Pomagają wypełniać wnioski o legalizację pobytu, informują o zasadach abolicji oraz monitorują przebieg akcji abolicyjnej. Polska Akcja Humanitarna w 2012 roku realizuje kampanię, która ma ułatwić obcokrajowcom przebrnięcie przez polskie procedury.
W ramach kampanii informacyjnej projektu Polska Akcja Humanitarna będzie zachęcać cudzoziemców do legalizacji pobytu za pomocą wielojęzycznych ulotek zawierających praktyczne wskazówki oraz internetowych spotów instruktażowych umieszczanych na portalach społecznościowych, na stronie PAH oraz innych organizacji pozarządowych.
Pomagają w Warszawie, Krakowie i Toruniu
Prócz kampanii informacyjnej PAH zaangażuje się również w realną pomoc nielegalnym imigrantom. W Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom PAH w Warszawie oraz w biurach regionalnych fundacji w Toruniu i Krakowie cudzoziemcy mogą uzyskać bezpłatną pomoc w wypełnieniu wniosku o legalizację pobytu. Szczegółowe informacje otrzymają także, pisząc na adres e-mail: abolicja@pah.org.pl.
Niestety, wiele osób, zamiast zwrócić się z konsultacją do organizacji pozarządowych, trafiło już do firm doradczych, które za wypełnienie wniosku pobierają nawet kilkaset złotych.
Może być ich nawet pół miliona
Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców w Polsce legalnie przebywa ponad 100 tys. cudzoziemców. Szacuje się, że od 50 tys. do nawet 500 tys. jest tu nielegalnie. Tegoroczna abolicja, w przeciwieństwie do poprzednich, w 2003 i 2007 roku, jest dużo mniej restrykcyjna – cudzoziemcy, aby zalegalizować pobyt, nie muszą m.in. legitymować się wystarczającymi środkami na utrzymanie.
Do 16 stycznia złożono już prawie 1,3 tys. wniosków o legalizację pobytu. Zgodnie z szacunkami na Mazowszu zostanie złożonych ponad 70 proc. wszystkich wniosków.
Zbadają sytuację cudzoziemców w Polsce
Akcja abolicyjna jest okazją do poznania i zbadania wszelkich aspektów nielegalnej imigracji w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji ekonomiczno-społecznej cudzoziemców. Polska Akcja Humanitarna przeprowadzi wywiady z urzędnikami odpowiedzialnymi za realizację ustawy o abolicji oraz z cudzoziemcami, których wniosek o abolicję został przyjęty lub odrzucony.
Zrealizowane zostaną także badania oparte o statystyki prowadzone przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Pierwsze wyniki badań będą dostępne na początku kwietnia. Projekt finansowany jest z grantu Fundacji im. Stefana Batorego.
Źródło: Polska Akcja Humanitarna