ADAPTER - pierwszy w Polsce serwis z filmami dla niewidzących i niesłyszących [WARCINASLADOWANIA]
Osoby niewidome i niesłyszące jeszcze do niedawna były właściwie całkowicie wykluczone z życia kulturalnego. Na szczęście sytuacja dynamicznie się zmienia, czego przykładem jest nowo powstały serwis internetowy stworzony przez Fundację Katarynka.
- Audiodeskrypcja to dźwiękowy opis tego, co dzieje się na ekranie. Lektor opisuje akcje filmu, bohaterów, scenerię, niuanse których nie da się wyłapać ze ścieżki dźwiękowej. Audiodeskryptor kilka razy uważnie ogląda film, a potem opracowuje audiodeskrypcję minuta po minucie. Tak przygotowany skrypt razem z kodami czasowymi oddaje się w ręce lektora, który nagrywa dźwięk w studiu dźwiękowym, a następnie ścieżkę z audiodeskrypcją dodaje się do oryginalnej ścieżki filmowej - wyjaśnia Justyna Mańkowska, wiceprezes Zarządu Fundacji Katarynka.
Adapter.org.pl to przedsięwzięcie bardzo ważne, ponieważ dzięki temu ma szanse na wypełnienie luki w polskim internecie, stając się uniwersalnym rozwiązaniem oferującym wygodny dostęp do dóbr kultury dla osób niewidomych i niesłyszących.
Jeszcze niedawno problem mogłyby stanowić prawa autorskie, jednak znakiem czasów jest zmiana podejścia osób działających w przemyśle filmowym. - Dystrybutorzy udostępnili nam licencje bez problemów - tłumaczy Mańkowska. - W ramach współpracy przekazaliśmy im nagraną audiodeskrypcję i napisy do wykorzystania.
Problem dostępu osób niewidomych i niesłyszących do filmów jest żywy w społeczeństwie. - Stworzyliśmy portal po rozmowach z niewidomymi i niesłyszącymi odbiorcami. Rozmawiając z nimi, często słyszeliśmy, że pokazy filmowe organizowane są tylko w dużych miastach, że mają charakter imprez zamkniętych i nie dają takiej wolności jak internet - mówi Mańkowska. - Co do użytkowników, przyjęliśmy szacunkową liczbę osób z dysfunkcją słuchu i wzroku na ok. 2 mln osób. Nie mamy pewności ani dokładnych danych, ale oparliśmy się tu na danych GUS co do niepełnosprawnych w ogóle oraz badaniach z innych krajów, które zakładają że w każdym społeczeństwie odsetek osób z dysfunkcjami sensorycznymi jest wysoki i sięga 15%. Dodatkowo oparliśmy się na danych GUS, które mówią że w 2013 r w Polsce dostęp do internetu miało ponad 60% gospodarstw domowych. Przyjmujemy, że w Polsce z dobrze wypromowanego portalu filmowego tego typu mogłoby korzystać i może mieć dostęp ok. milion odbiorców.
Dostęp do portalu Adapter.org.pl jest darmowy, natomiast jego sfinansowanie wsparło m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PFRON w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Przy odpowiedniej liczbie odbiorców serwis mógłby utrzymywać się dalej z reklam, co jest standardową procedurą w dzisiejszych czasach.
Cykl „Warci Naśladowania” służy przekazywaniu najlepszych praktyk na polskim rynku. Będziemy ukazywać wybrane kampanie społeczne i charytatywne, pokazywać sylwetki osób przyczyniających się do szerokiego akcentowania problemów wykluczonych i potrzebujących pomocy. W tym celu tworzony specjalny hashtag #warcinasladowania, którym będziemy informować o działaniach w sieci, a w serwisie Technologie.ngo.pl prowadzony będzie cykl WARCINASLADOWANIA.
Źródło: Technologie.ngo.pl