Apel do ruchów i organizacji o solidarną mobilizację na rzecz klimatu i praw człowieka
Już niebawem, 10 grudnia, rozpocznie się Rada Europejska, podczas której przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej powinni zgodzić się na zwiększenie unijnego celu redukcji emisji na 2030 r. Niestety, nieodpowiedzialne podejście polskiego i węgierskiego rządu sprawiły, że najistotniejsza dla naszej przyszłości kwestia walki z kryzysem klimatycznym przechodzi bez echa w aurze burzy wokół unijnego budżetu.
Jako obywatelki i obywatele, aktywistki i aktywiści, młodzież, kobiety i mężczyźni domagający się równych praw, przedstawicielki i przedstawiciele społeczności LGBTQ+ na co dzień walczący o respektowanie praw człowieka w naszym kraju, zdajemy sobie sprawę, że w perspektywie grożącej nam katastrofy klimatycznej i ekologicznej nie możemy pozwolić sobie na obojętność. Musimy stanąć solidarnie i nie dopuścić do tego, żeby krótkowzroczni politycy skupieni na własnych interesach zaprzepaścili naszą przyszłość. Nadszedł czas, aby urzeczywistnić ideę wspólnoty, która dba o równe prawa każdej i każdego z nas oraz troszczy się o zapewnienie nam wszystkim bezpiecznej przyszłości.
Kryzysu klimatycznego nie można postrzegać jedynie przez pryzmat załamania ekologicznego. To wielostronny kryzys, ponieważ dotyka on nas wszystkich i każdą sferę naszego życia. W związku z tym kluczowa jest współpraca na poziomie globalnym. Przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej nie jest możliwe bez przestrzegania praw człowieka i praworządności. To dzięki możliwościom, jakie daje demokracja możemy mówić o nieprawidłowościach związanych z obecnym systemem, który opiera się na wyzysku naszej planety. To dzięki praworządności, jako społeczeństwo, mamy prawo domagać się sprawiedliwości klimatycznej dla wszystkich.
Podstawowymi wartościami w Unii Europejskiej są prawa człowieka i praworządność, poszanowanie dla tych fundamentalnych zasad powinno być priorytetem dla każdego państwa członkowskiego. Działania na rzecz realizacji tych wartości muszą iść ramię w ramię z działaniami na rzecz ochrony klimatu. Jeśli mamy mieć jakąkolwiek nadzieję na bezpieczną przyszłość, nie możemy dalej traktować tych kwestii jako odrębnych. Rządzący muszą porzucić dotychczasową, antyklimatyczną, antyspołeczną politykę i razem z nami zacząć budować nową rzeczywistość, w której wszyscy będziemy mieli szansę na godne życie.
Nie dajmy zaprzepaścić naszej przyszłości – stańmy solidarnie i zażądajmy od szefów i szefowych rządów państw Unii Europejskiej adekwatnych działań na rzecz klimatu zgodnie z wynikającym z porozumienia paryskiego celu zatrzymania wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie nie wyższym niż 1,5°C, przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad demokratycznych i praworządności. Wyznaczenie celu co najmniej 55% redukcji emisji do 2030 r. to pierwszy krok. Kolejnym powinno być opracowanie scenariusza zakładającego definitywne odejście od spalania paliw kopalnych i doprowadzenie do ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury do 1,5°C.
W środę, 9 grudnia, wyjdźmy razem na ulicę ponad podziałami w imię lepszej przyszłości, bezpiecznej przyszłości, dla nas wszystkich. Wydarzenia będą odbędą się w całej Polsce i w Europie, a wydarzenie centralne – Marsz Dla Przyszłości – będzie miało miejsce w Warszawie o godz. 17:00 i ruszy spod Kancelarii Premiera. Zjednoczmy się dla klimatu, dla praw człowieka i dla praworządności!
Aktywiści i aktywistki z całej Polski
Źródło: Organizatorzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.