Zarząd Oddziału we Wrocławiu TOZ w Polsce zwrócił się z prośbą o przekazanie apelu o niezamykaniu okienek piwnicznych przed kotami do mieszkańców miast i dogłębne przeanalizowanie wszystkich kwestii związanych z obecnością kotów (opieka, zalety i rola w środowisku, w tym szczególnie w ekologicznej ochronie naszych domów i piwnic przed szczurami, nietolerancja wobec nich, przesądy i uprzedzenia, konflikty sąsiedzkie oraz przede wszystkim możliwości zapewnienia im godnych warunków niewielkim wysiłkiem i kosztem). Lekarz weterynarii, Szczepan Kawski, pisze o tym obszernie na stronie www.koty.wb.pl w dziale 'SOS dla kotów podwórkowych'.
Zamykanie okienek przed kotami, szczególnie zimą, jest okrucieństwem wobec nich, a poza tym stanowi przejaw najzwyklejszej głupoty ludzkiej wynikającej z niewiedzy, uprzedzeń i braku wyobraźni oraz nieumiejętności przewidywania skutków takiego postępowania. Koty są naszymi największymi sprzymierzeńcami w walce z gryzoniami. Każdy o tym wie, a powódź dowiodła.
Koty miejskie mogą przeżyć wokół nas jedynie wówczas, gdy zapewni im się swobodny dostęp do bezpiecznych, suchych i ciepłych schronień w piwnicach i innych pomieszczeniach. Inaczej, zimą wymrą podczas mrozów.
Jeśli zostaną wyrzucone (odcięte) z piwnic, a okienka zamknięte przed nimi, to wkrótce wyginą z powodu biegających luzem (wałęsających się bez opieki) psów, działania różnych urządzeń mechanicznych wewnątrz których próbują znaleźć ostoję (np. pod maskami aut) albo staną się ofiarami wypadków drogowych i okrucieństwa ludzi itd.
Niektórym ludziom bardzo przeszkadzają tzw. "kocie okienka" - są to jednak wydumane problemy świadczące o ich złej woli. Istnieje bowiem wiele sposobów rozwiązywania tej kwestii, z pożytkiem dla kotów i zapobiegających wychładzaniu piwnic zimą. Należą do nich m.in. uchylne klapki ("drzwiczki") lub "kotary" z wykładzin, które po zamontowaniu w otworach wyciętych w szybach albo w plexi, skutecznie zasłaniają wejścia i zapobiegają nadmiernemu wietrzeniu piwnic, umożliwiając kotom swobodne przejście. Zwykle, wystarczy jedynie minimum dobrej woli ze strony administracji i mieszkańców.
Należy przypomnieć przy okazji, że Rada Miejska Wrocławia nałożyła na zarządców nieruchomości obowiązek zapewnienia opieki i ochrony zwierzętom. Zatem otwarte "okienko" i "kącik", to nie tylko dobra wola ale i zadanie do realizacji. TOZ we Wrocławiu pomoże wywiązać się z obowiązków.
lek. wet. Szczepan Kawski
Zarząd Oddziału TOZ we Wrocławiu
Informacje i kontakt z Zarządem TOZ: (71) 322-56-92 lub 0-602-732-179
"Człowiek-Zwierzę-Środowisko"
Kontakt tel. 0-602-732-179
e-mail: animals3@zotozwro.org.pl
szczepan@zigzag.pl
Źródło: TOZ