Odwołano zajęcia na uczelni, nastąpiła zmiana w planie zajęć? Studenci Uniwersytetu w Białymstoku takie informacje będą otrzymywali bezpośrednio na komórkę, wszystko dzięki opracowanej przez nich aplikacji "MobiUwB". To może być dobry przykład dla organizacji pozarządowych.
Aplikacja opracowana przez studentów informatyki Uniwersytetu w Białymstoku pozwala na dostęp do zawartości stron internetowych uczelni z poziomu urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, tablety, czy telewizory z funkcją Smart TV. Posiada różnorodne funkcje, np. gdy tylko pojawi się informacja o odwołanych zajęciach studenci otrzymują stosowną wiadomość na komórkę.
APLIKACJA OD STUDENTÓW
Jak informuje PAP rzecznik UwB Katarzyna Dziedzik, na razie „MobiUwB” obejmuje informacje ze strony Instytutu Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku. "Aplikacja została jednak przygotowana w taki sposób, by można ją było łatwo zastosować także winnych jednostkach UwB, dostosowując treści do potrzeb wydziałów czy instytutów. Prace nad wdrożeniem rozwiązania na całej uczelni już trwają" - informuje Katarzyna Dziedzik.
Studenci pracowali nad stworzeniem aplikacji pod kierunkiem opiekuna koła naukowego dr. inż. Dominika Tomaszuka. Jak mówi Tomaszuk, było to ciekawe wyzwanie, łączące naukę z dydaktyką.
"Nasz projekt składa się z trzech części zaimplementowanych w różnych technologiach i językach programowania. Pierwsza to usługa sieciowa, która udostępnia dane Instytutu Informatyki UwB w formatach JSON i XML" - mówi Dominik Tomaszuk. Wyjaśnia, że w tej części każdy może subskrybować bieżące wiadomości.
APLIKACJA NATYWNA?
Część druga to aplikacja internetowa skonstruowana tak, aby prezentowała informacje w odpowiedniej formie dla urządzeń mobilnych. "Jeśli użytkownik posiada starszy typ telefonu lub nie chce instalować aplikacji na telefonie, może skorzystać z przeglądarki internetowej" - mówi Tomaszuk.
Trzecią część stanowią aplikacje natywne (działające bezpośrednio, bez pomocy innych programów) dla różnych urządzeń mobilnych. "Aktualnie dostępna jest aplikacja pod systemy Android - które są najpopularniejszymi systemami na smartfony oraz tablety. Jednak w 2014 roku planujemy opracować aplikację dla Windows Mobile, a w dalszej przyszłości - także na systemy iOS m.in. iPhone" - tłumaczy Tomaszuk.
Jak mówi Tomaszuk, uczelnia stawia na takie formy komunikacji uczelni ze studentami, które zapewniają szybki i wygodny przepływ informacji. "Młodzi ludzie lubią nowe technologie, a one stają się coraz powszechniejsze. Musimy się do tego dostosować. Po drugie – rynek aplikacji mobilnych rośnie i zależy nam, aby nasi absolwenci potrafili je tworzyć. To dla nich świetne, praktyczne doświadczenie, które na pewno docenią pracodawcy" – dodaje.
PAP - Nauka w Polsce
Źródło: naukawpolsce.pap.pl