Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 29 października 2002, Janina Ochojska nazwała Afgańczyków pogodnymi i szczęśliwymi ludźmi. Podstawą do budowania pokoju w Afganistanie jest zaangażowanie – także Polaków – w pomoc dla tego narodu. Ochojska zachęcała do włączenia się w odbudowę i wyposażenie jedynej w Afganistanie Szkoły Muzyczno-Plastycznej.
Podczas konferencji prasowej, szefowa PAH Janina Ochojska podzieliła się swoimi refleksjami ze spotkania z młodymi Afgańczykami, uczniami zrujnowanej Szkoły Muzyczno-Plastycznej w Kabulu.
Od listopada 2001 do sierpnia 2002 w 2215 polskich szkołach przeprowadzona została akcja ‘Złotówka dla dzieci z Afganistanu’. Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy Polskiej Akcji Humanitarnej. Młodzi Polacy zebrali 300 tys. zł. W czerwcu 2002 roku została założona w Kabulu Misja PAH.
Pierwszym etapem działalności Misji PAH w Afganistanie jest odbudowa zniszczonej w czasie wojny domowej, jedynej w tym kraju, Szkoły Muzyczno-Plastycznej.
Odbudowa szkoły została zaakceptowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Afganistanu i prowadzona jest pod jego nadzorem. 11 września 2002 roku Polska Akcja Humanitarna podpisała umowę z afgańską firmą budowlaną Omari na odbudowę szkoły. Trzy dni później ruszyły prace.
Polska Akcja Humanitarna planuje zakończenie odbudowy szkoły na połowę grudnia 2002 roku. Od stycznia do marca 2003 roku potrwają roboty wykończeniowe. 21 marca rozpoczyna się rok szkolny, który w Afganistanie trwa od marca do grudnia.
Placówka, której odbudowy podjęła się Polska Akcja Humanitarna, istnieje od 1974 roku. Przed dojściem do władzy talibów dyplom jej ukończenia otwierał młodym ludziom drzwi do zagranicznych uczelni artystycznych. Nowi rządzący zabronili nauczania muzyki, robienia zdjęć, malowania i rzeźbienia postaci ludzkich. Dziewczynkom w ogóle zakazano chodzenia do szkoły.
Afgańscy nauczyciele i uczniowie stracili bardzo wiele lat. Trudno będzie im nadrobić stracony czas. Nie poddają się jednak. Zaraz po obaleniu rządów talibów setki uzdolnionych artystycznie dzieci zgłosiło się do egzaminu kwalifikacyjnego. W zrujnowanym budynku, przy braku podstawowych pomocy naukowych, zorganizowano lekcje dla 50 dzieci w wieku od 12 do 18 lat. Zajęcia trwają nadal. W pomieszczeniu zastępczym pozbawionym okien i drzwi zziębnięte dzieci siedzą na posadzkach (jest tylko kilkanaście krzeseł i cztery stoły) i słuchają z zapartym tchem swoich nauczycieli. W tych trudnych warunkach powstają miniatury, grafiki i obrazy. Szkoła odbudowywana przez PAH to jedyna szansa na rozwój dla młodych ludzi obdarzonych wielkim talentem. Afgańczycy nie czekają biernie na pomoc. Robią wszystko co w ich mocy, by zmienić swoje otoczenie. Niestety sami, bez pomocy z zewnątrz, nie mogą zdziałać zbyt wiele.
Janina Ochojska podkreśla, że zaangażowanie Polaków w niesienie pomocy w dużym stopniu może przyczynić się do budowania pokoju w Afganistanie, który szefoowa PAH paradoksalnie nazwała „krajem ludzi pogodnych i szczęśliwych”, potrafiących się cieszyć najmniejszymi rzeczami. Afgańczycy muszą czuć i wiedzieć, że nie są pozostawieni sami sobie i że pamięta się o nich.
Przedstawiciele PAH proszą o przekazywanie darów dla szkoły.
Najbardziej potrzebne są:
- ławki, krzesła, tablice
- instrumenty muzyczne: m. in. pianina, gitary, perkusje, flety, klarnety
- pomoce dydaktyczne: m. in. albumy malarstwa, filmy o sztuce, materiały do malowania i rysowania,
- nuty, CD i kasety z muzyką z całego świata
- wyposażenie warsztatu ceramicznego i pracowni rzeżby
- komputery, sprzęt audio video
- sprzęt sportowy
- wyposażenie kuchni: m in. kuchenki, lodówki, naczynia
- buty dla dzieci i ciepłe ubrania - wyłącznie rzeczy nowe
- odżywki i witaminy.
PAH ma możliwość bezpłatnego dostarczenia darów do Afganistanu.
Poza tym można dokonywać wpłat na konto:
PKO BP XV O/W-wa 34 10201156 123115165 z dopiskiem 'Afganistan'
Jednocześnie PAH pragnie podziękować ambasadzie amerykańskiej oraz bankowi PKO BP za pomoc w przeprowadzeniu akcji 'Złotówka dla dzieci z Afganistanu'.
Źródło: inf. własna