Green REV Institute od 2022 r. realizuje działania strażnicze w obszarze wydatkowania środków publicznych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Sprawdzamy, czy fundusze, które mają wspierać Europejski Zielony Ład, dostęp do zdrowej, zrównoważonej żywności, transformację rolnictwa faktycznie są wydawane zgodnie z ambicjami klimatycznymi Unii Europejskiej.
Dopłaty, dopłaty, dopłaty
Ostatni panel ekspercki z udziałem osób decyzyjnych, mieszkanek obszarów wiejskich, aktywistek i osób eksperckich zorganizowany przez Green REV Institute dotyczył danych i informacji pozyskanych przez REV w obszarze wydatkowania środków publicznych, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, na wsparcie działań ferm przemysłowych w Polsce.
Anna Spurek, COO Green REV Institute: "Zacznijmy od początku: uprawy roślin paszowych, produkcja paszy, inwestycje, środki na promocję i reklamy dla eksportu, środki na szkolenia osób pracujących, odszkodowania - fermy przemysłowe mają cały wachlarz wsparcia ze środków podatników i podatniczek. Wspólna Polityka Rolna to najważniejszy kawałek tortu wsparcia - od dopłat bezpośrednich, po środki na kampanie promocyjne w państwach trzecich UE. Biorąc pod uwagę cały kontekst - dyskutujemy o protestach mieszkańców, mówimy o tym jak produkcja mięsa, nabiału, jaj wpływa na bioróżnorodność a jednocześnie sama Unia Europejska i państwa członkowskie wspierają business as usual. Dlatego zdecydowałyśmy się na strażnictwo i mówienie sprawdzam w tym obszarze. Chcemy wiedzieć na co dokładnie przeznaczane są środki Wspólnej Polityki Rolnej."
W ramach programu AgriWatch zespół REV regularnie zadaje pytania, w trybie wniosków o informację publiczną, dot. konkretnych przedsiębiorstw i podmiotów, pytania dot. ogłaszanych i zakończonych konkursów, współpracuje z Posłami, Posłankami przy interpelacjach i pytaniach do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Anna Spurek: "Dane, które otrzymaliśmy dotychczas nie napawają optymizmem. Niestety podmioty prowadzące fermy przemysłowe nadal są beneficjentami środków Wspólnej Polityki Rolnej. Nie mamy dostępu do części informacji, system pozyskiwania danych od gospodarstw rolnych nie jest rzetelny i transparentny. Niewątpliwie mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ambicje Europejskiego Zielonego Ładu pozostają na papierze, a rzeczywistość sprzyja rolnictwu przemysłowemu i koncernom mięsnym."
Źródło: Green REV Institute