Analiza tematyczna „Wpływ społeczny w finansowaniu korporacyjnym”
Analiza tematyczna „Wpływ społeczny w finansowaniu korporacyjnym” ma na celu zachęcenie do dyskusji i refleksji nad wzmacnianiem pozytywnego i minimalizowaniem negatywnego wpływu społecznego przedsiębiorstw poprzez mechanizmy sektora finansowego. Publikacja stanowi analizę dyscypliny zrównoważonych finansów w tym obszarze i zawiera praktyczne przykłady oraz rekomendacje dla firm.
Partnerami analizy tematycznej Forum Odpowiedzialnego Biznesu są Bank BNP Paribas S.A. oraz ING Bank Śląski S.A.
Najnowsza analiza tematyczna Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Wpływ społeczny w finansowaniu korporacyjnym” powstała na kanwie spotkania „Okrągły stół sektora bankowego”, zorganizowanego przez Bank BNP Paribas S.A. i ING Bank Śląski S.A. w październiku 2023. Wydarzenie służyło omówieniu wpływu społecznego w finansowaniu bankowym.
– Sektor finansowy jest katalizatorem zrównoważonej transformacji – inicjuje, wspiera i przyspiesza transformację gospodarki, dlatego kluczowe stało się zwiększanie świadomości i wzmacnianie narzędzi, które pomagają analizować, mierzyć i oceniać wymiar „S” w ESG z perspektywy zrównoważonych finansów. Jesteśmy przekonani, że potrzebujemy edukacji w zakresie wymagającego wymiaru, jakim jest analiza czynników społecznych, dlatego też celem publikacji uczyniliśmy zachęcenie do dyskusji i refleksji nad wzmacnianiem pozytywnego i minimalizowaniem negatywnego wpływu społecznego poprzez mechanizmy sektora finansowego – podkreśla w słowie wstępnym Maria Krawczyńska-Kaczmarek, prezeska zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu. – Serdecznie dziękuję wszystkim Ekspertkom i Ekspertom, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, Partnerom analizy tematycznej oraz zespołowi zaangażowanemu w przygotowanie publikacji – dodaje Maria Krawczyńska-Kaczmarek.
– Pod akronimem ESG kryją się trzy ogromne bloki tematyczne, z których do tej pory najgłośniej mówiło się o E, czyli środowisku. Zmiany klimatyczne dotykające całego globu sprawiają, że o kwestiach E łatwiej mówić wspólnym językiem, a celem nadrzędnym jest dotarcie do punkt net-zero. Z kolei wyzwania społeczne to często temat lokalny, dotykający społeczności lub nawet pojedynczych osób, które bezsilnie poszukują wsparcia w swojej złej sytuacji. Dlatego rozwijając rynek zrównoważonych finansów, temat społeczny również powinien być uwzględniany – mówi Michał Szalast-Dao Quy, Menadżer Zespołu Zrównoważonego Finansowania, Bank BNP Paribas S.A.
– Zrównoważona transformacja, a szczególnie wymiar „S” ESG nie są wyzwaniem, któremu może sprostać pojedyncza firma lub sektor. Tu współpraca procentuje najbardziej i tak właśnie podchodzimy do dzielenia się wiedzą – ale także wątpliwościami – pracując wspólnie w ramach okrągłych stołów sektora bankowego, które stały się inspiracją dla tej publikacji – podkreśla dr Alicja Pawłowska-Piorun, Sustainability Expert, ING Bank Śląski S.A.
W skład publikacji wchodzą artykuły na temat praw człowieka oraz należytej staranności w biznesie, analizy ryzyka społecznego i głównych wyzwań społecznych z perspektywy rynku pracy w Polsce. Publikacja zawiera również przegląd międzynarodowych standardów i dobrych praktyk, wzbogaconych o zarys krajobrazu regulacyjnego w odniesieniu do produktów bankowych i inwestycyjnych. Praktyczne walory analizy wzbogacają case studies w zakresie oceny ryzyka „S” oraz finansowania wpływu społecznego.
W analizie znalazły się teksty i wypowiedzi następujących ekspertów_ek:
- Robert Adamczyk
- Joanna Ałasa
- Piotr Dmuchowski
- dr Jacqueline Kacprzak
- Maria Krawczyńska-Kaczmarek
- Andrzej Kubisiak
- Paula Kukołowicz
- Bartosz Kwiatkowski
- prof. dr hab. Monika Marcinkowska
- Agnieszka Mikulska-Jolles
- Jadwiga Pisarska
- dr hab. Robert Sroka
- Michał Szalast-Dao Quy
- Adam Szlachta
- dr Joanna Szymonek
- Luda Svystunova
- dr Jolanta Turek
- dr Agnieszka Wicha
- Sylwia Wochal
Publikację „Wpływ społeczny w finansowaniu korporacyjnym” można pobrać na stronie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Źródło: Forum Odpowiedzialnego Biznesu