Czy chcesz dowiedzieć się, jak działała maszyna szyfrująca Enigma? A może wolisz na własne oczy zobaczyć jedyny w Polsce czynny reaktor jądrowy lub pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej? Zastanawiasz się, jak wyglądały pierwsze komputery i konsole do gier? To wszystko i o wiele więcej możesz zobaczyć, podróżując z Naukową Mapą Polski ADAMED SmartUP.
Wakacje spędzone w Polsce to świetna okazja, aby zejść z utartego szlaku i odkryć nietypowe miejsca, które z pewnością zainteresują młodych naukowców. Branża turystyczna donosi, że w tym roku Polki i Polacy są bardziej niż zwykle chętni do letnich wyjazdów. Większość z nas planuje w czasie wakacji zostać w kraju. To właśnie dla tych osób Fundacja Adamed, w ramach prowadzonego od ośmiu lat programu naukowego ADAMED SmartUP przygotowała mapę, która pozwoli zaplanować nieszablonowe zwiedzanie Polski.
– Na co dzień wspieramy rozwój młodych, zdolnych ludzi, których pasją jest nauka. Rozmowy z nimi zainspirowały nas do zebrania najciekawszych miejsc w Polsce, które rozbudzą zainteresowanie nauką w każdej osobie, niezależnie od wieku – mówi Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP i dodaje: – Obszar STEM, który stanowi sedno projektu ADAMED SmartUP, opiera się na bezpośrednim doświadczaniu nauki. Rozwój zachodzi w nim poprzez wykonywanie doświadczeń, eksperymentowanie, sprawdzanie jak możemy wpływać na otaczający nas świat i jak on wpływa na nas. Wakacje to idealny czas, aby dostrzec naukę dookoła nas. Podróżując z Naukową Mapą Polski każdy może zostać odkrywcą.
Na mapie umieszczono i opisano 20 różnorodnych miejsc i obiektów związanych z nauką, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zaznaczono na niej m.in. centra nauki, w których odwiedzający mogą samodzielnie wykonywać eksperymenty. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu odnajdą natomiast ścieżki piesze i rowerowe, które wiodą przez najciekawsze przyrodniczo tereny. Osobom znudzonym tradycyjnymi muzeami mapa wskaże punkty do zwiedzenia dawnych siedzib Neandertalczyków czy wciąż aktywnych kopalń. Z pewnością pamiątką z tych letnich wyjazdów będzie zdrowa dawka wiedzy.
Mapę można znaleźć na https://adamedsmartup.pl/mapa-naukowa/.
Akcja #podrodzedonauki
Naukowa Mapa Polski to projekt otwarty, który będzie rozbudowywany w przyszłości o kolejne lokalizacje. Dlatego też na TikToku, Facebooku i Instagramie powstał hashtag #podrodzedonauki. Organizatorzy programu ADAMED SmartUP zachęcają wszystkich podróżników i młodych odkrywców, by w trakcie pobytu w ciekawych miejscach związanych z nauką oznaczali nim swoje wpisy w social mediach. Najciekawsze z nich trafią do Naukowej Mapy w jej kolejnych odsłonach.
Naukowa Mapa Polski w języku ukraińskim
Fundacja Adamed wspiera również uczennice i uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w polskich szkołach. Dotychczas Fundacja udostępniła w języku ukraińskim materiały popularnonaukowe powstałe w ramach programu ADAMED SmartUP. W wersji ukraińskiej powstała także Naukowa Mapa Polski tak, by mogli skorzystać z niej nastolatkowie, którzy spędzą w naszym kraju tegoroczne wakacje.
Źródło: Adamed SmartUP