Artystycznie i edukacyjnie we Wrocławiu. Zobacz program Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023
Organizowany co roku we Wrocławiu Europejski Tydzień Mobilności (16 - 22.09.2023) ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom miasta tematykę oszczędzania energii i zrównoważonego transportu. Gmina Wrocław we współpracy z Fundacją Przyjaźń Sztuka Edukacja oraz Fundacją ART JTM przygotowały atrakcje dla dzieci i dorosłych, które zachęcają by zrezygnować z samochodu na rzecz zrównoważonych form transportu. Centrum tegorocznych obchodów jest Nowy Dwór.
Artystyczna parada przez Nowy Dwór
Wydarzenia mają przede wszystkim charakter edukacyjno-artystyczny. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach plastycznych, a wydrukowane prace znajdą się w kalendarzu Biura Zrównoważonej Mobilności UM. Popularnością cieszą się warsztaty tworzenia animacji poklatkowej o drodze malucha do przedszkola czy szkoły, a premierowy pokaz filmu połączony będzie z debatą „Mobilni i zrównoważeni” w dniu 21.09 (17:00 - 19:00) w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia nr 22. Wszystkim działaniom w tym roku towarzyszy muppet Trampek, który pokaże mieszkańcom Wrocławia jak łatwo i przyjemnie być mobilnym.
Finał obchodów przypada na sobotę, 23.09. Unikalna artystyczna parada przygotowana przez Sama Alty i Grażę Wielgus z dziećmi i młodzieżą Lelenfant rozpocznie się o godz. 12:00 podhasłem "Bądź wolny!" spod Centrum Kultury Wrocław - Zachód. Dołączą do nich najmłodsi rowerzyści, którzy nadadzą jej tempo – dzieci poruszające się na rowerkach biegowych,osoby z fotelikami dziecięcymi, przyczepkami i cargobike-ami. Uczestnicy parady będą mogli ozdobić swoje rowery wstążkami i kwiatami w CKWZ by ruszyć w kierunku Parku Tysiąclecia i dołączyć do pikniku “Zielona Sobota”. Ważną atrakcją będzie gigantyczny drewniany interaktywny Smok wykonany przez architektów Protolab w ramach projektu Lelenfant 2023.
Tego dnia każdy mieszkaniec miasta będzie mógł przejechać się Muzycznym Tramwajem na trasie TAT w godz. 11-13 oraz 19 -21, w którym zagrają artyści Fundacji ART JTM czy wziąć udział w warsztatach teatralnych czy rodzinnej grze miejskiej, której zadania są zlokalizowane na terenie całego osiedla Nowy Dwór.
Edukacja w szkołach
Przez cały miesiąc edukatorki Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja przybliżają wrocławskim uczniom tematykę transportu w kontekście lokalnym i globalnym, badają z dziećmi przepustowość szkolnych parkingów i nawiązują do tegorocznego hasła kampanii “Oszczędzaj energię”. Zapisy na przeprowadzenie warsztatów w szkole prowadzi Fundacja pod mailem: etm@faefoundation.art .
“Zależy nam na tym by w sposób ciekawy i kreatyny przekazywać wiedzę na tematy związane z mobilnością, promować korzystanie na krótkich odcinkach z publicznych środków transportu czy rowerów miejskich” - mówi Iwona Frydryszak z Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja. “Aby poprawić jakość życia w mieście potrzebujemy od najmłodszych lat kształtować proekologiczne postawy by mądrze wybierać sposoby codziennego podróżowania minimalizując korzystanie z samochodów”.
Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja kojarzona jest przede wszystkim z międzynarodowy projektem Lelenfant, który stanowi kontynuację znanego we Wrocławiu projektu Brave Kids. W tym roku w ramach swoich działań Fundacja przeprowadziła do tej pory zajęcia edukacyjno-artystyczne z udziałem ponad 200 dzieci i młodzieży z 3 kontynentów, a wydarzenia z ich udziałem zobaczyło 3500 publiczności. Zadanie publiczne dt. organizacji obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności powierzone zostało Fundacji po raz drugi. Więcej informacji: www.faefoundation.art
Debata „Mobilni i zrównoważeni”
Debata odbędzie się w czwartek, 21.09. w godz. 17:00-19:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, filia 22 przy ul. Chociebuskiej. Wyjściem do dyskusji będą fragmenty wywiadów przeprowadzonych z mieszkańcami Nowego Dworu na temat transportu miejskiego; podczas spotkania odbędzie się premiera spotu „Jak skutecznie dojechać?” oraz pokaz efektów warsztatów animacji poklatkowej dla dzieci.
Zagadnienia jakie będziemy poruszać to, m.in.:
Jakie korzyści przynosi zrównoważona mobilność dla miast i społeczeństw?
Czy ograniczanie ruchu samochodowego w centrach miast jest skuteczną strategią na rzecz zrównoważonej mobilności?
Czy elektryczne środki transportu są rzeczywiście bardziej zrównoważone od tradycyjnych pojazdów spalinowych?
Jakie polityki publiczne mogą promować korzystanie z transportu publicznego?
Wśród prelegentów i ekspertów:
Leszek Gaś - Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
Aleksandra Wiśniewska - studentka Architektury Wnętrz na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Założycielka The Future Association, stowarzyszenia działającego na rzecz edukacji ekologicznej i kreowania przyszłości przyjaznej środowisku.
Amelia Głuszak - członkini międzynarodowej organizacji środowiskowej Greener is Cleaner, Ambasadorka Młodzieżowej Energii Wrocławia 2023 w kategorii Ekologia.
Jakub Janas - aktywista, członek Akcji Miasto, wiceprezes Stowarzyszenia Szkolna Konferencja Klimatyczna, były młodzieżowy radny Wrocławia, entuzjasta transportu zbiorowego i urbanistyki, współtwórca kampanii „Dziki Wrocław, dzika przyjemność”, leśniczanin.
Maria Janicka - członkini stowarzyszenia Akcja Miasto oraz Kluby Sympatyków Transportu Miejskiego.
Harmonogram wydarzeń
Od 18.09 do końca października – warsztaty w szkołach zakresu edukacji globalnej i zrównoważonej mobilności. Dwugodzinne warsztaty dla klas 1 – 5 Zapisy ewa@fae-foundation.org.
09.09.2023; 16.09.2023 – warsztat animacji poklatkowej „Droga malucha”, dla dzieci w wieku 7-12 lat.Prowadzenie: Karolina Sobieska Czas & Miejsce: w godzinach 11:00 – 12:00 | Centrum Kultury Wrocław Zachód Limit miejsc: 10 osób.
18-22.09.2023 – Miejska Gra Terenowa ETM dla dzieci, młodzieży oraz ich rodzin, Nowy Dwór,mapki z zadaniami do pobrania na artjtm.com oraz w lokalnych punktach, zapisy artjtm.com,finał oraz rozdanie nagród podczas Soboty z Zielonym Wrocławiem.
18.09.2023; 21.09.2023 – warsztaty dla seniorów „Mobilny senior”. Mapowanie najbliższych przestrzeni pod kątem szlaków Nowego Dworu - ścieżki i stacje rowerowe, podjazdy dla wózków. Razem z seniorami nauczymy się korzystać z rowerów miejskich.Czas & Miejsce: w godzinach 11:00 – 13:00 | Centrum Kultury Wrocław Zachód Prowadzenie: Ewa Ziembicka Limit miejsc: 8 osób Zapisy: Centrum Kultury Wrocław Zachód.
21.09.2023; Debata „Mobilni i zrównoważeni” – 17:00-19:00 | Biblioteka przy ul. Chociebuskiej.Wstęp wolny Wyjściem do dyskusji będą fragmenty wywiadów przeprowadzonych z mieszkańcami Nowego Dworu na temat transportu miejskiego; podczas spotkania odbędzie się premiera spotu „Jak skutecznie dojechać?” oraz pokaz efektów warsztatów animacji poklatkowej dla dzieci. SOBOTA Z ZIELONYM WROCŁAWIEM | Park Tysiąclecia.
23.09.2022 w godz. 12:00 - 17:00 - to plenerowe, rodzinne wydarzenie, podczas którego odbędzie się szereg działań edukacyjnych i promocyjnych z zakresu zrównoważonej mobilności. To przede wszystkim warsztaty, zabawy i animacje, a początkiem będzie artystyczna parada dzieci i młodzieży „Ślimaki przodem”W programie między innymi:– spacer sąsiedzki– warsztaty teatralne i plastyczne– wielkoformatowa gra planszowa– warsztat tworzenia kolorowych akcesoriów rowerowych, występ dzieci Lelenfant– rozszerzona oferta Nextbike.