Współpraca organizacji pozarządowych z samorządem jest niezmiernie ważna, gdyż umożliwia rozwój danego regionu. Pokazał to projekt „Aktywne organizacje – skuteczna integracja - program wsparcia NGOs z powiatu bocheńskiego i brzeskiego”, który realizowała Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Bochni oraz Starostwem Powiatowym w Brzesku.
Działania skierowane były do przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych działających w obszarze pomocy społecznej i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu na terenie powiatów bocheńskiego i brzeskiego. Najważniejszym celem projektu było podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności przedstawicieli III sektora w zakresie funkcjonowania i rozwoju organizacji pozarządowej oraz wzmocnienie wśród uczestników świadomości roli i potencjału NGOs w środowisku lokalnym w zakresie aktywnej integracji i budowy kapitału społecznego. W ramach projektu została zorganizowana „Szkoła Aktywnych w Integracji”, gdzie przeprowadzono 10 dni szkoleniowych. Każdy z uczestników zobowiązany był do przygotowania pracy zaliczeniowej w postaci projektu możliwego do sfinansowania ze źródeł krajowych lub europejskich. Ponadto organizacje uczestniczące w projekcie miały za zadanie zorganizować „Święto Organizacji” – imprezę dla swoich członków i sympatyków angażującą lokalną społeczność. Udział w zajęciach dał możliwość uczestnikom pogłębienia wiedzy z zakresu prowadzenia organizacji pozarządowej, zdobycie umiejętności opracowywania projektu i budżetu.
Rozmawiamy z Bartoszem Rodackim, koordynatorem projektu:
- Skąd wziął się pomysł na projekt?
- Organizacje w Małopolsce, szczególnie te w mniejszych miejscowościach borykają się z wieloma kłopotami, jednym z nich jest brak dostępu do kompleksowej oferty szkoleniowej na terenie swojego powiatu. Projekt wychodził na przeciw tym potrzebom.
- Jak układała się współpraca III sektora z samorządem?
- Współpraca III sektora z samorządem układa się w Małopolsce generalnie dobrze, choć nie znaczy to, że nie można było by pewnych kwestii poprawić. Dzięki takim projektom jak ten można tę współpracę rozwijać i budować wzajemne zaufanie oraz odkrywać potencjał jaki niesie współpraca III sektora i samorządu.
- Jak organizacje poradziły sobie z przygotowaniem „Święta Organizacji”?
- Przygotowanie „Święta Organizacji” było dla uczestników projektu swego rodzaju testem oraz możliwością zdobycia doświadczenia na kim można polegać, a na kim nie. Generalnie uczestnicy poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze, zostało to zauważone i docenione przez władze samorządowe obu powiatów. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować władzom samorządowym, sponsorom oraz wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że „Święta Organizacji” Pozarządowych w Bochni i Brzesku przebiegły pomyślnie.