Każdy dobry projekt oparty jest na wiarygodnej i rzetelnej analizie danych dotyczących problemu, z jakim zmierza się projektodawca. Przygotowanie analizy jest najbardziej czasochłonnym etapem pracy nad projektem.
Ten etap wymaga zebrania i opracowania danych pokazujących skalę negatywnej sytuacji, która „zainspirowała” projektodawcę do stworzenia projektu. Należy opierać się na danych zewnętrznych - bogatym ich źródłem jest Internet. Przydatne informacje można znaleźć przeglądając:
- raporty z badań opinii społecznej np. CBOS – stanowiące dobre źródło danych na temat poglądów społecznych, postaw i przekonań osób, potrzebnych do określenia psychologicznych przyczyn i skutków problemu projektowego.
- strony urzędów statystycznych – tu znajduje się wiele informacji dotyczących wykształcenia, gęstości zaludnienia, aktywności zawodowej, struktury wieku, płci naszej grupy docelowej.
- raporty urzędów pracy, regionalnych ośrodków polityki społecznej, komend policji, urzędów marszałkowskich i wojewódzkich, ministerstw i innych instytucji na przykład PFRON, Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) i raporty z niego - te dokumenty są kopalnią wiedzy o lokalnych i regionalnych problemach społecznych.
- raporty i publikacje tematyczne wydawane na przykład przez Instytut Spraw Publicznych i wiele innych instytucji specjalizujących się w danej problematyce – w nich obok danych statystycznych znajdują się zdania ekspertów, tezy i opinie warte wykorzystania w uzasadnieniu.
- dokumenty strategiczne dotyczące rozwoju lokalnego - w tym: Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015, strategie rozwoju województwa/powiatu/gminy czy plany rozwoju lokalnego – w nich zawarte są szczegółowe informacje o miejscu realizacji projektu oraz dane statystyczne dotyczące mieszkańców.
- dokumenty sektorowe, takie jak: Strategia Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na lata 2007 – 2013, Strategia Rozwoju Edukacji na lata 2007-2013, Strategia Państwa dla Młodzieży na lata 2003 – 2012, Narodowa Strategia Rozwoju Kultury na lata 2004 – 2013, Strategia Polityki Społecznej na lata 2007-2013, lokalne strategie rozwiązywania problemów społecznych
Spójna analiza problemu obok obiektywnych, ogólnodostępnych, łatwych do weryfikacji danych zawierać powinna informacje pozyskane przez projektodawcę w trakcie przygotowywania się do realizacji projektu. Przygotowanie i wykonanie badań własnych, jest często kluczowe dla rzetelnego przedstawienia problemu w projekcie. Warto wykorzystać ankietę lub wywiad, aby zweryfikować potrzeby przyszłych beneficjentów. Zestawienie danych pozyskanych z zewnątrz i informacji zdobytych przez projektodawcę pozwoli oddać prawdziwy obraz sytuacji problemowej, a następnie opracować realne i naprawdę potrzebne jej rozwiązania w formie wniosku o dofinansowanie.
Źródło: Centrum PISOP