Otwarty system, dowolne modyfikacje, właściwie nieograniczone możliwości programistyczne - z tego słynie system mobilny od Google. Jak również z bycia ociężałym i zasobożernym. Z drugiej strony, ma on… Cóż, po prostu zobaczcie!
Każdy, kto miał do czynienia z Androidem, przechodził zapewne różne etapy tej przygody. Najpierw była ekscytacja, jak wspaniale działa ten system i jak wiele można w nim zmienić, skonfigurować, etc. Potem przychodziła faza irytacji, bo okazywało się, że Android uwielbia pożerać maksimum zasobów smartfona, znacząco spowolnia i staje się dosyć nieznośny. Następną fazą była albo rezygnacja (i zmiana na nowszy model lub inny system) albo próba ogarnięcia anomalii zachodzących w urządzeniu.
W przypadku opcji numer dwa rozpoczyna się żmudne szukanie rozwiązań, które mogłyby poprawić jakość korzystania z googlowskiego systemu. Jeśli jesteście właśnie na tym etapie - albo, co lepsze, jeszcze na nim nie jesteście - zapoznajcie się z naszymi dwoma listami. Pierwsza dotyczy tego, co powinniście zrobić, żeby lepiej korzystać ze smartfona, druga za to, czego robić nie należy. Wszystko oparte na własnych doświadczeniach!
CO ZROBIĆ
- Ustawić limity danych komórkowych
Android ma wbudowaną systemową funkcję monitorowania zużycia danych, zarówno w sieci Wi-Fi, jak i komórkowej. O ile ta pierwsza jest raczej nieistotna, o tyle informacje dotyczące transferu komórkowego są bardzo użyteczne, zwłaszcza jeśli mamy ograniczone pakiety internetowe. Możemy np. ustawić automatycznie wyłączenie transmisji danych po wyczerpaniu pakietu.
- Spersonalizować Google Now
Ten wspaniały element systemowy Androida to funkcjonalne centrum powiadomień, o ile dobrze je skonfigurujemy do swoich potrzeb. Znajdziemy tam informacje na temat czasu przejazdów, pogody, repertuaru kin, najświeższe wiadomości, powiadomienia o spotkaniach… Możliwości jest naprawdę wiele, Google Now może zastąpić kilka zbędnych aplikacji.
- Wyłączmy niepotrzebne aplikacje
Producenci urządzeń z Androidem uwielbiają wpychać nam dziesiątki zupełnie niepotrzebnych aplikacji, których pewnie ani razu nie użyjemy. Nie tylko zaśmiecają one pamięć, ale wpływają na efektywność działania systemu. Wystarczy jednak wejść w managera aplikacji i wyłączyć wszystkie te programy, z których nie korzystamy.
- Zablokujcie dostęp kodem
Blokada ekranowa to wspaniała rzecz - dzięki niej zabezpieczymy urządzenie kodem lub wzorem, dzięki czemu nikt niepowołany nie dostanie się do zawartości smartfona. W Androidzie 5.0 można również ustawić, kiedy zabezpieczenie ma być aktywne i np. automatycznie wyłączać je w domu.
- Skonfigurujcie menedżera urządzeń
Menedżer urządzeń Google to sprytne narzędzie pozwalające na zdalne sterowanie niektórymi funkcjami smartfona, przydatnymi w przypadku zgubienia go lub kradzieży. Z poziomu naszego Konta Google możemy wywołać urządzenie sygnałem dźwiękowym, śledzić jego położenie, ale również zdalnie je zablokować oraz wymazać wszystkie znajdujące się na nim dane.
W następnej części przyjrzymy się czynnościom, jakich zdecydowanie nie należy wykonywać…
Źródło: Technologie.ngo.pl