Apel organizacji pozarządowych – potrzebny dalszy konstruktywny dialog ws. aktualizacji KPEiK
Przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, w tym think tanki zajmujące się polityką klimatyczno-energetyczną i organizacje pozarządowe apelują do rządu o stworzenie pola do dialogu w sprawie aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK).
Aktualizacja KPEiK jest kluczowym procesem, który wpłynie na politykę klimatyczną i rozwój wszystkich sektorów polskiej gospodarki. W ramach prekonsultacji zakończonych 30 czerwca 2023 r. organizacje pozarządowe przekazały swoje uwagi, prezentując zróżnicowane perspektywy, które odzwierciedlają złożoność i konieczność uwzględnienia różnorodnych aspektów sektorowych i społeczno-gospodarczych transformacji do gospodarki neutralnej klimatycznie.
Obecna forma prekonsultacji zrealizowanych przez MKiŚ jest niewystarczająca, by stworzyć solidny fundament do pracy nad aktualizacją KPEiK. Formularz online nie zawierał ani jasno zdefiniowanych dylematów strategicznych, do których można się odnieść, ani też nie zapewnia odpowiedniego miejsca do zgłoszenia uwag wykraczających poza zdefiniowany katalog haseł. Dodatkowym utrudnieniem był bardzo krótki okres zbierania uwag - niecałe 3 tygodnie.
Wobec tego, sygnatariusze apelu wzywają Ministerstwo Klimatu i Środowiska do uruchomienia transparentnego i otwartego dialogu oraz uwzględnienia szerokiego spektrum interesariuszy, ekspertów i organizacji pozarządowych. Istnieje wiele metod prowadzenia takiego dialogu, takich jak spotkania konsultacyjne, grupy robocze czy panele obywatelskie.
Sygnatariusze apelu podkreślają gotowość do zaangażowania się w proces tworzenia nowej strategii na miarę wyzwań klimatyczno-energetycznych stojących przed Polską.
„KPEiK powinien być kompleksowym planem reform obejmującym całą gospodarkę, a nie tylko elektroenergetykę. Dyskusja wokół aktualizacji polityki energetycznej skupia się dziś na prognozowanej liczbie gigawatów w systemie, nie widać natomiast głębszej refleksji nad celami transformacji oraz sposobem ich osiągnięcia - a to z kolei wymaga zaangażowania szerokiego grona interesariuszy” – wskazuje Aleksander Śniegocki, prezes Instytutu Reform.
„Aktualizacja KPEiK jest szansą na uporządkowanie działań w zakresie walki z ubóstwem energetycznym oraz zapewnienie spójności między polityką klimatyczno-energetyczną oraz społeczną i mieszkaniową. Potrzebujemy partycypacyjnego podejścia do tego procesu. Jak pokazał niedawny ogólnopolski panel obywatelski o kosztach energii, obywatele są gotowi na poważną rozmowę o transformacji energetycznej” – podkreśla Aleksandra Krugły z fundacji Habitat for Humanity Poland, która koordynuje prace Grupy roboczej na rzecz społecznie sprawiedliwej polityki klimatyczno-energetycznej przy Wspólnocie Roboczej Związków Organizacji Socjalnych.
„Rzetelne konsultacje społeczne to szansa na realne włączenie ludzi w dialog dotyczący przechodzenia na czystszą, bardziej przyjazną dla środowiska energię. Warto takie szanse wykorzystywać zarówno dla poprawy jakości przygotowywanych dokumentów, jak i zwiększenia aktywnego udziału społeczeństwa. Zielona transformacja nie może być prowadzona zza zamkniętych drzwi rządowych gabinetów. Uda się tylko, jeśli obywatele będą czuli się jej częścią” - mówi Krzysztof Mrozek, ekspert z Polskiej Zielonej Sieci.
Pełna treść apelu znajduje się w załączniku.
Apel został opublikowany na stronie internetowej Instytutu Reform.
-
APEL
pdf ・215.56 kB
Źródło: Fundacja Instytut Reform