Ogłoszenie pierwszego naboru wniosków w ramach systemu akredytacji standardów działania i usług Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej.
W związku z:
- uchwałą nr 164 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 2014 r. w sprawie przyjęcia programu pod nazwą „Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej” (M.P. 2014 poz. 811) – Priorytet III „System wsparcia ekonomii społecznej”, Działanie III.3. „Usługi wsparcia ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych”;
- uchwałą nr 61 Rady Ministrów z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020” (M.P. 2013 poz. 378) – Cel szczegółowy 2 „Poprawa mechanizmów partycypacji społecznej i wpływu obywateli na życie publiczne”, Priorytet 2.3 Wzmacnianie integracji i solidarności społecznej”, Działanie 2.3.1 „Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości społecznej i innych form przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu zawodowemu, w tym różnorodnych form samopomocy”;
- uchwałą nr 17 Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2013 r. w sprawie przyjęcia strategii „Sprawne Państwo 2020” (M.P. 2013 poz. 136) – Cel 5 „Efektywne świadczenie usług publicznych”, Kierunek interwencji 5.5 „Standaryzacja i zarządzanie usługami publicznym, ze szczególnym uwzględnieniem technologii cyfrowych”, Działanie 5.5.2. „Nowoczesne zarządzanie usługami publicznymi”;
Minister Pracy i Polityki Społecznej zaprasza Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej* do składania wniosków o przeprowadzenie procesu akredytacji.
Nabór przeprowadzany jest zgodnie z Regulaminem procesu akredytacji, stanowiącym załącznik do uchwały nr 6 Komitetu Akredytacyjnego z dn. 18 grudnia 2014 r.
Do złożenia wniosku uprawniona jest organizacja pozarządowa** lub partnerstwo/konsorcjum, którego liderem jest organizacja pozarządowa. W chwili złożenia wniosku, niezbędne jest spełnienie poniższych warunków:
- Posiadanie co najmniej 3-letniego doświadczenia w tworzeniu podmiotów ekonomii społecznej oraz realizacji usług wsparcia podmiotów ekonomii społecznej w danym województwie*** (w przypadku partnerstwa/konsorcjum warunek ten musi być spełniony co najmniej przez lidera), lub
- Działanie od co najmniej 2 lat w danym województwie i dysponowanie kluczową kadrą (osobami mającymi pełnić funkcje animatorów, kluczowych doradców) z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w tworzeniu podmiotów ekonomii społecznej oraz realizacji usług wsparcia na rzecz podmiotów ekonomii społecznej. Co najmniej 80% tych osób powinno mieć doświadczenie w działaniu na terenie danego województwa w zakresie świadczenia usług wsparcia ekonomii społecznej.
UWAGA:
Minister Pracy i Polityki Społecznej zastrzega sobie możliwość rozpatrzenia w ramach trwającego naboru wniosku złożonego także przez jednostkę samorządu terytorialnego lub podmiot komercyjny – w sytuacji, kiedy w ramach tego samego naboru w danym województwie nie został złożony wniosek o akredytację przez organizację pozarządową lub partnerstwo/konsorcjum, którego liderem jest organizacja pozarządowa spełniająca kryteria, o których mowa w § 3 ust. 5 Regulaminu procesu akredytacji i/lub zaistnienia sytuacji, o której mowa w § 5 ust. 2 Regulaminu procesu akredytacji (dostępność audytów alokowanych w danym województwie). Jednocześnie wniosek rozpatrywany w tym trybie musi dotyczyć OWES tworzonego w formie partnerstwa/konsorcjum, w skład którego wchodzi co najmniej jeden podmiot reprezentujący każdy z sektorów (jednostka administracji publicznej, podmiot komercyjny, organizacja pozarządowa – które spełniają kryteria, o których mowa w § 3 ust. 5 Regulaminu procesu akredytacji).
Nabór wniosków trwa 30 dni od momentu ogłoszenia.
Wnioski należy składać po uprzednim zarejestrowaniu się za pośrednictwem portalu internetowego:
Wszelkich dodatkowych informacji udzielają:
*Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej rozumiane jako wyodrębnione jednostki podmiotu lub partnerstwa/konsorcjum podmiotów realizujące usługi wsparcia ekonomii społecznej w zakresie:
a) animacji i promocji ekonomii społecznej;
b) wsparcia powstawania nowych podmiotów ekonomii społecznej;
c) wsparcia istniejących przedsiębiorstw społecznych;
- niedziałające dla osiągnięcia zysku lub przeznaczające zysk na działania OWES.
** Przez organizację pozarządową, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118 z późn. zm.), rozumie się: niebędąca jednostką sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, niedziałająca w celu osiągnięcia zysku osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacja, stowarzyszenie. Na potrzeby AKSES do tego grona zalicza się także podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego: osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego; stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego; spółdzielnie socjalne; spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2014 r. poz. 715), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
*** Kryterium może zostać wykazane poprzez udział w projekcie PO KL w Poddziałaniu 7.2.2. przy realizacji typów wsparcia zgodnie ze standardem A.4.1. lub wykazanie doświadczenia w inny sposób.
Źródło: Portal Ekonomiaspoleczna.pl