Adjoa Andoh w Centrum Społecznościowym w Gdyni
Adjoa Andoh, brytyjska aktorka, gwiazda m.in. serialu „Bridgertonowie” i ambasadorka organizacji International Rescue Committee (IRC), podczas swojej niedawnej wizyty w Polsce odwiedziła Gdynię i spotkała się z kobietami oraz dziećmi z Ukrainy w Centrum Społecznościowym „Vchasno”. Razem z zespołem IRC i gośćmi centrum spędziła dzień wypełniony licznymi rozmowami i warsztatami.
Centrum Społecznościowe „Vchasno” działa w Gdyni przy ul. Władysława IV 43 i oferuje bezpłatne wsparcie dla osób z doświadczeniem uchodźczym. Zespół centrum stara się pomagać w odbudowie poczucia wspólnoty oraz w stanięciu na nogi po ucieczce z miejsc objętych wojną. Sprzyjają temu zajęcia integracyjne i rozwojowe, spotkania informacyjne, warsztaty i sama atmosfera miejsca - otwarta przestrzeń do rozmowy i dyskusji (np. w ramach klubu książki czy regularnych spotkań kobiecych grup). Obecnie centrum jest miejscem spotkań kobiet i dzieci z Ukrainy. Centrum „Vchasno” prowadzi organizacja International Rescue Committee.
W piątek 7 czerwca gdyńską placówkę odwiedziła ambasadorka IRC i brytyjska aktorka Adjoa Andoh. Gwiazda jest znana z ról w produkcjach takich jak „Invictus – Niepokonany” i „Doktor Who”, ale ostatnio miłośnicy streamingów najbardziej mogą ją znać z serialu Netflixa „Bridgertonowie”, gdzie wciela się w Lady Danbury.
Aktorka spędziła dzień z kobietami i dziećmi, które uciekły z Ukrainy po wybuchu wojny. Odbyła wiele rozmów i wzięła udział w warsztatach odbywających się w centrum. Podczas spotkań wysłuchała wielu historii, które ją poruszyły.
– Jako matka jestem głęboko poruszona historiami zwykłych kobiet, które muszą podejmować niemożliwe decyzje – czy zostać ze swoimi mężami, partnerami lub starszymi członkami rodziny, czy też zabrać dzieci i uciekać, gdy nad ich głowami latają bomby. Wszystkie kobiety, które spotkałam w piątek, musiały podjąć te bolesne decyzje. Centrum IRC dla kobiet i dzieci w Gdyni oferuje uchodźczyniom ciepłe przyjęcie, zapewniając im przestrzeń do odbudowania poczucia wspólnoty i rozwoju. Kiedy wspólnie tworzyliśmy prace artystyczne nawiązujące do tego, czym jest dla nas dom, jedna z kobiet – Mariya – powiedziała, że dla niej dom to jej ojciec, który został na Krymie i którego nie widziała od 2014 roku – mówiła po spotkaniu aktorka.
Adjoa Andoh zwróciła też uwagę, że w spotkaniu z uchodźcą najważniejsza jest jego lub jej historia.
– Musimy starać się widzieć osobę i historię, która kryje się za słowem „uchodźca”. W obliczu wojen i klęsk żywiołowych na całym świecie musimy spojrzeć na wszystkich ludzi, którzy są tacy jak my, ale cierpią z powodu okoliczności, na które nie mają wpływu. I zobaczyć w nich samych siebie – stwierdziła.
The International Rescue Committee (IRC) to międzynarodowa organizacja pomocy humanitarnej. Zaczęła aktywnie wspierać osoby dotknięte wojną w Ukrainie od lutego 2022 roku. Wspiera osoby w potrzebie bezpośrednio na miejscu, jak i w partnerstwie z lokalnymi organizacjami w Polsce, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech, Słowacji, w Czechach, Bułgarii, a także prowadzi aktywności przeznaczone dla osób z Ukrainy w Niemczech, Włoszech, Grecji i Wielkiej Brytanii.
W Polsce zapewnia pomoc finansową tym, którzy najbardziej jej potrzebują, oferuje wsparcie prawne oraz różnego rodzaju pomoc psychospołeczną, w tym bezpieczne przestrzenie dla kobiet i dzieci.
Źródło: The International Rescue Committee (IRC)