Ambasadorzy Polskiej Innowacji 2021 coraz bliżej! Znamy 10 nominowanych
Dziesiątka nominowanych to osoby, których charakter, zaangażowanie, a zwłaszcza serce, które wkładają w pracę nad rozwojem polskiej marki na międzynarodowej arenie innowacji, zasługują na szczególne uznanie.
Ambasadorzy Polskiej Innowacji (API) to ludzie, których działania w biznesie i nauce oraz na rzecz rozwoju społeczeństwa zostawiają ślad, który odbija się szerokim echem poza granicami naszej ojczyzny. Nagroda trafia do tych, którzy eksportują polskie, innowacyjne pomysły za granicę i dokładają cegiełkę do budowy pozytywnego obrazu Polski na międzynarodowej arenie.
Pośród wyróżnionych znajdziemy naukowców, inżynierów, managerowów i przedsiębiorców z branży innowacji i nowych technologii, którzy swoją działalnością biznesową, medialną i społeczną pozytywnie zmieniają wizerunek Polski w świecie, a w ostatnich dwunastu miesiącach osiągnęli globalny sukces indywidualnie lub z organizacją, którą reprezentują.
Tegoroczna dziesiątka nominowanych prezentuje się następująco
Paul i Dan Bargiel, za stworzenie SMOK Ventures, funduszu VC cenionego przez czołowych polskich przedsiębiorców technologicznych. W 2020, w rok po starcie, dopięli 12 inwestycji w Polsce. Aktywnie promują polską scenę technologiczną w Dolinie Krzemowej.
Rafał Brzoska, za gigantyczny sukces InPostu w ubiegłych latach i nową, 5-letnią współpracę z Amazonem, która zatrzęsła polskim rynkiem e-commerce. InPost zaczynał jako firma od ulotek, by dzięki innowacyjnym pomysłom i wzorowej organizacji stworzyć sieć paczkomatów, którą połowa Polaków ma obecnie w zasięgu 7-minutowego spaceru, sprawnie obsługując m.in. 5,6 miliona użytkowników aplikacji InPost.
Marcin Budkowski, za głębokie zmiany w kulturze i organizacji zespołu Renault F1, która wniosły do sportowego giganta większą skuteczność i wyższe osiągi biznesowe. Po sześciu latach pracy na czołowych stanowiskach w firmie, od stycznia 2021 roku prowadzi the Alpine F1 team, prowadząc ją przez szereg znaczących zmian.
Michał Ciepliński, za stworzenie i przewodzenie Pipe – najszybciej rosnącej firmie sektora FinTech w 2020 r. Uznany przez Legal500 GC Powerlist 2019 jako jeden z najlepszych prawników sektora Finansów i IT w Stanach Zjednoczonych. Dbał o promocję Polskiej kultury i sztuki, prowadząc Program Promocji Polski w Instytucie Kościuszki w Krakowie w 2020 roku.
Stanisław Jastrzębski, za tworzenie niezwykle futurystycznych rozwiązań w HealthTech przy użyciu metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Pracownik naukowy New York University i członek zarządu ML Community, organizator NeurIPS 2021 oraz ICML 2021.
Zofia Kierner, za wzorowe przywództwo w Girls Future Ready, która wlewa nową energię w walkę młodych dziewczyn o swoje cele i marzenia, czyniąc ich historię słyszaną nawet za granicami Polski. Jedna z czołowych aktywistek Vogue, 18-latka osobiście kieruje fundacją, która zwraca uwagę na wiele problemów społecznych kobiet i pomaga im świadomie kierować swoją przyszłością.
Rafał Modrzewski, za dumne reprezentowanie Polski w wyścigu w przestrzeń kosmiczną i gwałtowny rozwój ICEYE – start-upu, który ostatnio otrzymał $87-milionowe finansowanie. Jako CEO, Rafał odpowiada za wytyczanie kierunku rozwój organizacji, dbając zwłaszcza o głęboko ludzką perspektywę na inżynierię, którą zdobył jako pracownik naukowy.
Patrycja Strzelecka, za serię przedsiębiorczych sukcesów, jak i stworzenie CashDirector, prężnie działającej firmy w sektorze FinTech, która narodziła się poprzez m.in. udział w Barclays Techstars Accelerator i PwC Raise Accelerator. Seryjny manager i business developer z 20-letnim doświadczeniem.
Zbigniew Woźnowski, za współtworzenie i przewodzenie Reality Games, która buduje gry oparte na Big Data. Gry, które wypuszcza na rynek mają dziesięć milionów graczy na całym świecie i w ciągu ostatnich piętnastu miesięcy notowały stały wzrost o 10% na tydzień. Jego celem jest stworzyć nowy gatunek cyfrowej rozrywki.
Agata Zborowska, za silne przywództwo w walce o równość płci i kształtowanie długofalowych zmian w sektorze transportu. Agata pomaga spełniać marzenia przez Conception X Programme, przedsięwzięcie, które wspiera utalentowanych naukowców w rozwijaniu start-upów DeepTech oraz przedsiębiorcze kobiety poprzez London’s Female Founders Accelerator.
O nagrodzie
Przyznanie nagrody następuje po analizie zgłoszeń przez Fundację PlugIn, organizatora konkursu, która, na podstawie formularza oceny, wyłania dziesięcioro nominowanych.
Następnie, Kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele Partnerów Konkursu oraz Laureaci poprzednich dwóch edycji API Awards, w tajnym głosowaniu wybiera spośród tej grupy czołową trójkę, która jest ogłaszana podczas Gali 28 maja.
Tegoroczna edycja rozpoczyna również równoległe wyróżnienie API Rising Star, nagrodę przyznawaną w partnerstwie z Incredible Inspirations powered by Sebastian Kulczyk. Spośród trzech nominowanych, wyłoniony zostanie polski reprezentant młodego pokolenia, który swoją działalnością, osobowością i zaangażowaniem wyróżnia się największym potencjałem na sukces o globalnej skali.
Partnerstwo wpisuje się w linię działań Incredible Inspirations. „Wszechstronne wspieranie młodych oraz innowacyjnych polskich przedsiębiorców jest fundamentem programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka. Nasi mentorzy dzielą się nie tylko wiedzą, doświadczeniem i kontaktami, ale pomagają także w znalezieniu wspólników, inwestorów, klientów i kontrahentów. Zależy nam, żeby początkujący przedsiębiorcy byli konkurencyjni i potrafili elastycznie reagować na dynamicznie zmieniające się globalne otoczenie biznesowe” – podkreśla Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments i koordynator programu InCredibles.
Wśród partnerów tegorocznej edycji Nagrody API znaleźli się również Fundacja Polonium oraz Fundacja Polska Innowacyjna.
– Zachęceni tym, że coraz więcej polskich przedsiębiorców kieruje swoją uwagę w stronę działań, które mają silną wartość społeczną, chcemy zachęcić naszych rodaków do przełamywania stereotypu „polskiego hydraulika” i pokazywać światu, że może i rozproszeni po świecie, ale Polacy potrafią tworzyć innowacyjne rozwiązania, doceniane w skali światowej zarówno z perspektywy technologii, jak i dobra społecznego, które niosą – mówi Marcin Boroń, Head of API Awards z Fundacji PlugIn.
Nagrody wręczane są co roku, za okres ostatnich dwunastu miesięcy. Finał pierwszej edycji odbył się w październiku 2019 roku podczas Polish Tech Day w Londynie. Do ubiegłorocznych laureatów nagród API należą m.in. Stefan Batory z Booksy, Marta Krupińska z Google for Startups London, Tomek Bagiński – producent serialu „Wiedźmin” czy twórcy CD Project: Marcin Iwiński i Michał Kiciński.
Trójka zwycięzców API Awards 2021 oraz laureat API Rising Star zostaną ogłoszeni 28 maja. Ceremonia wręczenia nagród będzie częścią konferencji Polish Tech Day 2021, eventu gromadzącego osoby widzące w technologii szansę na dodanie realnej wartości w sferze biznesowej. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest Technology & Impact.
Konferencja organizowana jest przez Fundację PlugIn, która nieprzerwanie od 2015 roku jednoczy Polaków rozproszonych po różnych zakątkach świat, aby stanowić platformę wymiany myśli i wsparcia polskiej diaspory innowacji.
Partnerem głównym inicjatywy Polish Tech Day 2021 jest Google For Startups, które wraz z organizatorami buduje środowisko służą zwłaszcza ambitnym, młodym wilkom przedsiębiorczości poprzez dostęp do szerokiego wachlarza wiedzy i doświadczenia, a poprzez Polish Tech Day, również do rozwijania sieci wartościowych kontaktów biznesowych.
Źródło: Fundacja Plugin