Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Ponad 30 organizacji zrzeszonych w Koalicji Równych Szans, podpisało apel do Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania i Społeczeństwa Obywatelskiego w sprawie odmowy dofinansowania działań pomocowych prowadzonych przez kilka organizacji pozarządowych specjalizujących się od lat w świadczeniu profesjonalnej pomocy ofiarom przemocy. Zachęcamy także inne organizacje do podpisania się pod apelem.
Sz. Pan
Wojciech Kaczmarczyk
Reklama
Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania i Społeczeństwa Obywatelskiego
Apel
Wielokrotnie w swoich publicznych wystąpieniach podkreślał Pan ważną rolę organizacji pozarządowych w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i budowie społecznego kapitału naszego kraju. Zwracał Pan uwagę na niewystarczające docenianie wkładu organizacji pozarządowych w realizację zadań publicznych i aktywizację obywateli do działania dla dobra wspólnego. Podkreślał Pan konieczność realizacji zasady pomocniczości w rozwiązywaniu problemów społecznych, zwłaszcza tych trudnych, wymagających doświadczenia i eksperckiej wiedzy. Powołując się na dobrą znajomość realiów funkcjonowania instytucji III sektora, deklarował Pan chęć pomocy w tworzeniu warunków, w których organizacje pozarządowe prowadzić mogą swoje działania zgodnie ze swoją misją i celami, do których zostały powołane, a instytucje publiczne traktować je będą jak partnerów, a nie wykonawców usług zleconych.
Dlatego też dziś zwracamy się do Pana z apelem o interwencję w Ministerstwie Sprawiedliwości, które w IX konkursie dotacyjnym z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem odmowę dofinansowania działań pomocowych prowadzonych przez kilka organizacji pozarządowych specjalizujących się od lat w świadczeniu profesjonalnej pomocy ofiarom przemocy uzasadniło w sposób wskazujący na głębokie niezrozumienie idei subsydiarności i misyjności organizacji pozarządowych. W konkursie tym trzy organizacje pozarządowe: Lubuskie Stowarzyszenie na rzecz Kobiet „Baba”, Centrum Praw Kobiet i Fundacja Dzieci Niczyje, nie otrzymały dofinansowania z uwagi – jak napisano w piśmie sygnowanym przez przedstawiciela Wydziału ds. pokrzywdzonych przestępstwem i promocji mediacji z Departamentu współpracy międzynarodowej i praw człowieka – „na jedynie minimalny sposób realizacji zadania poprzez skierowanie oferty pomocy tylko dla kobiet pokrzywdzonych przestępstwem co powoduje zawężenie pomocy tylko do określonej grupy pokrzywdzonych, podczas gdy dysponent funduszy szczególną wagę przyłożył do zapewnienia możliwej kompleksowej realizacji pomocy wszystkim pokrzywdzonym przestępstwem.”
Biorąc pod uwagę, że wszystkie trzy organizacje prowadzą kompleksową pomoc i wsparcie dla kobiet i dzieci – dwóch grup społecznych, które jak pokazująwszystkiebadania i statystyki, są grupami najczęściej doświadczającymi przemocy (kobiety i dzieci są ofiarami ponad 90% wszystkich przestępstw na tle przemocy) uzasadnienie to jest absurdalne i krzywdzące. W piśmie brak odesłania do konkretnych uchybień merytorycznych i formalnych, a przywołany w uzasadnieniu wymóg „przyłożenia szczególnej wagi do zapewnienia możliwej kompleksowej realizacji pomocy wszystkim pokrzywdzonym przestępstwem” nie znajduje swojego odzwierciedlania ani w Rozporządzeniu z dnia 29 września 2015 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej ani w warunkach konkursu ogłoszonych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Sformułowanie, na które powołuje się autor pisma zobowiązuje oferenta jedynie do zapewnienia „możliwie kompleksowej realizacji pomocy pokrzywdzonym” (brak wyrazu „wszystkim”).
Powyższe fakty w połączeniu z lekturą listy podmiotów, które w konkursie tym otrzymały dotacje, wydają się wskazywać na celowe eliminowanie z dostępu do środków publicznych organizacji kobiecych i broniących praw kobiet oraz organizacji prowadzących specjalistyczną pomoc dzieciom doświadczającym przemocy, w tym przemocy na tle seksualnym.
W imieniu Koalicji Równych Szans zwracamy się do Pana jako osoby zobowiązanej ustawowo do koordynowania polityki rządu w zakresie równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji, w tym dyskryminacji ze względu na płeć, do zwrócenia uwagi resortowi sprawiedliwości na konieczność zapewnienia równego dostępu do środków publicznych organizacjom chroniącym prawa kobiet i dzieci. Zwracamy się też do Pana jako pełnomocnika ds. społeczeństwa obywatelskiego o uczulenie wszystkich ministerstw na zapisaną w Konstytucji zasadę subsydiarności i branie pod uwagę specyfiki organizacji pozarządowych, które nie są prostymi wykonawcami zadań zleconych. Organizacje pozarządowe skupiając energię i aktywność społeczną wokół tych problemów i grup społecznych, które wypływają z misji i celów, dla których zostały powołane, tworzą wartość dodaną w postaci kapitału społecznego, specjalistycznej wiedzy i ekspertyzy, stając się przez to bardziej skuteczne w niesieniu fachowej pomocy niż podmioty publiczne czy komercyjne.
Poniżej lista organizacji, które poparły apel.Jeśli i twoja organizacja, chce się podpisać, prosimy o przesłanie maila na adres joannap@feminoteka.pl do 15 czerwca 2016 roku
Pod apelem do tej pory podpisały się:
Fundacja Feminoteka
Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Fundacja "Phan Bde"
Fundacja Generacja
Stowarzyszenie Koalicja KARAT
Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu
Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER
Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych
Fundacja Wolontariat Równości
Queer UW
Pro Humanum Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.