W tym roku będą świętować czwartą rocznicę istnienia, a powodów do świętowania sporo: aktywnie działająca Jeleniogórska Akademia III Wieku, pierwsze spore sukcesy w pozyskaniu środków finansowych na działania fundacji, zdobyte doświadczenie w realizacji projektów, grupa zaangażowanych osób wokół organizacji. Ponadto nieustannie poszukują wyzwań i inspiracji do nowych działań oraz snują śmiałe plany na przyszłość.
O początkach słów kilka
Fundacja „Aktywni XXI” z Jeleniej Góry została powołana do życia pod koniec 2010 r. przez grupę osób skupionych wokół Prywatnego Centrum Kształcenia Kadr w Jeleniej Górze oraz działającej wówczas od prawie 12 lat Jeleniogórskiej Akademii III Wieku. – Inicjatorką była Danuta Sadownik, miała moc przewodnią i była motorem załatwiania wszelkich formalnych kwestii – wspomina Jolanta Ratyńska, dyrektorka Prywatnego Centrum Kształcenia Kadr, wiceprezeska Fundacji „Aktywni XXI”. – Pomysł założenia fundacji narodził się wiele lat wcześniej. W 2008 r. pojawiła się możliwość złożenia wniosku do Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i wtedy złożyliśmy wniosek na działania dla seniorów, ale ponieważ nie mieliśmy osobowości prawnej, to musieliśmy sobie kogoś znaleźć, kto będzie firmował nasz projekt. I tak zaniosły nas losy do popa w cerkwi prawosławnej. Kościoły mogły bez problemu złożyć wniosek, ale firmy nie. Wtedy dotarło do nas, że trzeba pisać statut, sformalizować się, założyć organizację. Maryla Bieleń pomagała nam pisać statut, a następnie Danuta Sadownik przeprowadziła nas przez kolejne formalności. Tak to wszystko się zaczęło.
I po co to wszystko?
Misją Fundacji jest szeroko pojęta edukacja oraz rozwój, a adresatami jej działań są osoby z wszystkich grup wiekowych – w tym m.in. dzieci, osoby niepełnosprawne, seniorzy. Teraz głównie działania Fundacji koncentrują się na seniorach. Danuta Sadownik prowadziła od 1998 r. Jeleniogórską Akademię III Wieku, która skupiała wokół siebie osoby w wieku starszym. Grupa ta nigdy nie miała osobowości prawnej. Akademia funkcjonowała od ponad dziesięciu lat w nieodpłatnej formie i bezkosztowo udawało się zrealizować rok rocznie ciekawy dla seniorów program. W momencie powołania do życia Fundacji grupa wokół Akademii mogła być objęta działaniem Fundacji, a w dalszej kolejności w przyszłości można było na działania dla tej grupy pozyskiwać środki finansowe, aby ich aktywizować i jednocześnie stworzyć dla nich program jeszcze ciekawszych zajęć.
Akcja nabrała tempa
Fundacja początkowo nie sięgała po środki zewnętrzne na swoje działania. Pierwszy rok działalności był spokojnym czasem do rozkręcenia się na większą skalę. Nadszedł rok 2013 i Fundacji udało się pozyskać środki z Miasta Jelenia Góra na zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym prowadzone na świetlicy środowiskowej (m.in. zajęcia rozwijające kreatywność, także socjoterapeutyczne).
Fundacja pozyskała także środki finansowe od Miasta Jelenia Góra na drugi projekt pt. „Aktywizacja, Motywacja, Integracja”, skierowany do osób niepełnosprawnych. W ramach projektu osoby niepełnosprawne uczestniczyły w kursie językowym oraz warsztatach rozwoju osobistego. Kolejnym sukcesem 2013 roku było pozyskanie środków na projekt „Aktywni Seniorzy – srebro XXI wieku” i realizowanie go w ramach Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W ramach projektu „Aktywni Seniorzy” 25 seniorów uczestniczyło w warsztatach informatycznych, prawnych, ekonomicznych, także zajęciach ogólnorozwojowych – sprawnościowych, psychologicznych, artystycznych. Mieli też okazję bywać na koncertach, spektaklach oraz wycieczkach.
To jeszcze nie koniec podsumowania 2013 roku – także w 2013 r. w ramach Wolontariatu Seniorów – Lifelong Learning Programme Grundtvig finansowanie uzyskał międzynarodowy projekt pt. „Życie może być pełne kolorów” ("Enduring life! Enlivening aged colours"), realizowany przez Fundację „Aktywni XXI” we współpracy z włoskim partnerem – Fundacją Auser z Messyny na Sycylii, na realizacji którego to projektu Fundacja aktualnie jest skoncentrowana, a prezeska „Aktywnych XXI”, Danuta Sadownik jest zaangażowana w jego poszczególne działania.
Aktualnie na topie
Ferwor pracy, bo we wrześniu, czyli już wkrótce, przyjadą Włosi na wolontariat i trwają przygotowania do ich wizyty. Włosi spędzą kilka tygodni w Polsce. – Będą pracowali każdego dnia po cztery godziny w Domu Pomocy Społecznej, w Fundacji zaś będą prowadzić zajęcia języka włoskiego – wyszczególnia Danuta Sadownik, koordynatorka projektu – także w ramach Akademii III Wieku zaprezentują kunszt kuchni włoskiej i poprowadzą zajęcia kulinarne. W ramach projektu ponadto wspólnie będziemy tworzyć spektakl pt. „How old is old” dot. schematów i stereotypów. Projekt przewiduje także spotkania z młodzieżą w ramach współpracy z III LO w Jeleniej Górze poświęcone takim tematom jak stereotypy, pomysły młodych na działania, seniorzy w ich oczach, relacje młodzi-seniorzy, stereotypy Polaków o Włochach i odwrotnie.
To jeszcze nie wszystko. W ramach projektu w październiku sześć polskich seniorek wyjeżdża do Włoch, aby tam podobnie jak Włosi w Polsce, pełnić rolę wolontariuszek. Panie będą tam pracowały w ramach lokalnego Uniwersytetu III Wieku. Ich praca będzie polegała na tym, że będą uczyć języka polskiego, matematyki, robótek ręcznych, gotowania itp. Ponadto panie włączą się w prace nad zainicjowanym jeszcze w Polsce spektaklem i ukończą go we Włoszech. Spektakl zostanie nagrany i będzie można go obejrzeć w Internecie.
Sięgają poza granice
Współpraca międzynarodowa przy okazji aktualnie realizowanego projektu dla seniorów jest pokłosiem już wcześniejszych doświadczeń osób współtworzących Fundację, Danuty Sadownik, Jolanty Ratyńskiej oraz Małgorzaty Pokosz. Pracując jeszcze w szkole, uczestniczyły w programie Comenius Life Long Learning. Potem zaś z ramienia Prywatnego Centrum Kształcenia Kadr przygotowywały projekty o charakterze międzynarodowym i tak np. udało się im zrealizować warsztaty międzynarodowe w ramach programu Grundtvig.
Sukcesy i osiągnięcia
W szczególności można mówić o sukcesach i osiągnięciach Fundacji odnosząc się do roku 2013, w którym spełnił się najbardziej optymistyczny scenariusz dla Fundacji, mianowicie złożone cztery projekty (dwa – do Miasta Jelenia Góra, trzeci do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, czwarty w ramach programu Wolontariatu Seniorów – Lifelong Learning Programme Grundtvig) otrzymały wsparcie finansowe i dzięki temu Fundacja mogła zrealizować szereg działań dla osób z różnych grup wiekowych (dzieci, osoby niepełnosprawne, seniorzy). Ponadto, co nie bez znaczenia dla młodej organizacji, mogła ona w ten sposób zdobyć doświadczenie związane z realizacją projektów oraz pracą z powyżej wymienionymi grupami.
Fundacja kieruje swoje działania do osób starszych, także osób potrzebujących wsparcia, wymagających aktywizacji, czasem także pomocy terapeuty i z prowadzenia tych działań szczególnie jest dumna. – W marcu 2015 r. minie 16 lat – podsumowuje prezeska Fundacji, Danuta Sadownik – od kiedy pracujemy w ramach Akademii III Wieku, i prowadzimy osoby, które były z nami, w ostatnią podróż. W ciągu tego czasu takich ostatnich podróży było może osiem razy. To oznacza dla nas, że w ramach Akademii potrafimy przekazać – nie tylko wiedzę – a dużo energii, radości i chęci do życia osobom starszym. Niektóre osoby, które są z nami od początku, mają dziś ponad osiemdziesiąt, dziewięćdziesiąt lat.
Ich niedostatki
Temat wolontariatu jest istotną dla nich kwestią. Aby Fundacja funkcjonowała, niezbędne jest posiadanie wolontariuszy i stała współpraca z nimi. Stąd też Fundacja włączyła się do udziału w warsztatach organizowanych przez RCWIP, aby zainicjować prace nad planem wolontariatu w organizacji, bo bez tego ani rusz dalej, jeśli się myśli o stałej grupie wolontariuszy, jak wskazują prezeska i wiceprezeska Fundacji „Aktywni XXI”. Potrzebna byłaby osoba odpowiedzialna za pewne sprawy organizacyjne zw. z funkcjonowaniem np. Akademii III Wieku, aby móc delegować zadania i w ten sposób odciążyć kadrę zarządzającą organizacją. To kwestia jeszcze do dopracowania.
Myślą o przyszłości
Planują realizację dwóch projektów międzynarodowych. Pierwszy projekt ma dotyczyć uczenia się języków obcych, drugi zaś budowania postaw obywatelskich wśród młodzieży. Fundacja pozyskała już nawet partnerów.
Nie pozostaje nic innego, jak tylko trzymać kciuki za kolejne osiągnięcia i sukcesy Fundacji „Aktywni XXI”.
Zdjęcia zostały udostępnione przez Fundację.