ABC sąsiedzkie… jest poradnikiem, jak włączyć się w zarządzanie swoim miastem, jak dbać o swój mały skrawek przestrzeni, jak współtworzyć osiedle z sąsiadami? Aktywne życie obywatelskie nie ogranicza się tylko do oddawania głosu w wyborach parlamentarnych czy samorządowych. Są to przede wszystkim relacje z ludźmi oraz rozmaite narzędzia demokratyczne, które wpływają na lepszą jakość życia w miejscu zamieszkania.
Aktywne życie obywatelskie to przede wszystkim relacje z ludźmi oraz rozmaite narzędzia demokratyczne, które wpływają na lepszą jakość życia w miejscu zamieszkania: mieście, dzielnicy czy ulicy. Sprawiają one, że chcemy mieszkać na tej ulicy, w tym mieście i z dumą oprowadzać po nim znajomych.
Pierwsza cześć naszego poradnika, to „słowniczek abc”. Aby życie obywatelskie stało się łatwiejsze, postanowiliśmy odczarować je ze słownikowych pojęć, na rzecz przyjaźniejszych definicji, ale żeby nie tracić z oczu rzeczy ważnych, obok prezentujemy definicje ekspercką. Jednak chcemy uczynić krok naprzód, zbliżyć dwa światy. Rzeczywistość w skład której wchodzą osoby profesjonalnie zajmujące się miastem (lokalni radni, pracownicy organizacji pozarządowych, urzędnicy, pracownicy socjalni, architekci) i mieszkańcy, którzy na co dzień żyją w swoich osiedlach, domach.
Obydwa te światy mają na względzie dobro wspólne: miasto. Inaczej jednak artykułują swoją wiedzę i troskę dotyczącą miasta. Czasem nie widzimy wzajemnych dobrych intencji, bo na drodze komunikacji jest wiele barier i szumów komunikacyjnych. Konsultacje społeczne nie są jedyną formą spotkania rzeczywistych partnerów: włodarzy miasta i jego mieszkańców. Istnieją jeszcze inne możliwości włączania mieszkańców we współdecydowanie o swojej dzielnicy i mieście.
W następnych rozdziałach pokazujemy dobre przykłady samoorganizacji sąsiedzkiej. Chcemy zainspirować, pokazać, że można, że warto. Umacnianie tkanki społecznej, wyzwalanie energii społecznej to złożony proces, dlatego kilka słów napisaliśmy o partycypacji dzieci, co może być z kolei inspiracją dla nauczycieli i pracowników organizacji współpracujących ze szkołami, ośrodkami pomocy społecznej.
Do naszej publikacji udało się też zaprosić znanych ogólnopolskich ekspertów, którzy podzielą się z nami refleksjami dotyczącymi podejmowania działań w swoich dzielnicach, w pracy związanej z organizowaniem społeczności lokalnej. Zaprosiliśmy również „Mieszkańca”. Wszystkie te osoby są aktywnymi działaczami, jak również wspierają innych w podejmowanych inicjatywach. Mieszkaniec jest też najlepszym ekspertem w swojej dzielnicy.
Zachęcamy Was, aby zapisywać swoje refleksje i pomysły. Obserwujcie, co się dzieje w waszej radzie miasta, radzie sołeckiej, radzie osiedla; zadawajcie pytania, poznawajcie lokalne instytucje, organizacje pozarządowe. Działajcie w wolontariacie, poznawajcie swoich sąsiadów, organizujcie się… Edukujcie innych, włączajcie swoich bliskich w działania, które przyczyniają się do lepszej jakości życia w dzielnicy, w swojej okolicy. Silne społeczeństwo to świadomi obywatele – twórzmy razem lepszy świat; świat, w którym chcemy żyć Zapraszam do podróży po lekturze i notatek.
Źródło: kreatywni.ngo