Apel 30 organizacji o prezydenckie weto – stanowisko w sprawie składki zdrowotnej
22 kwietnia Senatorowie RP zagłosowali za przyjęciem ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Decyzja zapadła mimo zarzutów o niekonstytucyjność projektu, brak konsultacji społecznych oraz dalszą destabilizację sytuacji publicznego płatnika – Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wobec ryzyka pogłębienia kryzysu w publicznym systemie ochrony zdrowia 30 organizacji reprezentujących pacjentów, związki zawodowe, samorządy branżowe zawodów medycznych i pracodawców apeluje do Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.
W opinii organizacji ustawa została uchwalona bez odpowiednich konsultacji społecznych oraz bez wskazania, z jakich źródeł zostaną pokryte powstałe braki finansowe. Szacuje się, że w wyniku jej wdrożenia NFZ może tracić nawet 4,7 miliarda złotych rocznie – to równowartość ponad dwukrotności środków przewidzianych w planie finansowym na 2024 rok na chemioterapię (2,1 mld zł), a także niemal tyle, ile wynosi cały roczny budżet na świadczenia stomatologiczne (ok. 3,85 mld zł) powiększony o dodatkowy miliard złotych.
– Przyjęcie tej regulacji, która łamie konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej, jest niezasadne. W niedofinansowanym systemie coraz więcej będzie zależeć od indywidualnej aktywności pacjentów oraz ich rodzin. Obawiamy się, że będą narastać nierówności w zdrowiu, które już dzisiaj pozbawiają zdrowia i życia na wielką skalę – mówi Joanna Frątczak-Kazana, Wicedyrektorka Onkofundacji Alivia. Dlatego apelujemy do Pana Prezydenta o weto i rozpoczęcie poważnej debaty o przyszłości ochrony zdrowia – dodaje.
Organizacje przypominają, że Polska wydaje na zdrowie znacznie mniej niż większość krajów Unii Europejskiej. W efekcie pacjenci często czekają miesiącami na pomoc, a szpitale i przychodnie nie są w stanie zapewnić wystarczającej liczby personelu. Dodatkowo nowe przepisy faworyzują osoby prowadzące działalność gospodarczą kosztem pracowników etatowych, co może pogłębić społeczne nierówności.
– Najwięcej na tej zmianie zyskają osoby z wysokimi dochodami z tytułu działalności gospodarczej. Tymczasem osoby starsze, mniej zamożne czy z małych miejscowości będą miały jeszcze trudniejszy dostęp do leczenia. W warunkach starzejącego się społeczeństwa, rosnących potrzeb zdrowotnych oraz deficytu kadr medycznych, nie możemy sobie pozwolić na osłabienie filarów publicznej ochrony zdrowia – wskazuje przedstawicielka Onkofundacji Alivia.
Organizacje apelują, by rozpocząć poważną debatę o przyszłości finansowania ochrony zdrowia w Polsce. W ocenie sygnatariuszy potrzebne są stabilne i sprawiedliwe rozwiązania, a nie kolejne cięcia, które uderzą w chorych i ich rodziny.
Zapoznaj się z apelem!
IP z dnia 22 kwietnia br. o spotkaniu organizacji i apelu do Senatu.
Onkofundacja Alivia od 15 lat wspiera pacjentów onkologicznych, dodając im odwagi w zmaganiach z rakiem. Działa, aby zapewniać wszystkim równy dostęp do najlepszej opieki onkologicznej. Prowadzi portal moja.alivia.org.pl oferujący pakiet darmowych benefitów oraz spersonalizowanych informacji o chorobie. Udostępnia bezpłatne portale takie jak: Alivia Oncoindex, Alivia Onkoskaner, Alivia Onkomapa, Alivia Onkosnajper wspierające pacjentów w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących procesu leczenia. Fundacja broni godności chorych na nowotwory złośliwe wszędzie tam, gdzie łamane są ich prawa. Od 2010 roku przekazała chorym na raka ponad 40 milionów złotych na pokrycie nierefundowanych przez NFZ kosztów leczenia w ramach programu Alivia Onkozbiórka. Szczegółowe informacje na temat działalności i misji Onkofundacji Alivia można znaleźć pod adresem alivia.org.pl.
Źródło: Onkofundacja Alivia