Angażując się, dokonujemy zmian - argentyńska ekonomia społeczna i alternatywna
Jak inicjatywy społeczne pomagają Argentyńczykom przetrwać recesję i tworzą silne więzy lokalne – pisze Cruz Humberto González-Gutiérrez w artykule dla Ekonomiaspoleczna.pl.
Od początku istnienia organizacji humanitarnych elementem, który je spajał, było zawsze zaangażowanie członków. Bez niego niemożliwa jest żadna zmiana, ponieważ wyłącznie wspólnota ludzi dobrej woli jest w stanie zmierzyć się z rzeczywistością i dać nam nadzieję na lepszą przyszłość.
Świetnie na tym tle wygląda sytuacja Argentyny. Kraj ten może się pochwalić dynamicznym i wieloaspektowym rozwojem trzeciego sektora. Szczególnie dobrze wyglądają inicjatywy dotyczące spółdzielczości i integracji społecznej. Dzięki temu wzrasta kapitał społeczny i tworzone są struktury, dzięki którym Argentyńczykom łatwiej jest przetrwać trudne chwile recesji. Do sukcesów Argentyny możemy zaliczyć odrodzenie się spółdzielczości, powstanie nowych przedsiębiorstw rodzinnych, kooperatyw i lokalnych bazarów oraz odbudowanie sieci sprawiedliwego handlu i wymiany bezgotówkowej.
Ratując przedsiębiorstwa, ratujemy miejsca pracy
Jednym z najpoważniejszych problemów trapiących wiele gospodarek jest bezrobocie. W odpowiedzi na recesję w 2001 roku, która była najgłębszym kryzysem ekonomicznym, jaki spotkał Argentynę w całej jego historii, dość powszechne stało się przejmowanie przez część załogi zakładów zamykanych z powodu bankructwa lub innych względów. Gdyby pracownicy nie zdecydowali się na ten krok, skazaliby się na bezrobocie i wykluczenie społeczne. Przejęcie tych przedsiębiorstw zaowocowało przekształceniem ich w samozarządzające się spółdzielnie. W początkowej fazie działalności spółdzielnie te działały z naruszeniem prawo własności. Z czasem jednak dostosowały się do wymagań prawnych i zalegalizowały swój status. Dzięki temu dziś ich pracownicy mogą bez obaw korzystać z prawa do pracy.
Proces przejmowania przedsiębiorstw z całą pewnością wskazuje na zupełnie nowe podejście do samoorganizacji i aktywizacji społeczeństwa, dzięki którym można rozwiązać problemy, którym nie podołało ani państwo, ani wolny rynek. Czyni się to, aby zapewnić ludziom dostęp do podstawowych dóbr i usług oraz uratować pewną część rynku pracy, który w przeciwnym wypadku uległby katastrofie. Jak przypomina Daniel Zakuski: „MNER powstało jako ruch protestu, dziś jednak koncentruje się raczej na kwestiach wzrostu efektywności zrzeszanych firm i budowaniu ich wiarygodnego wizerunku, dzięki którym mogą osiągnąć sukces komercyjny”. Najlepiej świadczy to o ewolucji, jaką przeszedł ten ruch, aby stać się częścią społecznego i ekonomicznego pejzażu Argentyny.
Argentyna Pracuje
Projekty z tego programu realizują samorządy lokalne, a koordynuje je INAES sprawdzający zapotrzebowanie na prace publiczne w zakresie oczyszczania miasta, budowy budynków komunalnych i mieszkalnych oraz pielęgnacji terenów zielonych i konserwacji infrastruktury miejskiej. Obsługę techniczną projektu zapewniają państwowe uczelnie.
Powstawanie spółdzielni gwarantuje stały dochód rodzinom zagrożonym ubóstwem, a jednocześnie integruje i aktywizuje lokalne społeczności.
Razem budujemy lepszą przyszłość
- Zaangażowania politycznego i mobilizacji społeczeństwa, aby domagało się od władz takich rozwiązań w zakresie polityki publicznej i urbanistyki, które uwzględniają problem mieszkaniowy i prawo do godnego życia.
- Rewitalizacji społeczne dokonanej wspólnym wysiłkiem członków stowarzyszenia i jego beneficjentów bądź z wykorzystaniem funduszy przeznaczonych na ten cel przez takie międzynarodowe fundacje jak Misereor oraz programy pomocowe realizowane przez rząd Argentyny, jak choćby Mejor Vivir (Żyć lepiej).
- Działaniach edukacyjnych, czyli organizowaniu warsztatów, szkoleń, publikowaniu informacji w prasie i przekazywaniu ich w rozgłośniach radiowych, czyli szeroko pojętej promocji zaangażowania społecznego.
Ważną cechą tych inicjatyw jest ich wyczulenie na kwestię równouprawnienia i podkreślanie, że kobiety i mężczyźni na równi uczestniczą w tworzeniu społeczności i mają wkład w jej historię.
Według głównego koordynatora Madre Tierra Gabriela Nosetto „jednym z największych powodów do dumy naszej organizacji jest to, że zasypaliśmy przepaść pokoleniową. Dzieci naszych starszych członków są już dorosłe, a jako że na pewnym etapie swojego życia były beneficjentami naszych programów, identyfikują się z jej wartościami i przejmują pałeczkę od rodziców, aby także pracować na rzecz bardziej zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego i dla wspólnego dobra”. Działania organizacji jeszcze bardziej niż do stworzenia fizycznych budowli przyczyniły się więc do zbudowania świadomości społecznej.
Nowa świadomość społeczna
Pierwsze ogniwo barterowej wymiany dóbr i usług w Argentynie powstało w 1995 roku w Bernal, jako Klub Argentyńskiego Barteru. Była to odpowiedź na konieczność zwiększania społecznej świadomości mechanizmów decydujących o stabilizacji życiowej oraz przede wszystkim na powszechną biedę, która była efektem wzrastającego bezrobocia. Klub powstał, aby przywrócić jego członkom godność i poczucie, że ich życie może się opierać na pracy, wzajemnym zrozumieniu i sprawiedliwej wymianie dóbr. Ponieważ szybko zaczęły powstawać oparte na modelu z Bernal kluby w całym kraju, obecnie nie dziwi już pogląd, że dostęp do towarów i usług można uzyskać także w inny sposób niż poprzez klasyczny handel.
Założyciel sieci Rubén Ravera podzielił się z nami następującym spostrzeżeniem: „dla milionów Argentyńczyków pozbawionych pracy i środków do życia handel wymienny stał się doświadczeniem, które zjednoczyło społeczeństwo oraz wpłynęło na ekonomię i kulturę kraju. Wielu Argentyńczykom uratował życie. Dla znacznej części z nich był to tylko trwający kilka miesięcy epizod, inni jednak korzystają z tej formy do dziś. Barter integruje lokalne społeczności i daje ich członkom poczucie uczestnictwa w systemie opartym na zasadzie równości, solidarności i egalitarności, dzięki którym każdy może poprawić swój byt”.
Kraj przedsiębiorczości
Poprzez prezentowane inicjatywy program pokazuje nowatorskie podejście jego bohaterów do zasad produkcji, wymiany dóbr i ich konsumpcji, dzięki czemu udało się im odnaleźć w nowej rzeczywistości i zreintegrować społecznie i zawodowo. Program zachęcał do tego rodzaju postawy oraz do szeroko pojętego aktywizmu. Uświadamiał też społeczeństwu, jaki potencjał tkwi w trzecim sektorze. Jednym z największych sukcesów tej serii był fakt, że zwycięstwo w konkursie utorowało jej drogę do emisji telewizyjnej, co stało się ważnym precedensem w historii promocji działań trzeciego sektora.
Łatwo dostrzec, że w Argentynie wzrost aktywności społecznej doprowadził do ożywienia ekonomii i poprawy warunków socjalnych, co jak wiadomo, jest niezbędnym czynnikiem transformacji i polepszenia jakości życia. Uczyniono to, opierając się na rozwoju społecznego sektora ekonomii i budując nowy rodzaj świadomości społecznej cechującej się większym zaangażowaniem, solidarnością i egalitarnością.
Cruz Humberto González-Gutiérrez dla Ekonomiaspoleczna.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl