W otaczającym nas świecie nie brakuje problemów, które wymagają szybkiej reakcji, szybkiej zmiany. Tą zmianą od wieków było młode pokolenie, które potrafi brać sprawy w swoje ręce i reagować na krzywdę innych.
Przykładem takiej działalności jest projekt o nazwie „Autentycznie” stworzony w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Grupa pięciu krakowskich licealistek postanowiła zmienić sposób w jaki młodzież odnosi się do osób ze spektrum autyzmu.
Jak dziewczyny działają w swoim projekcie?
Dziewczyny prowadząc wykłady w krakowskich szkołach średnich przybliżają zarówno wiedzę czysto teoretyczną, jak i praktyczną i to na tą drugą kładą większy nacisk. Zależy im, aby komunikacja między osobami neurotypowymi i w spektrum była łatwiejsza i bardziej komfortowa dla obu stron, a ich działalność spotyka się z entuzjastycznym odbiorem zarówno wśród rówieśników jak i organizacji, które pomagają im rozwinąć skrzydła, takich jak: Fundacja Autyzm Up czy Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie. Oprócz wykładów w szkołach dziewczyny prowadzą również bardzo rozwinięte media społecznościowe, na których w prosty i skondensowany sposób dzielą się posiadaną przez siebie wiedzą. Prowadzą wywiady z wykwalifikowanymi osobami, które zajmują się spektrum na codzień. Dodatkowo pojawiły się min. w podcaście jednej ze szkół, do której uczęszczają, a także w radiu Kraków.
Stworzenie takiego projektu wymaga dużo determinacji, współpracy i sztuki kompromisu, jest to trudne nie tylko ze względu na ogrom pracy jaki trzeba w niego włożyć, ale również na wybrany przez dziewczyny temat, który bywa dość kontrowersyjny ze względu na różnorodne opinie społeczeństwa. Prace projektowe zakończą się 30 marca, jednak Autentyczni nie zamierzają na tym poprzestać.
Jeżeli zainteresowały was działania tych otwartych na świat nastolatek na ich mediach społecznościowych możecie znaleźć informacje o nich jak i samym spektrum.
YouTube: Autentyczni
Facebook: _Autentyczni
Instagram: _autentyczni