Absolwenci mówią “dziękujemy”, czyli jak edukacja może zmienić życie młodych ludzi
Minęło już 30 lat odkąd Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata (TSZŚ) założyło program stypendium do zagranicznych szkół z internatem. Stypendium obejmuje dwa ostatnie lata nauki szkolnej i pokrywa koszty czesnego, pobytu w internacie oraz wyżywienia, a skorzystało z niego już ponad 500 osób. Dzisiaj mówią: “dziękujemy”.
Akcja w mediach społecznościowych
Łukasz Rzeczkowski w wieku 17 lat wyjechał do Royal Wolverhampton School, prywatnej szkoły z internatem w Wielkiej Brytanii, znajdującej się pod patronatem HRH Księcia Edwarda, Earl of Wessex, najmłodszego syna Królowej Elżbiety II. Nie był to pierwszy wyjazd w jego życiu, już wcześniej przeniósł się z rodzinnego Kwidzynia do Gdyni, aby rozpocząć edukację licealną w III LO im. Marynarki Wojennej RP. Jak mówi, aplikacja o stypendium TSZŚ była najlepszą decyzją jego życia, dlatego też zachęca kolejne pokolenia potencjalnych kandydatów do spróbowania swoich sił. Łukasz podczas stypendium miał zaszczyt pełnienia funkcji “Head Boy”, czyli naczelnego prefekta szkoły i do dzisiaj jest związany ze szkołą jako członek rady szkoły czyli “Governor”.
Łukasz jest jedną z osób, które podzieliły się swoją historią w social mediach pod hashtagiem #DziękujemyTSZŚ. Absolwenci używają go, aby opowiedzieć o swoich doświadczeniach i zwrócić uwagę na ten wyjątkowy program.
Co daje stypendium?
Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata to organizacja prowadzona przez absolwentów i ich rodziców, którzy wdzięczni za to, jaką szansę otrzymali, chcą dać ją także innym. Decyzja o wyjeździe, choć często niełatwa, to otwarcie drzwi do dalszych sukcesów i możliwości. W dobie dostępu do internetu można by spytać - jaka jest wartość takiego wyjazdu? Czy nie można się więcej nauczyć, oglądając kursy z dowolnego uniwersytetu na świecie?
Szkoły partnerskie Towarzystwa to prestiżowe szkoły prywatne, gdzie czesne wynosi często kilkadziesiąt tysięcy funtów rocznie. Takie szkoły mogą sobie pozwolić na indywidualne podejście do ucznia, małe grupy lekcyjne i profesjonalny sprzęt naukowy. Nauczyciele wszystko tłumaczą spokojnie, a nacisk kładziony jest na zajęcia praktyczne i zrozumienie, a nie na zapamiętywanie faktów. Chodzi także o zapewnienie wszechstronnego rozwoju, nie tylko zdanie egzaminów. Dlatego szkoły oferują także wiele zajęć pozalekcyjnych sportowych, artystycznych i programów wolontariackich na niejednokrotnie profesjonalnym poziomie. Jednocześnie, obracając się przez cały czas w nowym środowisku, młody człowiek uczy się umiejętności miękkich - życia w środowisku międzynarodowym, wrażliwości na różnice międzykulturowe i samodzielności w nowych sytuacjach.
Rekrutacja
Obecnie otwarta jest rekrutacja na wyjazd na lata 2022-2024. W konkursie mogą wziąć udział osoby urodzone pomiędzy 1 stycznia 2005 r. a 31 lipca 2006 r.. Do 13 marca można wysłać formularz zgłoszeniowy, na podstawie którego zostaną wybrani uczestnicy drugiego etapu rekrutacji. Jeśli znacie uczniów, którzy mogą być zainteresowani taką szansą, dajcie im znać - więcej informacji znajdą na www.uwc.org.pl