1 października to Światowy Dzień Wegetarianizmu, a w Polsce również Dzień Wegan (który na świecie obchodzi się 1 listopada). Z tej okazji Fundacja Viva! zrealizowała aktywistyczny projekt filmowy zwracający uwagę na poziom eksploatacji zwierząt na potrzeby przemysłu spożywczego.
Jedna godzina
Aktywistki stanęły przy jednej z ubojni w Polsce i uruchomiły symboliczny licznik. Licznik, który działał przez godzinę, w obecności kolejnych ciężarówek wjeżdżających na teren ubojni. Aktywistki przekładając kolejne cyfry licznika odmierzały liczbę zabijanych w Polsce zwierząt. Po upływie godziny licznik wskazał wartość 148 233 – tyle zwierząt lądowych zabija się w Polsce, co godzinę (nie wliczając w to ryb, gdyż liczy się je w tysiącach ton).
W skali roku jest to 1 298 520 256 zwierząt lądowych (dane GUS 2020). Wartość, która jest wręcz wstrząsająca. Prawie miliard trzysta milionów zwierząt zabijanych w kraju, który liczy 38 milionów mieszkańców. Warto się zastanowić czy niepohamowany apetyt ludzki na mięso i produkty odzwierzęce daje nam z etycznego punktu widzenia prawo do masowej eksploatacji zwierząt na niewyobrażalną wręcz skalę?
Z tym pytaniem zostawiamy już odbiorców i odbiorczynie naszego krótkiego filmu. Licznik działa nieprzerwanie i tylko od nas zależy czy chcemy być częścią tego procederu. Dziś wybór diety roślinnej jest prostszy niż kiedykolwiek wcześniej, warto dać jej szansę – mówi Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Zostań Wege.
Film powstał przy współpracy dwóch kampanii Vivy! Zostań Wege i Stopklatka, które od lat zajmują się promocją diety roślinnej i ujawnianiem prawdziwego oblicza ferm i ubojni w Polsce.
Ponadto z tej samej okazji Fundacja Viva! organizuje w kilku miastach akcje uliczne „Miejsce zbrodni” w formie nietypowego happeningu zwracającego uwagę na problem eksploatacji zwierząt oraz zachęcającego do wyboru diety roślinnej.
W Warszawie akcja uliczna odbędzie się 1 października o godz. 18.00 przy ul. Krakowskie Przedmieście 4. Aktywiści i aktywistki Vivy! przygotują inscenizację symbolicznego miejsca zbrodni, w której ofiarami są zwierzęta zabijane na potrzeby przemysłu spożywczego.
– Większość osób woli nie myśleć lub ignorować to, jak powstają produkty pochodzenia zwierzęcego. Nic w tym dziwnego, gdyż prawda jest okrutna, a dla wielu osób niemożliwa do zaakceptowania. Sprawie nie pomagają reklamy mięsa czy nabiału przedstawiające fałszywy obraz produkcji ani etykiety na produktach z uśmiechniętą świnką lub kurą. Dlatego też w ramach kampanii Zostań Wege i Stopklatka zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu we współpracy z grupami lokalnymi akcji ulicznych, które mogą wydawać się kontrowersyjne lub trudniejsze w odbiorze, ale za pomocą obrazów i nawiązania do sytuacji odbierania życia ukazują oczywisty związek między zwierzęciem a powstającym z niego produktem – mówi Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Zostań Wege.
Kolejną kwestią jest nazewnictwo. Zmiana nawyków żywieniowych może być trudna, szczególnie jeśli patrzy się na finalny produkt, jakim jest stek wołowy, boczek, szynka czy nuggetsy. Nie bez powodu w sklepach zazwyczaj sprzedaje się nie części ciała świni czy krowy, ale wołowinę, wieprzowinę czy drób. Wystarczy spojrzeć na początek i zastanowić się nad procesem powstawania tych „produktów”, aby szybko uzmysłowić sobie, że były to czujące i pragnące żyć istoty. One nie miały wyboru. My go mamy i możemy zdecydować, że nie będziemy ich jeść.
– Dzięki naszej pracy w terenie i opublikowanych przez nas śledztwach mamy świadomość tego, jak w Polsce są traktowane zwierzęta. To kolejna forma akcji ulicznych, aby zwrócić uwagę na los zwierząt wykorzystywanych w hodowli, o których tak mało się mówi w debacie publicznej – mówi Łukasz Musiał, koordynator kampanii Stopklatka.
Fundacja Viva! prowadzi akcję Zostań Wege na 30 dni, która ma na celu pokazanie, że zbilansowana dieta roślinna nie jest trudna, tylko różnorodna i smaczna. Dołączając do darmowego wyzwania w wersji mailowej lub w aplikacji, otrzymujemy obszerny pakiet informacji i przepisów, dzięki którym zaczynamy swobodnie poruszać się w tematyce diety roślinnej. To wszystko jest podzielone na codzienne informacje przygotowane w bardzo przystępnej formie. Do naszego programu dołączyło już prawie 200 tysięcy osób, a większość z nich po zakończeniu wyzwania zadeklarowało pozostanie przy nowych nawykach żywieniowych.
Darmowe wyzwanie Zostań Wege na 30 dniwww.zostanwege.pl.
Źródło: Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt - Viva