Akademia Przyszłości: szkolna wyprawka to nie tylko piórnik. Wyposażmy dzieci w pewność siebie!
Z początkiem września dzieci i rodzice kompletują szkolną wyprawkę. Pamiętajmy o tym, by nie zabrakło w niej: wiary w siebie, odwagi czy akceptacji słabszych stron. To z nimi dziecko rozwija swoje mocne strony. Właśnie tak działa Akademia Przyszłości – dzięki indywidualnym spotkaniom z wolontariuszami dzieci z niskim poczuciem własnej wartości otrzymują pomoc. Trwa rekrutacja do wolontariatu w Akademii. Chcesz się zgłosić? Wejdź na www.superw.pl.
„Powrót do rzeczywistości szkolnej po wakacyjnej przerwie wiąże się z doświadczaniem przez dziecko szeregu wymagających zmian: nowy tryb dnia, przedmioty szkolne, nauczyciele, rówieśnicy. W stawianiu czoła kolejnym wyzwaniom pomocne są nie tylko pomoce edukacyjne, ale też, o ile nie przede wszystkim, cechy jak: wiara w siebie, odwaga, samoakceptacja czy umiejętności społeczne. Dzięki nim dziecko jest w stanie podejmować wysiłek, wytrwać w obliczu trudności i je przezwyciężać” – zauważa Klaudia Tylus, psycholożka i trenerka umiejętności społecznych.
Bądź wsparciem dla dzieci, które nie wierzą w siebie! Wejdź na www.superw.pl i zostań Wolontariuszem Akademii Przyszłości.
Szkolna wyprawka po wiarę w siebie
Świadomość własnych możliwości, odwaga, poczucie akceptacji, umiejętność budowania relacji – te wartości są prawdziwym niezbędnikiem dziecka. Nie tak ulotnym jak długopis czy okładka na zeszyt. Z tego emocjonalnego zasobu dziecko czerpie nie przez rok, lecz przez całe życie.
By skompletować tak rozumianą szkolną wyprawkę „po wiarę w siebie”, dziecko potrzebuje wsparcia. Nie każde ma jednak w swoim otoczeniu kogoś, kto może mu pomóc w rozwoju tych cech. Dlatego Akademia Przyszłości szuka wolontariuszy, którzy pomogliby dzieciom z niską samooceną zbudować poczucie własnej wartości.
Wolontariusz Akademii Przyszłości spotyka się z dzieckiem podczas indywidualnych zajęć 1:1. Poznaje przyczyny braku wiary w siebie, towarzyszy w budowaniu pewności siebie i inspiruje do realizacji marzeń. Dzięki regularnym spotkaniom z wolontariuszem dziecko zaczyna dostrzegać swój potencjał i wierzyć w umiejętności.
„Każdy z nas posiada zasoby i potencjał. Potrzeba cierpliwości i uważności, by pomóc Dziecku je odkryć, a następnie wspierać ich rozwój – dzięki temu będzie miało możliwość z nich korzystać i pójść z nimi dalej, w świat” – mówi Klaudia Tylus.
„Dzięki Pani Kai nauczyłam się wiary w siebie, pewności, dostrzegania małych sukcesów” – mówi Dominika, podopieczna Akademii i wspomina: „Wiedziałam, że nie jest tylko wolontariuszką, a przyjaciółką.”
Wolontariuszka Kaja dodaje:
„Obie możemy się uczyć i rozwijać. Moja podopieczna pokazuje mi, że warto być wytrwałą, wkładać całe swoje serce w pracę i nie poddawać się w drodze do spełniania marzeń. Dzięki niej wierzę, że to, co robię ma sens. I wiem, że pomaganie innym sprawia dużo radości”.
By Akademia mogła pomagać w Twojej okolicy, potrzebni są wolontariusze i wolontariuszki. Zgłoszenia odbywają się za pośrednictwem strony www.superw.pl.
Wejdź na www.superw.pl, wypełnij krótki formularz zgłoszeniowy i zostań Wolontariuszem Akademii Przyszłości.
Akademia Przyszłości publikuje bajki terapeutyczne – także w języku ukraińskim
Poczucia własnej wartości nie buduje się z dnia na dzień, to proces. Jednocześnie są takie dni, jak początek szkoły, w których dzieciom szczególnie przyda się towarzysz - choćby bajkowy. By ułatwić wszystkim dzieciom oswojenie uczuć związanych z nawiązywaniem nowych relacji, Akademia Przyszłości powołała do życia dwóch bajkowych bohaterów Jeżyka Janka i Koalę Saszę.
„Zastanawialiśmy się, jak ułatwić rozmowy z dziećmi o emocjach związanych z pojawieniem się w szkole”, wspomina Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA organizującego Akademię Przyszłości:
Akademia Przyszłości opublikowała dwie bajki terapeutyczne napisane przez Joannę Kochańską z emocjeprzedszkolaka.pl i ilustrowane przez Annę Piaszczyńską.
Bajki (jedna w języku polskim, druga w ukraińskim) przedstawiają historie Jeżyka Janka, Misia Koali i ich bliskich. Losy sympatycznych bohaterów mogą stać się punktem wyjścia do dyskusji z dzieckiem o emocjach towarzyszących pojawieniu się w grupie nowej osoby, która mówi w obcym języku (bajka w języku polskim) i o emocjach związanych z wejściem dziecka do grupy, która nie mówi w jego języku (bajka w języku ukraińskim).
Bajki uczą akceptacji, radzenia sobie z własnymi emocjami, nawiązywania relacji nawet w niesprzyjających warunkach. Każda z bajek wyposażona została w komentarz ułatwiający pracę z tekstem.
Bajki dostępne są dla każdego w wersji pdf – do ściągnięcia na stronie www.akademiaprzyszlosci.org.pl i animowanej – na kanale YouTube Akademii Przyszłości.
Ty też możesz być wsparciem dla dzieci, którym brakuje pewności siebie! Wejdź na www.superw.pl i zostań Wolontariuszem Akademii Przyszłości.