Fundacja INLEGIS prowadzi kampanię „Alicja w krainie absurdów”. Jej głównym przesłaniem jest zwrócenie uwagi na absurdalne sytuacje, z którymi w Polsce muszą się mierzyć osoby objęte wywłaszczeniem pod cel publiczny. Początkowy etap kampanii, który trwa do końca kwietnia, wspiera dodatkowo tegoroczną zbiórkę środków z 1,5% podatków na cele statutowe Fundacji.
Pokazać absurdy, by przełamać obojętność
Pierwszą odsłonę kampanii stanowi animowany film, w skondensowanej formie pokazujący główny problem wywłaszczanych: fakt, iż zgodnie z prawem w Polsce odszkodowanie wypłacane jest dopiero po wydaniu nieruchomości, nawet zamieszkałej. Co gorsza, wywłaszczeniowe procedury trwają długo. W efekcie tego, od wydania domu do wypłaty środków – które są potrzebne pilnie, bo mają przecież służyć na odtworzenie nowego domostwa – czeka się miesiącami, a czasem latami.
„Dzięki animacji chcemy dotrzeć do możliwie szerokiego grona odbiorców: tych, którzy zwykle temat ignorują. Często rozmawiam z osobami, które doświadczyły lub doświadczają wywłaszczenia. Do oczywistych w ich sytuacji kłopotów dołącza społeczny ostracyzm i kompletny brak zrozumienia” – powiedziała Barbara Czerniawska, prezes Fundacji INLEGIS. „Dlatego najczęściej wywłaszczani mierzą się ze swoimi problemami w osamotnieniu. Osoby, których wywłaszczenie nie dotyczy bezpośrednio, zwykle nie wierzą w relacje wywłaszczanych, a nawet reagują zawiścią, gdy słyszą o kwotach odszkodowań. Powszechnie ignorowany jest stres, na jaki narażani są wywłaszczani oraz czas, jaki upływa zanim rekompensata zostanie wypłacona. Nieruchomości w Polsce są drogie, więc wypłacane kwoty są znaczne. Ale czy „słuszne”, jak określa to Konstytucja RP? Mało kto jest świadomy tego, że kwota odszkodowania za wywłaszczenie rzadko pozwala na odtworzenie utraconej nieruchomości” – dodała.
Kampania skupia się na działania w mediach społecznościowych. Film udostępniony jest na YouTube, na profilu Fundacji INLEGIS na FB i X. Animację stworzyła Agencja Allegro (www.allegro.com.pl/).
Wywłaszczenia w Polsce: kilkadziesiąt tysięcy ignorowanych problemów. Każdego roku!
W Polsce każdego roku wywłaszczenia pod cele publiczne dotykają kilkudziesięciu tysięcy właścicieli nieruchomości. Pomimo tego, wciąż się nie docenia się społecznych, psychologicznych i ekonomicznych konsekwencji, jakie generują bezduszne wywłaszczeniowe procedury.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, w Polsce nieruchomość zostaje odebrana błyskawicznie, a dopiero w ślad za tym ustalane jest odszkodowanie. Od czasu wydania nieruchomości do czasu wypłaty środków zwykle upływa wiele miesięcy. W niektórych przypadkach: lat. Odszkodowanie może być zaniżone – zwykle jego wysokość nie wystarcza na odbudowę nieruchomości podobnej do utraconej. Do tego urzędnicy najchętniej przeprowadzają postępowanie bez czynnego udziału strony.
Liczba wywłaszczeń pod cele publiczne w Polsce w najbliższych latach może wzrosnąć. Procedowane są właśnie regulacje prawne dotyczące inwestycji, które mają być realizowane w ramach projektu „Tarcza Wschód”. Państwo ma ambitne plany dotyczące rozwoju energetyki atomowej. Rozważane są nowe inwestycje przeciwpowodziowe. Inwestycje te są potrzebne, sprzeciw budzi jednak umocowane w specustawach uprzywilejowanie inwestora wobec właściciela, któremu odbierana jest nieruchomość. Dodatkowy problem stanowi oparcie wyceny o wartość rynkową – czyli cenę, którą można uzyskać za nieruchomość w normalnych warunkach rynkowych – zamiast na wartości odtworzeniowej (czyli koszcie, jaki należy ponieść, by utraconą nieruchomość odbudować).
Fundacja INLEGIS od lat pomaga właścicielom nieruchomości, których dotyka wywłaszczenie lub przewlekłość postępowania.
Na bieżąco udostępnia i aktualizuje użyteczne informacje na stronie www.JakPrzeżyćWywłaszczenie.pl, w tym:
- bazę pytań i odpowiedzi (fundacjainlegis.pl/wywlaszczenia/pytania/),
- wzory pism procesowych najczęściej używanych w sprawach o ustalenie odszkodowania za wywłaszczenie fundacjainlegis.pl/wywlaszczenia/wzory-dokumentow/ oraz
- oferuje pomoc prawną, w postaci nieodpłatnym lub dofinansowanych konsultacji, których udziela doświadczony prawnik (fundacjainlegis.pl/wywlaszczenia/konsultacje/).
O Fundacji INLEGIS
Fundacja INLEGIS działa od 2018 r. Misją Fundacji jest podnoszenie świadomości prawnej obywateli. W swoich działaniach skupia się na wywłaszczeniach pod cele publiczne. Zabiega o to, by obowiązujące w Polsce regulacje jak najlepiej chroniły prawa wywłaszczanych, jako strony słabszej w procedurze wywłaszczeniowej i wspiera tych, którzy zmagają się z przewlekłością postępowania.
Partnerem merytorycznym Fundacji jest Kancelaria INLEGIS (www.inlegis.pl).
Więcej: www.fudacjainlegis.pl
Źródło: Fundacja INLEGIS