Kolejna edycja Konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara już za nami! Tak jak w poprzednich edycjach, również i w tej dofinansowanie uzyskały projekty z terenu Miasta Konina! Zainteresowanie realizacją projektów społecznych jest nadal duże - tym razem na 16 złożonych projektów, pięć uzyskało dofinansowanie.
W ciągu dwóch poprzednich lat złożono 22 projekty z czego dofinansowanie otrzymało dziewięć. Świadczy to więc o dużym zainteresowaniu tego typu inicjatywami na terenie Konina.
Chociaż realizacja projektów dopiero się rozpoczęła (od 1 maja 2016) i potrwa do 30 września 2016, mogą Państwo już teraz zapoznać się z realizowanymi projektami na terenie Miasta Konina, a następnie do nich dołączyć! Aby ułatwić Państwu wybór i dotarcie do inicjatyw, poniżej przedstawiamy krótki opis projektów realizowanych na terenie Miasta Konina!
Projekt pt. Świat nauk ścisłych - to mnie kręci!
Realizator: Grupa nieformalna z Patronem - Stowarzyszeniem Uczących Się Docendo Discimus.
Odbiorcy projektu: Uczestnicy to dzieci zainteresowane naukami przyrodniczymi. Będą to uczniowie ze szkół podstawowych w Koninie. Planowana liczba uczestników to 12 osób - dzieci z klas 4 uczęszczających do Szkół Podstawowych w Koninie oraz ich rodzice.
Cel główny projektu: Zwiększenie dostępu do zajęć pozalekcyjnych w zakresie przedmiotów przyrodniczych dla uzdolnionej w tym zakresie grupy dzieci (12 osób) z klas czwartych szkół podstawowych.
Działania: Realizacja zajęć chemiczno-fizycznych, które mają na celu zaspokojenie ciekawości badawczej dzieci przez realizację własnych projektów i eksperymentów naukowych. Realizacja zajęć geograficzno-biologicznych, podczas których dzieci rozwiną kreatywność, umiejętność współpracy, myślenie twórcze, komunikatywność. Na podsumowanie projektu realizowana będzie wspólna zabawa - grupy przygotują wspólne wydarzenie uwieńczające projekt.
Projekt pt. Książka do poduchy
Realizator: Grupa nieformalna w imieniu własnym.
Odbiorcy projektu: Uczestnikami projektu będą dzieci i młodzież miasta Konina, które wyrażą chęć uczestnictwa w projekcie. Planuje się udział 60 dzieci.
Cel główny projektu: Celem głównym projektu jest wyrabianie w dzieciach i młodzieży pozytywnej postawy czytelniczej oraz wyrobienia nawyku czytania książek, a także pogłębienie świadomości społecznej o potrzebie czytania dzieciom, rozwijanie u dzieci pasji czytania i zainteresowania książką.
Działania: Przeprowadzenie warsztatów czytelniczych. Warsztaty skierowane dla młodzieży, które chcą wyrobić lub poszerzyć swoje kompetencje czytelnicze. Przeprowadzenie warsztatów "Zabawa z książką" – dla młodszych dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. Przeprowadzenie zajęć felinoterapii z wykorzystaniem biblioterapii.
Projekt pt. W dorosłość z doświadczeniem
Realizator: Grupa nieformalna z Patronem - Spółdzielnią Socjalną "Sport i Rehabilitacja".
Odbiorcy projektu: Bezpośrednimi beneficjentami projektu będzie grupa 8 rodziców/opiekunów dzieci z niepełnosprawnością z subregionu konińskiego. Pośrednimi odbiorcami projektu będą rodziny uczestników a także ich najbliższe otoczenie i społeczności lokalne (ok. 300 osób).
Cel główny projektu: Głównym celem projektu jest zwiększenie poziomu wiedzy i wzrostu świadomości na temat potrzeb osób z niepełnosprawnością u 8 rodziców, poprzez realizację warsztatów i spotkań w okresie 10.05-10.09.2016 r. Efektem będzie poprawa relacji rodzinnych i niwelowanie napięć wynikających z trudności życia codziennego rodzin, w których funkcjonują osoby z niepełnosprawnością.
Działania: Warsztat weekendowy dla rodziców/opiekunów "Mocni Razem" oraz „Razem w Świat". Warsztaty zostaną przeprowadzony w formie weekendowego wyjazdu dla rodziców/opiekunów osób z niepełnosprawnością. Spotkania grupy wsparcia "Razem lepiej", która powstanie w trakcie warsztatów, której zadaniem jest wspierać się i przekazywać swoje doświadczenie innym rodzicom/opiekunom.
Projekt pt. Pasja Tworzenia
Realizator: Grupa nieformalna z Patronem - Stowarzyszeniem Razem Damy Radę
Odbiorcy projektu: Uczestnicy projektu to 30 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym ucząca się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Koninie, uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy.
Cel główny projektu: Rozwój zainteresowań i umiejętności technicznych uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie.
Działania: Spotkanie „Nauka przez zabawę” - uczniowie poszerzą swoje wiadomości na temat różnych materiałów, operacji technologicznych związanych z ich obróbką. Wycieczka do zakładu stolarskiego, która zostanie zorganizowana w celu lepszego poznania warsztatu pracy stolarza, stosowanych narzędzi i urządzeń. Uczniowie będą mogli zobaczyć różne gatunki drewna, poznać sposoby ich przechowywania, obejrzeć stoły stolarskie, urządzenia i narzędzia. Warsztaty "Zrób to sam", podczas których uczestnicy będą wykonywać prace wg przygotowanych projektów.
Projekt pt. Fora ze dwora dla nowotwora
Realizator: Grupa nieformalna z Patronem - Fundacją Aleją Zdrowia – Od Juniora do Seniora
Odbiorcy projektu: Uczestnikami projektu będzie 50 osób, w tym mieszkańców miasta Konin i subregionu konińskiego. Będą to osoby z podwyższonego ryzyka zachorowania, osoby po przebytym leczeniu białaczki, ich rodziny, oraz rodziny, które obecnie zmagają się z chorobą lub/i utraciły osoby bliskie z powodu białaczki. Wśród uczestników projektu znajdą się ponadto osoby dorosłe, chcące pogłębić swoją wiedzę na temat białaczki, jej profilaktyki, leczenia, rehabilitacji oraz form i grup wsparcia.
Cel główny projektu: Podniesienie świadomości społeczności lokalnej na temat profilaktyki i leczenia białaczki oraz warsztaty arteterapeutyczne.
Działania: Organizacja szkolenia z udziałem pielęgniarki, pedagoga/arteterapeuty, psychologa, szkolenie odbędzie się w dwóch grupach po 25 osób z trzema blokami tematycznymi. Warsztaty arteterapeutyczne będą miały na celu spojrzenie na problemy zdrowotne/ ciężką chorobę, własną lub osoby bliskiej, z lepszej, pozytywnej strony. Będą też okazją do integracji osób o tych samych problemach, oraz otwarcia się na mówienie o chorobie głośno.
Zakres realizowanych działań na terenie Miasta Konina jest szeroki – obejmuje zarówno dzieci, jak i dorosłych! Zachęcamy więc do skorzystania i uczestnictwa w projektach!
Artykuł opracowany w ramach projektu „Aktywni w Koninie” sfinansowanego z dotacji celowej budżetu Miasta Konina.