Już ponad 50 rodzin dzieci z wadą słuchu przystąpiło do projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu ORaToR pn. „Akademia słuchu ORaToRa”.
Celem akcji jest zwiększenie samodzielności dzieci z głęboką wadą słuchu w jak najwcześniejszym wieku (do 13-tego roku życia) oraz podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności u ich rodziców nt. możliwości rozwojowych ich dzieci. Projekt wystartował 1 lipca br. i będzie realizowany do grudnia 2014 r. Docelowo, w ramach Akademii, ze specjalistycznych zajęć indywidualnych i grupowych ma skorzystać 90 rodzin dzieci z wadą słuchu z całej Polski. "Akademię słuchu ORaToRa" wspiera finansowo Fundacja PZU.
Według światowych danych epidemiologicznych troje na 1000 dzieci rocznie rodzi się w Polsce z wrodzoną wadą słuchu. Z pomocy ORaToR-a - wrocławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Rodzin Dzieci z Wadą Słuchu korzysta rocznie od 110 do 140 rodzin dzieci niesłyszących, niedosłyszących lub z dysfunkcją mowy.
ORaToR realizuje 2600h terapii indywidualnej i 500h terapii grupowej, aż 96% "absolwentów" ORaToRa pracuje na otwartym rynku pracy. Rehabilitacja słuchu i mowy prowadzona jest tam metodą AVT (audytywno–werbalną). AVT polega na rozwijaniu umiejętności językowych dziecka poprzez wykorzystanie resztek słuchu wzmocnionych aparatami słuchowymi lub implantami ślimakowymi. Elementem kluczowym terapii jest udział rodziców jako współpracujących partnerów terapeuty.
Źródło: Stowarzyszenie ORaToR