Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Aktywność na Łazarzu przeżywa renesans! Na każdym kroku można zobaczyć liczne działania i inicjatywy podejmowane na rzecz mieszkańców Łazarza przez organizacje pozarządowe, działające na tym terenie! Warto więc przyjrzeć się bliżej tym organizacjom, ponieważ ich bogata oferta rozwija nie tylko dzielnicę, ale także samych mieszkańców.
Innowacyjnym projektem wykazała się Otwarta Strefa Kultury Łazarz (OSK Łazarz), która podjęła próbę rewitalizacji dzielnicy św. Łazarz poprzez zagospodarowanie licznych tzw. pustostanów, czyli opuszczonych i zaniedbanych lokali użytkowych.
Reklama
OSK Łazarz to porozumienie zrzeszające aktywne podmioty działające kulturalnie i społecznie na terenie Łazarza. Ich główną ideą jest stworzenie strefy kultury, która będzie skupiała galerie sztuki, pracownie artystyczne, organizacje, artystów, rzemieślników oraz towarzyszące im lokalne przedsiębiorstwa poprzez wykorzystanie potencjału istniejących miejsc oraz stworzenia warunków do powstawania nowych inicjatyw.
Miejsce to ma powstać na bazie współpracy pomiędzy danymi łazarskimi inicjatywami, mieszkańcami dzielnicy, Urzędem Miasta Poznania oraz prywatnymi najemcami, co w dalszej perspektywie uczyni Łazarz kulturowym i społecznym sercem miasta.
Na skutek tej inicjatywy powstał pilotażowy model współpracy międzysektorowej opartej na partnerstwie OSK Łazarz, Rady Osiedla i Urzędu Miasta Poznania, którego celem było ożywienie obszaru Dolnego Łazarza przez wykorzystanie istniejących już na tym obszarze miejsc, stworzenie warunków do powstawania nowych przedsięwzięć oraz wykorzystanie potencjału lokalnych inicjatyw i zaangażowanie mieszkańców. Odpowiedzią na ten cel było podjęcie działania „Program Najmu Lokali Otwarta Strefa Kultury – Łazarz„, które polegało na ogłoszeniu w lutym 2016 r. konkursu na preferencyjne warunki najmu dla kilkunastu lokali ZKZL z przeznaczeniem na działalność kulturalno-społeczną. Regulamin konkursu zakładał wyłonienie podmiotów proponujących interesujące działania, którymi zapełnią tzw. „pustostany” i zapewnią, że działalność prowadzona w tych lokalach będzie otwarta na mieszkańców Łazarza i pozytywnie oddziaływała na dzielnicę.
Preferencyjne warunki dotyczyły oferowanych przez ZKZL 6 lokali o wysokim lub średnim standardzie oraz 10 lokali „trudnych” i zakładały m. in. zwolnienie z czynszu na okres od 3 do 5 lat w zamian za remont lokalu.
Grupa programowa, na którą składali się przedstawiciele OSK Łazarz, Rady Osiedla oraz Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta zarekomendowała w 2016 roku 10 podmiotów do rozpoczęcia działalności w 10 lokalach użytkowych ZKZL. Dzięki temu udało podpisać się 5 umów najmu z ZKZL-em, co przełożyło się na powstanie kolejnych ciekawych miejsc na Łazarzu: POLITURA (Lokal: ul. Gąsiorowskich 12), gdzie promowane i odkrywane jest polskie wzornictwo meblowe, LAZARUS (Lokal: ul. Małeckiego 31/32), czyli miejsce, w którym oprócz działalności gastronomicznej odbywają się warsztaty, spotkania, wykłady kulturalno-społeczne, Pracownia Kaletnicza KROM (Lokal: ul. Kossaka 2) kultywująca tradycję polskiego skórnictwa, HELLO calligraphy (Lokal: ul. Głogowska 105) miejsce warsztatów, animacji i spotkań, których tematem przewodnim jest ręczne pisanie, Alicja Mielczarek, Tomasz Dutka (Lokal: ul. Łukaszewicza 2), którzy prowadzą sklep z produktami projektowanymi i produkowanymi przez polskich rzemieślników oraz udostępniają przestrzeń lokalu do wydarzeń kulturalnych.
Kolejną organizacją, która zajmuje się rewitalizacją dzielnicy Łazarz jest Stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko, które w sierpniu 2014 roku rozpoczęło współtworzenie z mieszkańcami dzielnicy ogrodu społecznościowego jako miejsca do sąsiedzkich aktywności. W związku z tym Kolektyw Kąpielisko dzierżawi działkę o wielkości 1300 metrów kwadratowych na terenie Kąpieliska Letniego w Parku Kasprowicza.
Inicjatywa ta spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony społeczności lokalnej po tym, jak zostało czasowo zamknięte kąpielisko letnie, tak ważne i głęboko zakorzenione w świadomości mieszkańców dzielnicy. Działania stowarzyszenia nie tylko przyczyniły się do jego otwarcia, ale także utworzenia nowej inicjatywy, czyli wyżej wspomnianego ogrodu, w której Kolektyw Kąpielisko razem z mieszkańcami organizują wydarzenia kulturalne, proekologiczne, edukacyjne.
Dzięki działaniom Stowarzyszenia i mieszkańców ogród został wyposażony w infrastrukturę ogrodniczą taką jak rabaty, wyznaczone grządki, miejsce do składowania narzędzi, inspekt, kompostownik oraz przestrzeń rekreacyjną, czyli wierzbowy plac zabaw czy piec zbudowany przez mieszkańców Łazarza. Stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko pokazuje również, że potrafi współpracować z innymi podmiotami na rzecz rozwoju dzielnicy i działań dla mieszkańców Łazarza, angażując się w wyżej wspomniany OSK Łazarz, czy wykorzystując przestrzeń na działania w Inkubatorze Kultury PIREUS.
W 2016 roku na Łazarzu z inicjatywy Jolanty Zielińskiej-Kaźmierczak, która prowadzi Akademię Umiejętności Kulinarne Przygody oraz Grupy nieformalnej Wirtualny Łazarz powstało Stowarzyszenie Łazarz – zakorzenieni w tradycji. Organizacja ta powstała w odpowiedzi na potrzebę kultywowania i dbania o tradycję i historię Łazarza poprzez odkrywanie kulinarnych tradycji Łazarza, Poznania i Wielkopolski, a przy okazji edukację i promocję zdrowego odżywiania oraz poprzez stworzenie archiwum społecznego, w którym pojawią się stare zdjęcia z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.
Do tej pory Stowarzyszenie prowadziło cykl warsztatów i zajęć kulinarnych dla mieszkańców Łazarza oraz wystawę zdjęć z historii Łazarza. Warto dodać, że działania Stowarzyszenia funkcjonują dzięki współpracy z Inkubatorem Kultury PIREUS, który udostępnia swoją przestrzeń do działań oraz Urzędem Miasta Poznania, który współfinansuje część działań Stowarzyszenia w ramach małego grantu.
W dzielnicy św. Łazarz równie aktywnie działa Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty, które za główny cel postawiło sobie aktywizację młodzieży na rzecz społeczności lokalnej oraz inicjowanie, prowadzenie i wspieranie działań edukacyjnych, społecznych i kulturalnych wśród młodzieży.
Swoje cele realizują poprzez przeprowadzane animacje społeczno-kulturowe, edukację międzypokoleniową czy obywatelską. W związku z tym Stowarzyszenie Horyzonty postanowiło zrealizować projekt pn. „Festiwal Och! Pener”, który ma stworzyć przestrzeń sprzyjającą działaniom twórczym i integracji społeczności lokalnych miasta Poznania, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicy Łazarz. Głównymi działaniami, które mają ten cel zrealizować są warsztaty muzyczne i plastyczne oraz koncert finałowy i wystawa prac uczestników projektu. Kolejnym działaniem realizowanym przez Stowarzyszenie Horyzonty na rzecz mieszkańców Łazarza jest projekt pn. „Między nami sąsiadami”, którego celem jest integracja społeczności lokalnej i cudzoziemców mieszkających na terenie dzielnicy. Projekty te również mogą zostać zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Poznania w ramach małych grantów.
Pisząc o podmiotach działających na Łazarzu nie sposób nie wspomnieć o jednej z najstarszych organizacji tam działających, a mianowicie o Klubie Osiedlowym Krąg, który powstał już w 1980 roku i działa z powodzeniem, nieprzerwanie do dziś. W swoich działaniach na rzecz rozwoju dzielnicy skupia on liczne sekcje i organizacje tematyczne, które z kolei zrzeszają wokół tematyki swoich zajęć mieszkańców Łazarza. W ramach zajęć każdy mieszkaniec dzielnicy może znaleźć coś dla siebie od gier, zabaw i zajęć dla najmłodszych do spotkań i warsztatów dla najstarszych. Dodatkowo Klub Krąg aktywnie włącza się w organizację cyklicznych wydarzeń dla mieszkańców Łazarza.
Jak widać, na Łazarzu dzieje się bardzo dużo. Z pewnością organizacje działające na Łazarzu przyczyniają się do zwiększenia integracji i aktywizacji mieszkańców, oferując im zróżnicowaną i atrakcyjną formę inicjatyw, z których mieszkańcy mogą skorzystać. Warto więc korzystać z oferty lokalnych podmiotów i wspierać lokalne inicjatywy społeczne! Pomocna w tym może być „Niezapominajka” – a więc niezbędnik każdego mieszkańca, który informuje o wszystkich wydarzeniach z Łazarza (http://lazarz.pl/?id=39).
Artykuł powstałw ramach projektu pn. „Cudze chwalicie, swego nie znacie”,współfinansowanego ze środków budżetu Miasta Poznania.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.