Dąbrowa Górnicza wspólnie z mieszkańcami od lat rozwija społeczeństwo obywatelskie bazując na zasadzie: współpracy, partnerstwa i pomocniczości. Na co dzień w mieście działa blisko 300 podmiotów i grup nieformalnych, których wspólnym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców.
Organizacje te działają w wielu obszarach życia codziennego, prowadząc działania w zakresie wspierania rodziny, pomocy społecznej, kultury, sportu, turystyki i rekreacji, oświaty i wychowania, wspierają seniorów i osoby z niepełnosprawnościami, w czasie pandemii COVID-19 mają jednak wspólny cel – przeciwdziałanie negatywnym skutkom koronowirusa. Zarówno miasto, jak i członkowie podmiotów społecznych chcą pomóc potrzebującym w tym trudnym czasie. A potrzebować wsparcia w czas pandemii wsparcia może każdy – senior, małe dziecko czy całe rodziny.
Organizacje pozarządowe w dobie pandemii
Organizacje pozarządowe z Dąbrowy Górniczej starają się dostosować do aktualnie panującej rzeczywistości – zamknięte decyzją wojewody placówki wsparcia dziennego prowadzą zajęcia on-line oraz udostępniają kreatywne filmiki za pomocą mediów społecznościowych, miejskie centrum informacji wpiera urząd miejski w prowadzeniu akcji informacyjno-promocyjnej w związku z pandemią, podmioty prowadzące noclegownie i dom dla bezdomnych – wydłużają godziny funkcjonowania, tak, aby osoby bezdomne mogły korzystać ze wsparcia każdego dnia 24h/dobę, kluby dla seniora są bieżącym kontakcie ze swoimi podopiecznymi. To nie wszystko – ochotnicze straże pożarne działają na pierwszej linii frontu – świadcząc wsparcie dla osób w kwarantannie i osób samotnych. Swój profil zmieniły także organizacje sportowe – do tej pory aktywne morsy teraz namawiają by #zostańwdomu, a biegacze – pomagają seniorom w zakupach.
Infolinia senioralna
FB: https://www.facebook.com/groups/dabrowscyseniorzy/
Dbając o samotne starsze osoby oraz osoby z niepełnosprawnościami, które należą do grup szczególnie narażonych na działanie koronowirusa Prezydent Miast Dąbrowa Górnicza w połowie marca uruchomił dąbrowską infolinię senioralną. Prowadzona przez pracowników Centrum Aktywności Obywatelskiej w godzinach 8-16 od poniedziałku do piątku infolinia jest często pierwszym kontaktem potrzebującego. Pracownicy Centrum zbierają odpowiadają na zadane przez seniorów pytania (dotyczące porad lekarskich czy realizacji e-recept) , mapują potrzeby seniorów i wysyłają do nich wolontariuszy, którzy pomagają w zakupach czy realizacji e-recept. Obecnie w miejskiej bazie jest 106 wolontariuszy.
Psi patrol
Dąbrowski psi patrol to inicjatywa, która podobnie jak infolinia senioralna, ma za zadanie zatrzymać osoby starsze w domach. Seniorzy mogą powierzyć wyprowadzenie swoich czworonogów wolontariuszom. Chętnych do pomocy nie brakuje. Blisko 30 osób z różnych dzielnic naszego miasta dba o to, aby psiaki były dobrze zaopiekowane. Wolontariusze wyprowadzają psy na stałe – zajmują się nimi często 3 razy dziennie 7 dni w tygodniu.
Dąbrowianki i dąbrowianie pomagają
Działalność w organizacjach społecznych czy wolontariat na rzecz potrzebujących to nie jedyne formy wsparcia. Dąbrowianie i dąbrowianki pomagają swoim sąsiadom – na klatkach wielu bloków znaleźć można informacje o tym, że młodzi sąsiedzi chętnie pomogą seniorom- wyniosą śmieci, zrobią zakupy czy wyprowadzą psa. Sąsiedzi często prowadzą także wsparcie codzienne – rozmowy i telefony do sąsiadów i bliskich to element, który pozwala przetrwać w tej rzeczywistości.
Maseczki dla codziennych bohaterów
Prawdziwym fenomenem jeśli chodzi o aktywizację mieszkańców okazała się grupa Dąbrowa Górnicza szyje maseczki dla tych, co na służbie (FB: https://www.facebook.com/groups/517084692341046/). To grupa ponad 1000 osób, które szyją, kroją, zdobywają sponsorów, rozwożą i dbają o dystrybucję maseczek wśród szpitali, przychodni zdrowia, mundurowych czy tych, którzy są codziennymi bohaterami – opiekunów osób niepełnosprawnych, sklepikarzy czy listonoszy. Przez dwa tygodnie dni grupa uszyła i wydała blisko 13.000 maseczek, a jak mówią jej inicjatorzy i inicjatorki – na tym jeszcze nie koniec.
Wsparcie szyte na miarę
Każdego dnia zakres i rodzaj wsparcia oferowany przez dąbrowianki i dąbrowian rozszerza się – w akcję włączyli się przedsiębiorcy – którzy nie tylko przekazują środki finansowe na rzecz dąbrowskiego szpitala, lecz także – dowożą posiłki dla dąbrowskich medyków, kawę dla obsługujących infolinię czy materiały niezbędne do powstawania maseczek. Widać też coraz większą aktywizację mieszkańców – powstała inicjatywa mieszkańcy dla medyków, która zajmuj się produkcją masek 3d czy motocyklistów, którzy tradycyjne recepty przekazują do miejskich wolontariuszy. Jedni pomagają drugim – oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.
O wsparciu tych, którzy na co dzień pomagają innym nie zapomniał także Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak. Uruchomił pakiet pomocowy dla dąbrowskich ngo – mogą one liczyć nie tylko na dokonanie zmian w umowach dotacyjnych, nowe zadania publiczne, które pozwalają na walkę z pandemią oraz obniżkę bądź zwolnienie z czynszu za lokale wynajmowane z zasobów gminy (szczegóły: http://ngo.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/20200323/3427/pakiet_pomocowy_dla_dabrowskich_ngo.html).
Codzienne życie w czasie pandemii w Dąbrowie Górniczej wypełnione działaniami aktywistów i organizacji pozarządowych zdaje się wypełniać myśl Hrabala – (w czasach COVID -19) życie jest straszne, ale my postanowiliśmy, że (dzięki zaangażowaniu i uważności na drugiego człowieka) będzie piękne.
Magdalena Mike, socjolog, pełnomocnik Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, pracownik Centrum Aktywności Obywatelskiej, trener i doradca dla podmiotów III sektora