Aktywna młodzież z Podkarpacia i obwodu lwowskiego uczyła się, jak rozwijać swoje kompetencje
Uczniowie z Gminy Strzyżów (woj. podkarpackie) oraz ich rówieśnicy z okolic miasta Gródek na Ukrainie (obwód lwowski) wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w okresie 8-15 sierpnia 2018 r., i zorganizowali w Rymanowie Zdroju „Festiwal Przyjaźni Narodów: Polska i Ukraina to jedna rodzina”, Tematem przewodnim festiwalu była praca, która nawiązywała do aktywności społecznych i zawodowych.
Osiemnastu uczniów z terenów wiejskich Gminy Strzyżów oraz osiemnastu ich rówieśników z okolic miasta Gródek na Ukrainie (obwód lwowski) wzięło udział w zorganizowanych w Rymanowie Zdroju warsztatach. Młodzież przygotowała również dla lokalnej społeczności „Festiwal Przyjaźni Narodów: Polska i Ukraina to jedna rodzina”. Tematem przewodnim wydarzenia była praca, która nawiązywała do aktywności społecznych i zawodowych.
Zarówno warsztaty, jak i finał projektu (festiwal) zostały zorganizowane w ramach prowadzonego przez Gminę Strzyżów w partnerstwie z miastem Gródek na Ukrainie (Horodok) projektu "Praca = wiedza i umiejętności", sfinansowanego z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z Dotacji MEN.
Środki na realizację projektu zostały pozyskane przez Gminę Strzyżów z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Celem projektu było budowanie, nabywanie i rozwijanie kompetencji niezbędnych do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym wśród 36 młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat.
Pomysł zorganizowania warsztatów oraz festiwalu w Rymanowie Zdroju nie był przypadkowy. Wybrano miejsce, w którym młodzież mogła spotkać i skorzystać z doświadczenia osób, które na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi. Dzięki możliwości zakwaterowania w Zakładzie Aktywności Zawodowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Rymanowie Zdroju, młodzież miała okazję przyglądnąć się pracy osób niepełnosprawnych. Należy dodać, że jednym z uczestników projektu był niepełnosprawny intelektualnie chłopiec, który dzięki wsparciu swojej mamy brał czynny udział na każdym etapie realizacji projektu.
Najważniejszym punktem projektu były odbywające się w dniach 8-15 sierpnia br. warsztaty, dzięki którym młodzież poznała m.in. tematykę z zakresu pracy, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, umiejętności potrzebnych na rynku pracy, stawiania i realizacji celów; budowania dobrych relacji z innymi ludźmi, poczucia własnej wartości. Warsztaty zostały zaplanowane w taki sposób, aby młodzież mogła od razu w praktyce, wspólnie z instruktorami z ZAZ w Rymanowie Zdroju, przećwiczyć nabyte umiejętności. Razem wysiewali i sadzili rośliny w tunelu ogrodniczym oraz pielęgnowali rabaty.
Ponadto młodzież przeprowadziła mini wywiady, których tematem przewodnim była praca, a o której zgodzili się opowiedzieć m.in. z Burmistrz Gminy Rymanów – pan Wojciech Farbaniec, Kierownik ZAZ w Rymanowie Zdroju – pan Salvatore di Pasquale, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie – pani Danuta Litarowicz, lokalny artysta – pan Robert Myszkal. To przedsięwzięcie w międzynarodowej grupie młodzieży pozwoliło im zgrać się ze sobą, zbudować dobre relacje.
Młodzież przygotowała także dla lokalnej społeczności Festiwal Przyjaźni Narodów: „Polska i Ukraina to jedna rodzina”. Zorganizowane w dniu 14 sierpnia br. w Amfiteatrze w Rymanowie Zdroju wydarzenie, zgromadziło duże grono publiczności. W programie festiwalu znalazły się piosenki, etiudy przedstawiające aktywność społeczną i zawodową, prezentacja wystawy fotograficznej dokumentującej pracę oraz inicjatywy podejmowane przez młodzież, a także działania angażujące publiczność takie jak wspólne polsko-ukraińskie śpiewanie czy tańce.
Co wymaga podkreślenia, festiwal został przygotowywany i zrealizowany przez młodzież. Uczestnicy warsztatów z pomocą trenerów przygotowali folder, dotarli do swoich rozmówców, przeprowadzi z nimi wywiady, przygotowali wystawę fotograficzną, opracowali program i zrealizowali wydarzenie. Projekt oparty był o bardzo dużą aktywność młodzieży.
Jak podkreślają uczniowie, udział w projekcie był dla nich szansą, aby nauczyć się wielu nowych i ciekawych rzeczy:
MARIA: „Projekt połączył dwa narody i staliśmy się jedną dużą rodziną. Nauczyliśmy się zauważać swoje silne strony. Projekt podarował mi niezapomnianie wrażenia i prawdziwych przyjaciół. Podczas tych kilku dni zdobyliśmy wiele cennych umiejętności jak współdziałanie w grupie czy komunikacja. Zrozumiałam, że nie ważne jakiej jesteśmy narodowości – jesteśmy jedną rodziną”.
JULIA: „Dzięki projektowi pierwszy raz byłam w Polsce, zawarłam nowe znajomości. Nauczyłam się pracować w grupie, pomagać i wspierać innych”.
VIKTORIIA: „Dzięki projektowi wiele dowiedziałam się o Polsce, jej tradycjach i kulturze. Znalazłam nowych przyjaciół. Zdobyłam dużo wiedzy, którą wykorzystam w przyszłości przy wyborze zawodu”.
NAZAR: „Dzięki projektowi nauczyłem się racjonalnie wykorzystywać czas, organizować wydarzenia. Dowiedziałem się, że istnieje wiele możliwości podróżowania po Europie. Jestem bardziej punktualny. Wiele się nauczyłem o możliwościach podjęcia pracy”.
MAKSYM: „Ten projekt rozwinął we mnie twórczość, inicjatywę, pracę w drużynie. Stałem się bardziej otwarty. Spotkałem dużo nowych osób z którymi będę utrzymywać kontakty”.
ADRIANA: „Dziękuję temu projektowi za morze emocji, nowe znajomości, za to, że jestem bardziej kreatywna i mogę bardziej cieszyć się życiem. Było bardzo ciekawie. Dziękuję wszystkim, kto dał nam możliwość wzięcia udziału w festiwalu w Rymanowie Zdroju – było fantastycznie”.
KACPER: „Projekt umożliwił mi poznanie nowych ludzi, poznanie innego języka. Ciekawie spędziłem czas i chciałbym wziąć jeszcze udział w takim projekcie”.
ULA: „Dzięki projektowi poznałam wspaniałych ludzi, przełamałam bariery językowe i nabyłam wielu umiejętności potrzebnych w pracy jak i w życiu. Ten projekt dał mi chęć poznawania, otwierania się na świat i ludzi, patrzenia przez „różowe okulary. Odkryłam się to na nowo”.
Źródło: Opracowanie własne