Apel Grupy Kopernika z okazji 30. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu dobrosąsiedzkiego
Przypadająca w tym roku trzydziesta rocznica podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec jest okazją do refleksji nad relacjami obu państw. Wiele podmiotów działających na gruncie polsko-niemieckiej współpracy podsumowuje ostatnie trzydzieści lat swojej aktywności oraz zachęca do dyskusji nad kształtem aktualnych i przyszłych relacji polsko-niemieckich.
Z tej okazji Grupa Kopernika wystosowała apel o aktywniejsze wcielanie w życie postanowień traktatu.
„Apelujemy o to, by na stosunki polsko-niemieckie zawsze patrzeć w kontekście europejskim” – piszą przedstawiciele Grupy Kopernika. – „Razem, jako partnerzy w Unii Europejskiej, możemy pobudzać ją do dalszego rozwoju, a tym samym pogłębiać integrację, niezbędną do przezwyciężenia obecnych kryzysów i kolejnych wyzwań, na przykład w ramach niedawno zainicjowanej Konferencji w sprawie przyszłości Europy (…).
Jesteśmy przekonani, że Polacy i Niemcy nie tylko potrafią znaleźć wspólny język do rozmowy o trudnej i wciąż za mało znanej historii, lecz także potrzebują symbolicznych znaków wzajemnego uznania. Tam, gdzie nasze kultury pamięci różnią się między sobą na tle historii czy wartości, należy szukać politycznych rozwiązań.
Wzywamy wszystkie osoby związane z mediami do refleksji nad tym, jak ważne są język i obrazy, których używamy: to, jak my Polacy mówimy o Niemczech, i jak my Niemcy mówimy o Polakach, ma decydujący wpływ na to, co myślimy o sobie nawzajem i jak przekładamy to na konkretne działania (…)".
Pełny tekst apelu dostępny jest w załączniku.
Od 2020 r. Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego wraz z Niemieckim Instytutem Spraw Polskich w Darmstadt jest organizacją prowadzącą Grupę Kopernika.
Więcej informacji o Grupie Kopernika: https://bit.ly/3zhEXyD
Źródło: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego