Aktywistka do rządzących - lista życzeń zebranych w ramach Open Climate Day
W ramach wydarzenia Open Climate Day, 12.12. 2023r. w Ambasadzie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, spotkało się wiele aktywistów, aktywistek, osób eksperckich. Jednym z tematów dyskusji było przedstawienie swojej listy życzeń do osób decyzyjnych w kontekście życia w czystym środowisku. Postanowiłam zebrać i przedstawić, bo czas na noworoczne wysłuchanie publiczne dla nowego rządu.
Prawo do życia w czystym środowisku - 10 życzeń do rządu na 2024 rok
Michał Sobiech, Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego - „Miałbym taką prośbę, aby zacząć nas słuchać. […] Gdy kreujecie swoją politykę obiecujcie coś co jesteście w stanie realnie wykonać. Populizm nie jest w tym wypadku rzeczą absolutnie pożądaną.”
Martyna Krystman-Rydlewicz, Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UAM- „Moim życzeniem jest przede wszystkim dostosowanie systemu prawnego do zmian klimatu i do tego co się dzieję ze środowiskiem naturalnym w taki sposób, żeby też jednostka miała realne uprawnienia, ale jednocześnie takie uprawnienia, które nie wywołałyby efektu mrożącego”.
dr. Magdalena Kubów, badaczka dydaktyczna SWPS – „Pierwszym moim życzeniem jest zmiana perspektywy, podejścia na strategiczne […] orientacja w kierunku wypracowania rozwiązań w perspektywie kilku lat do przodu. […] Oraz podążanie za nauką w ramach działań podejmowanych na rzecz życia w czystym środowisku.”
Adrian Niewiadomski, Grow Space – „Moim postulatem jest aby nasze władze dostosowały opłaty emisji do rzeczywistej ich szkodliwości.[…] Bardzo bym chciał, żeby na wysłuchania polityczne w sejmie lub na komisje sejmowe zapraszane były lokalne społeczności lub organizacje pozarządowe, które są w stanie zasugerować realne i dostosowane do naszych potrzeb rozwiązania.”
Jarosław Brodecki, biolog i aktywista – „Marzy mi się departament policji, który byłby przeszkolony jak ścigać przestępstwa w stosunku do środowiska.[…] Musimy zacząć wydawać pieniądze nie tylko na wykup gruntów pod nową drogę, autostradę, ale również pod obszary przyrodniczo-cenne”.
Prof. Piotr Skubała, prof. Nauk biologicznych, Wydział Nauk Przyrodniczych –„Moim marzeniem, żądaniem jest, żeby politycy słuchali naukowców. Tych ostrzeżeń, prób, analiz jest tyle, a świat dalej nie słucha.”
Wiktoria Lasota, aktywistka klimatyczna – „Moim podstawowym życzeniem jest to, aby politycy i polityczki nie utrudniali działań, a byli wsparciem w działaniach organizacji pozarządowych. Te obie siły współpracując mogą wiele zmienić, a mam wrażenie, że nie ma tej współpracy.”
Beata Borowiec, Koalicja Klimatyczna – „Podstawową sprawą na mojej liście do osób decyzyjnych jest realizacja dokumentu 16 postulatów Manifestu 100 dni.” Zwraca również uwagę na zredukowanie gazu „Moim największym marzeniem teraz jest to, żeby Ministra, Minister klimatu i rolnictwa zaproponowała NGO-som spotkanie w tej sprawie.”
Marzena Wichniarz, Rodzice dla Klimatu – „Marzy mi się, żeby obecna władza, żeby nasze państwo i decydenci wzięli na siebie rolę mediatora, czy też organizatora Okrągłego Stołu, do którego zaprosiliby naprawdę wszystkich.
Sylwia Szczutkowska, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot – „Moim podstawowym oczekiwaniem jest to, żeby politycy czy osoby, które będą podejmowały decyzję o tym, jak ten świat będzie wyglądał w najbliższej perspektywie, poważnie potraktowali stronę społeczną.[…] Oraz, żeby chronić skuteczniej puszczę, zabezpieczyć przed wycinkami.”
Prawo do zrównoważonej żywności – 10 życzeń do rządzących na 2024 rok
Szymon Żugaj, aktywista – „Tym życzeniem byłoby, żeby osoby decyzyjne przestały ignorować fakty naukowe[…]. Nie mogą ignorować tego, co na temat mięsa mówią naukowcy zajmujący się żywieniem człowieka i zajmujący się klimatem.
Kamila Kadzidłowska, Rodzice dla Klimatu – „ Powinnam powiedzieć o naszej ustawie[..]. Jednym z kluczowych elementów jest upowszechnienie bezmięsnych, zbilansowanym, lokalnych i nieprzetworzonych posiłków w placówkach szkolno-opiekuńczych i szpitalach”.
Sylwia Wojda, Stowarzyszenie LUWIA – „Chciałabym, aby została oddana godność gatunku ludzkiemu i natychmiastowe wykluczenie innych zwierząt pozaludzkich z sektora żywności”.
Paweł Chajec, Stowarzyszenie LUWIA – „Mam apel do decydentów[…]. To politycy naciskają te guziki legislacyjne i to tam trzeba tych odważnych decyzji[…]. Nie mogą się oglądać na większość tylko postawić na edukację".
Sylwia Łyskawka, AEF Strategy Group on Ocean Governance – „Zacznijmy rozmawiać o systemie żywnościowym kompleksowo[…]. Najlepiej tworząc, na przykład, grupę roboczą, do tych tematów, która będzie rozmawiała o wszystkim.”
Urszula Jasek, edukatorka klimatyczna – „Ja bym chciała, żeby politycy, rządzący zaczęli słuchać naukowców i czytać badania, a przynajmniej ich skróty i zalecenia[..]. Żeby otworzyli się na dialog z organizacjami pozarządowymi i aktywistami. By byli gotowi wprowadzać jakieś zmiany.”
Maja Madejska, Roślinna Strona – „To życzenie to zakaz przemysłowej hodowli zwierząt w ogóle.[…] Rada dla polityków jak to zacząć, to poprzez przekierowanie dotychczasowych dopłat i miliardowego dofinansowania do strat w rolnictwie opartym na hodowli zwierząt do produkcji roślinnej.”
Paulina Juszczak, Akcja Uczniowska – „Moim życzeniem jest, żeby ceny produktów roślinnych były niższe[…]. Żeby łatwiej dostępne były produkty eko czy produkty z wolnego chowu niż mięso z rzeźni.”
Igor Grochal, Radny Młodzieżowej Rady Dzielnicy Śródmieście IX Kadencji – „ To czego ja oczekuje to odwaga. Odwaga polityków do radykalnych zmian, działań. Do racjonalnej edukacji, która pomoże nam zrozumieć to co zjemy i nie obciąży naszego i tak przeładowanego systemu.”
Dr. Marzena Cypryańska - Nezlek, badaczka SWPS- „Domagałabym się wyjścia z takiej ramy władzy, która kojarzona jest z siłą, korzyścią i pieniędzmi na ten poziom, gdzie wszyscy politycy powinni być’..’, czyli na poziom odpowiedzialności społecznej- dobro społeczne i wspólne, prawa człowieka oraz prawa do życia na ziemi nie tylko dla ludzi.”
Podczas debaty zostało poruszonych dużo ważnych wątków i mam nadzieję, że te życzenia i marzenia zostaną spełnione. Z mojej strony mogę dodać, że moim życzeniem przede wszystkim jest, żebyśmy zostali wysłuchani. By osoby eksperckie, aktywiści i aktywistki mieli znaczący głos w sprawach naszego środowiska oraz, żeby osoby rządzące nie były obojętne do naszych życzeń i do otaczającego nas świata. Aby działania były podejmowane szybciej i dokładniej. Chciałabym za parę miesięcy, gdy spojrzę na te listę życzeń, zobaczyć, że zostaliśmy wysłuchani i mieć świadomość, że głos osób młodych, głos naukowców i osób eksperckich się liczy. Mam nadzieję, że chociaż część tych próśb nie pojawi się na liście Świątecznych życzeń w przyszłym roku.
Tekst i opracowanie Weronika Adamowska, uczennica i aktywistka.