazuje podobieństwa i różnice opinii społecznej w państwach członkowskich UE w odniesieniu do najważniejszych kwestii nurtujących społeczeństwo (bezrobocie, inflacja i sytuacja gospodarcza).
Kontekst
Badanie Eurobarometru z wiosny 2012 r. zostało przeprowadzone w formie bezpośrednich wywiadów w dniach od 12 do 27 maja 2012 r. Ogółem przeprowadzono wywiady z 32 728 respondentami w 27 państwach członkowskich UE oraz w krajach kandydujących.
Dodatkowe informacje
Dziś opublikowano pierwsze sprawozdanie na temat wyników, w którym przedstawiono w jaki sposób Europejczycy postrzegają obecną sytuację gospodarczą, jakie są ich obawy do co przyszłości oraz ich opinie na temat kryzysu i strategii Europa 2020. Opublikowane zostały także tendencje dotyczące instytucji UE i dane dotyczące kwestii obywatelstwa.
Pierwsze sprawozdanie na temat wyników dostępne jest na stronie Eurobarometru.