Seniorzy z powiatu słupskiego uczestniczący w zajęciach Akademii Kaszubskiej gościli w Muzeum Zachodniokaszubskim na Zamku Krzyżackim w Bytowie. Projekt Fundacji Imperio dofinansowany ze środków Fundacji PZU.
Zwiedzanie: Odkrywamy bogactwo regionu
Wizyta w Muzeum Zachodniokaszubskim, pięknie usytuowanym w jednym ze skrzydeł bytowskiego zamku, odsłoniła przed uczestnikami zajęć bogactwo historyczne i kulturowe regionu, w tym wiele elementów ilustrujących kulturę kaszubską. Seniorzy z zaciekawieniem wysłuchali panią przewodnik, która w czasie oprowadzania nawiązywała również do starych lokalnych legend i tradycji. Niebawem kolejny przystanek: Szymbark.
Warsztaty: Ludowa kultura, ludzie i ich twórczość
Warsztaty z twórczości ludowego artysty z Brus.
Józef Chełmowski, ur. w 1934 r. w Brusach (powiat chojnicki) - wybitny nosiciel tradycyjnych wartości własnego regionu i zasad ludowej estetyki, człowiek o niezwykłej osobowości i wszechstronnych zainteresowaniach; rzeźbiarz, malarz, konstruktor, filozof, kolekcjoner zabytków kultury materialnej i folkloru. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1978 r., laureat nagrody im. O. Kolberga (1995), Pomorskiej Nagrody Artystycznej (2004), Medalu Gloria Artis (2006).
Źródło informacji: http://chelmowski.chojnicemuzeum.pl/pl/
Architektura: Zamek Krzyżacki, kościół św. Katarzyny i most kolejowy
Na szlaku Akademii znalazły się ciekawe obiekty architektoniczne, w których zapisana jest przeszłość tego niezwykłego miejsca.
Zamek Krzyżacki
Już w 1113 roku o osadzie pomorskiej Bytów wspominał w swoich kronikach słynny Gall Anonim. W 1329 roku Ziemia bytowska została wykupiona przez Zakon Krzyżacki, który utworzył tutaj swój Urząd prokuratorski. Za tego krzyżackiego panowania, w 1346 roku nadano osadzie prawa miejskie. Wzniesienie grodu stanowiło znakomite, naturalne warunki do budowy warowni obronnej dla zachodnich rubieży ziem krzyżackich. Zamek powstawał w latach 1398-1405 na wzgórzu górującym nad miastem. Początkowo pełnił on funkcję twierdzy granicznej, siedziby administracji krzyżackiej oraz zajazdu dla rycerzy podążających do stolicy państwa krzyżackiego w Malborku. W ciągu stuleci zamek posiadał wielu właścicieli i pełnił różne role – od więzienia do urzędu skarbowego. Gotycka budowla powstała na planie prostokąta z trzema okrągłymi basztami i czworoboczną wieżą Prochową, w każdym z narożników. Podejścia do zamku bronił system fos, przedzamcze, a także zwodzony most. Najstarszy budynek zamku tzw. Dom Zakonny to obecnie siedziba Muzeum Zachodnio – Kaszubskiego, jednak w czasach średniowiecza to właśnie tu mieścił się refektarz, kaplica oraz mieszkanie prokuratora.
Dziś zamek stanowi sztandarową atrakcją Bytowe. W jego murach mieści się Muzeum Zachodnio – Kaszubskie. Muzeum gromadzi grupy zbiorów o charakterze etnograficznym, eksponaty dotyczące życia zakonników krzyżackich oraz wystawy historyczne i artystyczne sztuki ludowej. Wśród zbiorów muzealnych można podziwiać się wyposażenie domów i gospodarstw dawnych mieszkańców ziemi bytowskiej oraz prezentowana jest wystawa sztuki religijnej. Podczas zwiedzania koniecznie należy udać się na mury zamkowe, z których podziwiać można dziedziniec oraz panoramę miasta.
Zamek w Bytowie jest również siedzibą bibliotek, stowarzyszeń oraz informacji turystycznej. Zmęczony wędrówką turysta znajdzie tu nocleg w zamkowym hotelu oraz zaspokoi swój głód smacznym zjedzeniem w restauracji.
Dzięki zamkowi Bytów znalazł się na trasie samochodowego Szlaku Zamków Gotyckich, prowadzącego przez 12 miejscowości Warmii, Mazur, Powiśla i Kaszub.
Źródło (Jan Musioł, LOT Kaszuby Bytowskie):
Źródło: Pio Si