Można zatroszczyć się o czystość rzek i poprawę klimatu, dołączając do Akcji Czysta Wisła. To akcja realizowana w ramach kampanii #mniejplastiku. Wspólnie organizują ją: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL oraz kilkadziesiąt organizacji społecznych w Polsce. Patronat nad akcją sprawują: minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Dołącz do Akcji Czysta Wisła i wspólnie zadbajmy o zdrowszy klimat
Naturalne, czyste rzeki stabilizują klimat, przeciwdziałają zmianom klimatycznym i pomagają ludziom żyć długo i zdrowo. Musimy o nie dbać. Pomóż i dołącz do Akcji Czysta Wisła współorganizowanej przez Credit Agricole.
Katastrofa klimatyczna jest faktem. Ciepłe zimy, długotrwałe susze, gwałtowne deszcze i burze, huraganowe wiatry – sami zgotowaliśmy sobie ten los. Jeśli nie obudzimy się i nie zaczniemy porządnie dbać o naszą planetę, to historia ludzkości się skończy i znikniemy z jej powierzchni. Na szczęście mamy sprzymierzeńców w tej walce. Są nimi rzeki, które doskonale potrafią stabilizować klimat i odradzać życie, tam gdzie je niszczymy.
– Rzeki, a dokładnie doliny rzeczne to najsprawniejsze na świecie fabryki filtrujące wodę. Rzeczna biomasa rośliny i zwierzęta pochłaniają, czyli usuwają CO2 i wiążą praktycznie na zawsze. Musimy o nie dbać, by one mogły pomóc nam zachować zasoby naszej planety dla przyszłych pokoleń – tłumaczy ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.
Każda i każdy z nas może zatroszczyć się o czystość rzek i poprawę jakości klimatu. Można to zrobić dołączając do Akcji Czysta Wisła. To jedna z inicjatyw edukacyjno-ekologicznych organizowanych w ramach kampanii #mniejplastiku. Wspólnie organizują ją: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL oraz kilkadziesiąt organizacji społecznych w Polsce. W tym roku Akcję Czysta Wisła objęli swoim patronatem: minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
W inauguracyjnej pierwszej edycji akcji w 2023 r. wzięło udział ponad 11,5 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z 72 gmin i miejscowości. Zebraliśmy łącznie 9650 worków ze śmieciami (110 ton). Film z pierwszej edycji Akcji Czysta Wisła na YT: https://www.youtube.com/watch?v=nQ8AsYwd88o i na FB: https://www.facebook.com/watch/?v=1265046230869132
W tym roku Akcji Czysta Wisła odbędzie się po raz drugi. Wydarzenia odbywać się będą w ciągu 17 dni: od 30 sierpnia do 15 września. Wysprzątanych zostanie 1047 km brzegów Królowej Polskich Rzek – od źródeł na Baraniej Górze, aż do ujścia w Mikoszewie. Lokalne akcje sprzątania odbywać się będą także na dopływach Wisły, m.in.: Sole, Skawie, Przemszy, Dunajcu, Wisłoku, Sanie, Noteci, Biebrzy, Drwęcy, Motławie … i w całym Dorzeczu Wisły.
– Udział w naszej akcji może wziąć każdy. To bardzo proste: wystarczy zebrać rodzinę, przyjaciół znajomych, wybrać miejsce do posprzątania nad rzeką i zgłosić się do nas. Zaznaczymy miejsce na mapce w Internecie i pomożemy w promocji – zachęca Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole i współorganizator Akcji Czysta Wisła.
Pierwsze sto sztabów, które zgłoszą organizację swoich akcji lokalnych, dostanie od Credit Agricole granty po 500 zł. Można je przeznaczyć na zakup potrzebnego sprzętu (rękawice, worki, chwytaki) lub zorganizować ognisko z poczęstunkiem dla uczestników akcji.
Zgłoszenia lokalnych organizatorów przyjmuje Dominik Dobrowolski: tel. 697 092 978, dominik@cycling-recycling.eu.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej www.mniejplastiku.pl oraz na profilu @AkcjaCzystaWisła https://www.facebook.com/CleanUpVistula/.
Więcej informacji: Przemysław Przybylski, Rzecznik Prasowy, Credit Agricole Bank Polska, tel. 519 019 041, twitter: @przybylskipp
Rozmowa w Hydropolis, jak rzeki chronią klimat:
Źródło: Dominik Dobrowolski