Apel organizacji do minister Maląg w sprawie wynagrodzenia pracowników socjalnych. Dołącz się!
Polski system pomocy społecznej trzeszczy w szwach, a pracownicy są przeciążeni do granic możliwości. Niestety nadal ich praca nie jest wynagradzana adekwatnie do skali zadań i ich publicznej użyteczności. Dlatego też uważamy, że niezbędne jest natychmiastowe podjęcie inicjatywy ustawodawczej na rzecz pracowników pomocy społecznej, przekonują organizacje sygnatariusze apelu do Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Poprzyj ich głos!
Pani Marlena Maląg
Minister Rodziny i Polityki Społecznej
Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie, Polska stała się jedną wielką organizacją pozarządową. Wsparcie dla osób, które opuszczają Ukrainę spoczywa w wielu miejscach na obywatelach, grupach nieformalnych, organizacjach obywatelskich, instytucjach pomocy społecznej. Mamy nadzieję, że struktury władz publicznych docenią ten fakt i nie będą traktować organizacji jako podmiotów marginalnych i zbędnych w działaniach. Dlatego też zaangażowanie organizacji musi być realizowane na zasadach partnerskich, co nie zawsze ma miejsce. Pokutuje przekonanie, że państwo wspiera organizacje, a nie że organizacje wspierają państwo.
Jednak w tej sytuacji nie zapominamy o naszych przyjaciołach z pierwszej linii pomagania – o pracownikach pomocy społecznej, którzy dźwigają ciężar wsparcia dla setek tysięcy osób uciekających z Ukrainy przed wojną.
Polski system pomocy społecznej trzeszczy w szwach, a pracownicy są przeciążeni do granic możliwości. Niestety nadal ich praca nie jest wynagradzana adekwatnie do skali zadań i ich publicznej użyteczności. Dlatego też uważamy, że niezbędne jest natychmiastowe podjęcie inicjatywy ustawodawczej na rzecz pracowników pomocy społecznej o treści:
W ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej wprowadza się o następujące zmiany w art. 121, ust. 3a otrzymuje brzmienie:
„3a. Pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, do którego podstawowych obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej lub przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki oraz dodatkowych czynności związanych z realizacją zadań jednostki w określonych ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przysługuje wypłacany co miesiąc dodatek do wynagrodzenia w wysokości 1000 zł. W przypadku zatrudnienia w mniejszym wymiarze czasu pracy dodatek przysługuje w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy.”
Ponadto należy uwzględnić w podziale środków budżetowych zwiększenie finansowania OPS ze względu na nagłe, nieprzewidziane zwiększenie zadań wynikających z konieczności wsparcia uchodźców, opartych na liczbie osób z Ukrainy korzystających z usług Ośrodków Pomocy Społecznej.
Jesteśmy przekonani, że wsparcie to wzmocni tych pracowników, którzy z zaangażowaniem i często ponad siły wykonują działania równie trudne, a może nawet trudniejsze niż w czasie pandemii. Pandemia nie doprowadziła niestety do zwiększenia prestiżu zawodu pracownika socjalnego, asystenta rodziny czy innych zawodów pomocowych ani do zwiększenia wynagrodzeń w tych zawodach. Tym razem musimy odpowiedzieć na to wyzwanie systemowo – pierwszym krokiem do tego jest właśnie zwiększenie dodatków dla pracowników pomocy społecznej. W dalszej kolejności konieczny jest systemowy wzrost wynagrodzeń. W przeciwnym razie w niedalekiej przyszłości zabraknie pracowników socjalnych, asystentów rodziny i innych zawodów pomocowych.
Są osoby i instytucje, bez których państwo nie jest w stanie realnie funkcjonować – tą grupą są między innymi pracownicy pomocy społecznej. Nie oczekujmy heroizmu od źle opłacanych i lekceważonych pracowników pomocy społecznej.
Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych WRZOS
Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS
Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych ZLOP
Śląskie Forum Organizacji Pozarządowych KAFOS
Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych FLOP
Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko – Mazurskiego FOSa
Federacja MAZOWIA
Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych
Fundacja Polki Mogą Wszystko
Zapraszamy wszystkie organizacje do podpisania się pod powyższym apelem.
Pod listem podpisały się:
Źródło: Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych WRZOS