Anglojęzyczna odsłona portalu MojeStypendium.pl – My Scholarship – służy osobom z zagranicy, które przebywają w Polsce i pragną realizować swoje marzenia właśnie w naszym kraju. W artykułach opublikowanych na stronie znajdują się informacje o ofertach stypendialnych skierowanych do zagranicznych studentów, naukowców i profesjonalistów. Zapraszamy na: en.mojestypendium.pl!
Skąd pomysł na anglojęzyczną stronę?
Na początek garść danych. Zgodnie z badaniem „Struktura pochodzenia oraz języki kształcenia cudzoziemców” w roku akademickim 2019/2020 liczba studentów zagranicznych na Polskich uczelniach wynosiła prawie 80 tys. Znaczna większość osób z nich pochodzi z Ukrainy, ale także z Białorusi, Indii, Turcji, Azerbejdżanu, Chin, Norwegii i Tajwanu. Wybierali najczęściej kierunki: lekarski, zarządzanie, informatykę, bezpieczeństwo wewnętrzne.
Na studiach doktoranckich i w szkołach doktorskich kształci się blisko 1500 doktorantów z zagranicy. Ponadto, 2500 zagranicznych nauczycieli akademickich kształci studentów na polskich uniwersytetach. Do tego doliczmy liczne grupy zawodowe: naukowców, dziennikarzy, artystów, inżynierów czy pisarzy. Nie podlegają oni tak ścisłym statystykom jak studenci, ale zważywszy na ogólną liczbę cudzoziemców w naszym kraju – prawie pół miliona osób w 2021 r. – na pewno jest ich sporo.
Statystyki mówią same za siebie. Liczba osób z zagranicy, które mieszkają, kształcą się i pracują w naszym kraju jest coraz większa. Tym samym rośnie liczba programów stypendialnych skierowanych bezpośrednio do tej grupy. Brakuje równocześnie platformy, która zbierałaby te ogłoszenia i służyłaby poszukującym ofert stypendialnych aktualną wiedzą w zakresie stypendiów i konkursów.
Co znajduje się na stronie?
W zakładce „Scholarships for foreigners in Poland” znajdują się artykuły zbierające informacje o ofertach stypendialnych dla cudzoziemców. Są skierowane do poszczególnych grup odbiorców, aby ułatwić nawigowanie w dostępnych programach.
Wśród artykułów znaleźć można także te skierowane do kandydatów na studia z Ukrainy w języku ukraińskim i angielskim. Mają formę przewodników po polskim systemie nauczania oraz zawierają praktyczne informacje o życiu w naszym kraju.
Co ważne, portal będzie przez nas systematycznie aktualizowany i rozbudowywany. A zatem zapraszamy do regularnych wizyt oraz do informowania osób w Waszym otoczeniu, że taka strona istnieje i będzie się rozwijać. 🙂