W dniach 22-24 marca 2024 roku w kinie DCF odbędzie się 18. edycja Przeglądu Kina Afrykańskiego AfryKamera. Na ekranie zobaczymy 6 wyselekcjonowanych filmów, którym towarzyszyć będzie szereg wydarzeń towarzyszących: wystawy, koncerty, dyskusje oraz coś dla najmłodszych. Filmem otwarcia jest błyskotliwy amerykański film akcji “Królowe” o relacji matki i córki, a przegląd zakończy czarno-biały obraz, wizualny majstersztyk z Nigerii.
O Afryce inaczej
Festiwal AfryKamera jest pierwszym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwalem filmowym, który promuje kino afrykańskie, a także największą w Polsce imprezą poświęconą kulturze kontynentu afrykańskiego. We Wrocławiu od lat organizowany jest w Dolnośląskim Centrum Filmowy, a po raz trzeci koordynatorem wrocławskiej edycji jest Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja (m.in. kontynuacja Brave Kids czyli projekt Lelenfant). Na ekranie zobaczymy 6 wyselekcjonowanych filmów, którym towarzyszyć będzie szereg wydarzeń towarzyszących: wystawa, koncerty, dyskusje oraz coś dla najmłodszych.
“Jak zawsze festiwal powstaje kolektywnie i łączy wrocławskich animatorów kultury, wolontariuszy, artystów, ale też instytucji kultury czy klubokawiarnie” - mówi Iwona Frydryszak, Dyrektorka Programowa Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja. “Łączymy siły, by móc przez kilka dni wspólnie poznawać odważne i mocne kino, łamać stereotypy na temat afrykańskiego kontynentu oraz dobrze się bawić przy afrykańskich rytmach. Program zawiera w tym roku koncert muzyki rdzennego nomady z Maroko - Mustafa El Boudani” - dodaje.
Perełki najnowszego kina afrykańskiego
Podczas wrocławskiej edycji AfryKamery do obejrzenia będzie szeroka perspektywa – od zmian klimatycznych, wymuszających trudne miłosne decyzje, pokazanych w filmie „Banel i Adama”, reż. Ramata Toulouse Sy, poprzez historię rodziny rozdzielonej przez decyzje polityczne w „Nasze domy w sercu”, reż. Brenda Jorde. Na ekranie zobaczymy także dwa mocne obrazy: „Żegnaj, Julio”, reż. Mohamed Kordofani o relacji pomiędzy kobietami, połączonymi przez tragiczne wydarzenia i „Ojcze nasz, diabeł”, reż. Ellie Foumbi – niezwykle przejmującą historię kobiety, która w dzieciństwie doświadczyła zła i przemocy, traumatycznie powracających w dorosłym życiu. Film otwarcia to „Królowe”, reż. Yasmine Benkiran - przyjemne, emocjonująca fabuła z Maroka. Na koniec na widzów czeka hipnotyzująca „Mami Wata”, reż. C.J. "Fiery" Obasi, czyli przepiękna wizualnie opowieść o tym, jak niszczone są niewielkie społeczności, kultywujące tradycyjne wierzenia.
Scena społeczna, czyli dyskusje i spotkania
Trzy filmy, kolejno w piątek, sobotę i niedzielą poszerzone będą o panele dyskusyjne ekspertów i ekspertek w tematach dotyczących:. sytuacji kobiet i przemocy wobec nich (Zuzanna Dobrzańska) po filmie “Ojcze nasz, diabeł”, relacji między krajami Afryki Środkowo-Wschodniej oraz Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie badań, sztuki i animacji kulturalnej (Fundacja Art Transparent) po filmie “Nasze domy w sercu” oraz migracji i uchodźstwa klimatyczne (Arkadiusz Wierzba, Aneta Osuch, Marta Nowacka i Magda Podsiadły).
Fundacja Art Transparent, która zaangażowała się we wrocławską Afrykamerę w sobotę, 23 marca o godz. 16:30 po seansie filmowym w DCF zaprezentuje premierę publikacji, przedstawiającej innowacyjne sposoby spojrzenia na to, co bliskie i odległe w relacjach Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Południowo-Wschodniej. Projekt łączy w sobie głosy artystów, naukowców i praktyków kultury. Bada wspólne punkty w międzykontynentalnej historii, pamięci, sztuce, nauce oraz literaturze piękne.
W niedziele pojawi się temat zmian klimatu, która jest obecnie najważniejszym i najtrudniejszym wyzwaniem przed jakim stoi ludzkość. Choć migracje od zawsze towarzyszyły człowiekowi, a jedną z ich głównych przyczyn stanowił zmieniający się klimat, obecne zjawiska mają bardziej gwałtowny przebieg i zagrażają większej ilości społeczeństw. Podczas AfryKamery będziemy przyglądać się jaka jest skala migracji klimatycznych obecnie i jak mówić o osobach, które jej doświadczają: uchodźca klimatyczny, uchodźca środowiskowy, migrant klimatyczny?
Scena artystyczna i program dla dzieci
Afrykamera to również propozycja dla miłośników muzyki, a także niedzielne popołudnie dla całej rodziny. Organizatorzy zapraszają na dwa wieczorne koncerty. Pierwszy to tradycyjnie już występ wrocławskiego kolektywu Afrotuba w czwartek, 21.03 w Kalaczakrze.
Specjalnie z okazji festiwalu do Wrocławia przyjedzie Mustafa El Boudani, który zaprezentuje muzykę rdzennych nomadów z Maroka w sobotę po projekcjach filmowych, w dniu 23.03 o godz. 20:30 w Kasza i Pasza, ul. Stalowa 15. Mustafa El Boudani śpiewa w tradycyjnym języku Hassani. Podczas koncertu artysta zagra na kilku instrumentach oraz zaprezentuje różne gatunki i style muzyki grane w Maroku.
Tomasz Murawski z Afrotuby oraz Mustafa El Boudani zagrają również dla dzieci podczas niedzielnego eventu Lelenfant Open Day w Przed-Pokój H13 o godz. 12:00. Uczestnicy będą mogli poznać dodatkowo szczegóły programu „Rodziny Goszczące Lelenfant”, w ramach którego podczas wakacji będzie można ugościć w swoim domu we Wrocławiu dzieci z artystycznych grup z Gambii, Maroka, Tanzanii czy Wybrzeża Kości Słoniowych.
Harmonogram
PIĄTEK, 22.03
18:00 - Ojcze nasz, diabeł, Ellie Foumbi, Francja, USA
Komentarz do filmu w temacie "Sytuacja dziewczyn w konfliktach zbrojnych" (Zuzanna Dobrzańska)
20:30 - Królowe, Francja / Maroko, Yasmine Benkiran, Gala otwarcia (Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja)
SOBOTA, 23.03
15:00 - Nasze domy w sercu, Niemcy/Mozambik, Brenda Jorde
Po seansie premiera publikacji NARRATIVES OF CLOSENESS AND DISTANCE FROM CENTRAL-EASTERN EUROPE AND SOUTH-EASTERN AFRICA – A MULTICONTEXTUAL PATCHWORK (Fundacja Art Transparent).
18:00 Żegnaj, Julio, Sudan, Mohamed Kordofani
NIEDZIELA, 24.03
15:00 - Banel i Adama, Senegal, Ramata Toulaye Sy
Po seansie panel dyskusyjny "Zmiany klimatu w Afryce a migracje klimatyczne - perspektywa kobiet" (Arkadiusz Wierzba i Anety Osuch z Fundacji Ekorozwoju, Magda Podsiadły, Marta Nowakowska)
18:00 - Mami Wata, Nigeria, C.J. "Fiery" Obasi
KONCERTY | WYSTAWY | WARSZTATY - imprezy towarzyszące
13.03 - 25.03 - Wystawa zdjęć Anny Śnieżek z Ugandy "Codzienne radości" w Przed-Pokój H13, ul Świdnicka 43-45, wstęp wolny
PIĄTEK, 08.03
19:00 - Wernisaż wystawy WOMAN Tomka Murawskiego oraz potańcówka Freedom Warior Selecta w Kasza i Pasza, ul. Stalowa 15, wstęp wolny
CZWARTEK, 21.03
21:00 - Koncert Afrotuba w Kalaczakrze, ul. Kuźnicza 29a, wstęp wolny
SOBOTA, 23.03
20:30 - Koncert Mustafa El Boudani - muzyka z Maroko w Kasza i Pasza, ul. Stalowa 15, wstęp 20 zł
NIEDZIELA, 24.03
12:00 - Lelenfant Open Day | AfroKIDOO w Przed-Pokój H13, ul. Świdnicka 43-45
Pokaz animacji oraz warsztaty rodzinne "Muzyczne oblicza Afryki zachodniej i północnej" - Tomek Murawski (AfroTuba) oraz Mustafa el Boudani (Kultura Nomadów z Maroko), wstęp 10 zł
Źródło: Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja