Apel do instytucji unijnych o zaangażowanie w Partnerstwo na rzecz Otwartych Rządów
Sygnatariusze apelu wyrażają przekonanie, że przystąpienie instytucji unijnych do Partnerstwa będzie miało realny wpływ na poprawę jakości sposobu rządzenia - zwiększy przejrzystość i rozliczalność władzy.
We wrześniu 2011 roku osiem państw powołało na forum ONZ międzynarodową inicjatywę Partnerstwa na rzecz Otwartych Rządów (OGP). Jest ona otwarta dla tych krajów, których rządy zdecydują się realizować nowy model rządzenia, w którym władza otwiera się na obywatela, na jego aktywny udział w procesach decyzyjnych. Otwarte rządy charakteryzuje przejrzystość i rozliczalność władzy (odpowiedzialność rządzących za podejmowane decyzje i działania) oraz współpraca i włączanie obywateli w procesy decyzyjne.
Rządzący we współpracy z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego przygotowują wspólnie plany działań, których celem jest praktyczna realizacja zasad otwartego rządzenia, a potem monitorują realizację planów korzystając z trzech różnych mechanizmów: samooceny rządu, niezależnego monitoringu realizowanego we współpracy z ekspertami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego oraz monitoringu prowadzonego przez organizacje obywatelskie i watchdogi.
Decyzję o przystąpieniu do Partnerstwa podejmują rządy państw i one odpowiadają za realizację podjętych zobowiązań. W mechanizmie Partnerstwa znaczącą rolę odgrywają przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego: organizacje pozarządowe, ich sieci i koalicje. Forum pozarządowe, które tworzą jest otwarte również dla organizacji z państw, które do Partnerstwa nie przystąpiły. Forum ma swojego koordynatora, w jego ramach funkcjonują platformy wymiany informacji, proponowania nowych rozwiązań. Do dziś do Partnerstwa przystąpiły 64 kraje, w tym 20 członków Unii Europejskiej. Nie ma wśród nich Polski.
Chcemy zwrócić uwagę na inicjatywę, która skonkretyzowała się podczas europejskiego regionalnego spotkania przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego OGP, które odbyło się w maju br. w Dublinie. Podczas panelu „Rola Unii Europejskiej w promowaniu przejrzystości i rozliczalności rządzących a zaangażowanie w Partnerstwo na rzecz Otwartych Rządów” zastanawiano się nad koniecznością podjęcia przez Unię działań na rzecz otwartego rządzenia, oraz możliwymi sposobami zwiększania przejrzystość i odpowiedzialności instytucji unijnych wobec obywateli UE. Wskazywano na oddalenie instytucji unijnych od obywateli, małą przejrzystość i konieczność zwiększenia jawności działań instytucji UE.
Pomysłodawcy panelu promujący idee otwarcia Partnerstwa na ponadnarodowe instytucje, które sprawują realną władzę, takie jak np. Unia Europejska, przygotowali apel skierowany do przywódców instytucji UE wzywający do głębszego zaangażowania ich w działalność Partnerstwa na rzecz Otwartych Rządów. Apel, ogłoszony 1 lipca 2014 r., sygnowało 50 podmiotów – są to sieci, koalicje, organizacje pozarządowe działające w Brukseli i krajach Unii Europejskiej. Są wśród nich także organizacje z 3 krajów UE, których rządy nie przystąpiły do Partnerstwa na rzecz Otwartych Rządów: z Niemiec (2), Polski (11) i Słowenii (1).
W załączeniu tekst apelu w języku polskim i angielskim.
Pobierz
-
tekst apelu w jęz. polskim
doc ・37.38 kB
-
tekst apelu w jęz. angielskim
pdf ・1.17 MB
Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego, członek Koalicji na rzecz Otwartego Rządu