Masz pomysł na ciekawe działanie, ale nie wiesz, gdzie je możesz zrealizować? Chcesz coś zrobić dla swojej społeczności, ale potrzebujesz wsparcia? Mieszkasz na Łazarzu? Tych, którzy odpowiedzieli twierdząco na co najmniej dwa z wyżej wymienionych pytań, zapraszamy do lektury artykułu!
„Mieszkam na Łazarzu i chcę coś zrobić dla mojego Osiedla!”
Jeśli mieszkacie na Łazarzu, miejscem, gdzie można uzyskać wsparcie przy tworzeniu i realizacji projektów jest Inkubator Kultury Pireus. Jak mówiła Agnieszka Szablikowska z Otwartej Strefy Kultury podczas otwarcia Pireusa: „Inkubator ma być bazą dla różnych pomysłów. Będziemy pomagać w pozyskiwaniu środków, podpowiadać, jak zdobyć lokal”.
Inkubator to wspólna inicjatywa Otwartej Strefy Kultury Łazarz, Miasta Poznań reprezentowanego przez Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz Rady Osiedla św. Łazarz. Partnerem działań jest Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.
Natalia Madajczyk z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta w Urzędzie Miasta Poznania przedstawia kontekst jego powstania: „Na Łazarzu zaczął funkcjonować, w formie pilotażowej, model współpracy międzysektorowej oparty na partnerstwie OSK Łazarz, Rady Osiedla i Urzędu Miasta Poznania. Partnerzy sformułowali cel wspólnych działań – ożywienie obszaru Dolnego Łazarza przez wykorzystanie istniejących już na tym obszarze miejsc, stworzenie warunków do powstawania nowych przedsięwzięć oraz wykorzystanie potencjału lokalnych inicjatyw i zaangażowanie mieszkańców”.
Powyższe założenia realizowane są w dwojaki sposób – w ramach Inkubatora Kultury Pireus wyróżnia się dwa typy działań konkursowych, z których skorzystać mogą zainteresowani aktywnością społeczną mieszkańcy Łazarza:
1. "Program Najmu Lokali: Otwarta Strefa Kultury – Łazarz"
I edycja pilotażowa konkursu odbyła się w tym roku. Konkurs miał charakter otwarty i oferował preferencyjne warunki najmu dla sześciu lokali ZKZL, które przeznaczone były na działalność kulturalno-społeczną.
Dotychczasowy regulamin konkursu zakładał wyłonienie podmiotów proponujących interesujące działania, którymi zapełnią tzw. "pustostany" i zapewnią, że działalność prowadzona w tych lokalach będzie otwarta na mieszkańców Łazarza i pozytywnie oddziaływała na dzielnicę – podkreśla N. Madajczyk.
Uczestnikami konkursu mogły być pełnoletnie osoby fizyczne, osoby prawne (organizacje pozarządowe, podmioty prowadzące działalność gospodarczą) oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Preferencyjne warunki najmu dotyczyły oferowanych przez ZKZL sześciu lokali o wysokim lub średnim standardzie oraz dzisięciu lokali „trudnych” i zakładały m.in. zwolnienie z czynszu na okres od 3 do 5 lat w zamian za remont lokalu – dodaje N. Madajczyk.
Oferty w konkursie należało składać do Urzędu Miasta Poznania na specjalnie przygotowanym formularzu, określając uzasadnienie potrzeby realizacji danego działania, cele planowanej działalności, przewidywanych odbiorców oraz działania, doświadczenie i kwalifikacje oferenta.
2. Konkurs na działania odbywające się w lokalu Inkubatora Kultury Pireus
Celem konkursu jest organizacja wydarzeń i inicjatyw realizowanych w Pireusie.
Oferty w konkursie należy składać na specjalnie przygotowanym formularzu wniosku o udostępnienie przestrzeni i wyposażenia Inkubatora Kultury Pireus, określając zasady korzystania z pomieszczeń, cele realizowanego zadania, planowaną liczbę uczestników, elementy wyposażenia potrzebne do organizacji wydarzenia.
Od nowego roku zmienią się zasady aplikowania w konkursie, stąd prosimy o uważne śledzenie zmian w dokumentacji.
„Od pomysłu do realizacji”
Jak widać, nie trzeba szukać daleko miejsc, które wspierają aktywność społeczną na Łazarzu. Przy zaangażowaniu w opracowanie dobrego pomysłu na działania, jest duża szansa na ich pozytywną ocenę, a w efekcie na realizację. Dlatego warto zadbać o pewne szczegóły.
Kiedy w głowie zrodzi się pomysł na działania, należy:
– określić, kiedy dany projekt chcemy zrealizować – jaki jest najlepszy okres do realizacji działań.
– wskazać, dla kogo chcemy zorganizować działania – jaką grupę chcemy zrekrutować do projektu i dlaczego akurat ona potrzebuje wsparcia. Szczególnie tutaj ważna jest analiza potrzeb danej grupy.
– opisać, jakie działania chcemy zrealizować – tutaj również punktem wyjścia powinna być szczegółowa analiza zasobów i potrzeb, a działania powinny w jak największym stopniu odpowiadać potrzebom mieszkańców.
– zastanowić się, jakie zmiany i efekty chcemy wprowadzić naszymi działaniami – to szczególnie ważny punkt, wskazujący, co się zmieni w danej społeczności po realizacji projektu.
– obliczyć, jakie środki są potrzebne na realizację działań – czyli określenie budżetu i środków finansowych, dzięki którym zrealizujemy nasz projekt.
Zachęcamy mieszkańców Łazarza do podejmowania działań na terenie swojej dzielnicy oraz korzystania z oferty Inkubatora Kultury Pireus. Inne dzielnice Poznania powinny także bazować na bogatym doświadczeniu Łazarza i wprowadzać podobne rozwiązania u siebie.
Artykuł powstał w ramach projektu pn. „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, współfinansowanego ze środków budżetu Miasta Poznania.
Źródło: Centrum PISOP