Aktywistki klimatyczne z Polski i Ukrainy w Nowym Jorku: „Musimy skończyć z paliwami kopalnymi, bo to one są źródłem kryzysu energetycznego, wojny w Ukrainie i kryzysu klimatycznego”
Po miesiącach walki o odejście od węgla, gazu i ropy, źródeł wielu obecnych kryzysów, z którymi wszyscy musimy się zmagać, w tym wojen na całym świecie, kryzysu klimatycznego lub inflacji, a także pełne embargo na rosyjskie paliwa kopalne, aktywistki klimatyczne z Ukrainy i Polski przyjechały do Nowego Jorku, aby przypomnieć politykom z całego świata o pilnej potrzebie uwolnienia nas od uzależnienia od paliw kopalnych. Viktoriya Ball (Ukraina), Dominika Lasota (Polska) i Wiktoria Jędroszkowiak (Polska) przy wsparciu Konrada Skotnickiego (Polska) spędzą tydzień w Nowym Jorku i dołączą do różnych akcji, spotkań i protestów organizowanych wokół Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Ponadto, Wiktoria Jędroszkowiak oraz Dominika Lasota wystąpiły do Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą, podczas jego wizyty w Nowym Jorku.
„Od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie, osoby z wschodniej Europy przewodzą walce o pełne embargo na paliwa kopalne z Rosji. Mobilizujemy tysiące ludzi w całej Europie i poza nią, spotykamy i konfrontujemy polityków, w tym Ursulę von der Leyen, Fransa Timmermansa, czy Emmanuela Macrona. Wiemy, że u podstaw wojny leży uzależnienie od paliw kopalnych” – piszą aktywistki.
Nowa fala aktywizmu, którą przewodzą – łącząca kryzys klimatyczny i wojny wokół ich wspólnego źródła, paliw kopalnych – została dotychczas opisana przez międzynarodowe media, w tym New York Times, czy CNN. Teraz aktywistki próbują przenieść swoją perspektywę do USA – gdzie z pewnością jest potrzebna i wciąż niewidoczna.
Polsko-ukraińska delegacja aktywistek będzie w Nowym Jorku w dniach 19-26 września.
Viktoriya Ball – ukraińska aktywistka klimatyczna; od dwóch lat związana z Fridays For Future Ukraine, promuje perspektywę osób z Ukrainy dot. działania na rzecz klimatu na arenie międzynarodowej. Bada migracje klimatyczne z brytyjską organizacją charytatywną Students For Global Health. Jest córką osób ocalałych z Czarnobyla. W ostatnim czasie jest zaangażowana w działania na rzecz natychmiastowego wyłączenia elektrowni atomowej w Zaporożu.
Dominika Lasota – 20-letnia aktywistka klimatyczna z Polski, kiedyś związana z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym. Od początku wojny spółkoordynuje kampanię dotyczącą paliw kopalnych i wojen, która dotychczas pojawiła się w wielu międzynarodowych mediach, m.in. New York Times, CNN, Guardian i nie tylko. Współorganizatorka nowej inicjatywy w Polsce i regionie “WSCHÓD”, która zrzesza osoby chcące dołączyć do wspomnianej kampanii.
Wiktoria Jędroszkowiak – 20-letnia aktywistka klimatyczna z Polski, w 2018 współinicjowała Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Od czasu pełnego ataku Rosji na Ukrainę, współprowadzi kampanię na rzecz pełnego embarga na rosyjskie paliwa kopalne, w ramach której współpracuje z ukraińsko-polskim społeczeństwem obywatelskim i dociera do odbiorców poprzez międzynarodowe media, w tym New York Times, CNN, Reuters i nie tylko. Współorganizatorka nowej inicjatywy w Polsce i regionie “WSCHÓD”, która zrzesza osoby chcące dołączyć do wspomnianej kampanii. Prowadzi audycje “Klimat” i “Jutro” w newonce.radio.
Konrad Skotnicki – naukowiec, działacz na rzecz klimatu, TikToker (@doktor_z_tiktoka). Od 10 lat zajmuje się aktywizmem ekologicznym, skupiając się głównie na zmianach klimatycznych i ochronie lasów. Po uzyskaniu doktoratu z chemii porzucił karierę naukową, aby w pełni zaangażować się w działalność aktywistyczną. Prowadzi konto na platformie TikTok poświęcone edukacji w zakresie nauk ścisłych i klimatu, które obserwuje prawie pół miliona osób.