86% Polaków popiera WOŚP, co drugi korzystał ze sprzętu z serduszkiem
Wysokie poparcie dla działań WOŚP oraz silne przekonanie społeczeństwa o wpływie Fundacji na ratowanie życia lub zdrowia wielu pacjentów - to główne wnioski z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą Inquiry w lutym tego roku. Wyniki wskazują na potwierdzenie silnego wizerunku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i chęć wspierania jej działań przez znaczną część Polaków.
To już kolejne badanie dotyczące WOŚP, które realizuje agencja badawcza Inquiry.
Wizerunek organizacji jest coraz silniejszy, a poparcie dla Orkiestry bardzo wysokie – aż 86% badanych popiera działania Fundacji, co stanowi wynik wyższy w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy poparcie deklarowało 79% ankietowanych. Co istotne, większość uczestników ankiety - 85% - uważa, że dzięki WOŚP uratowano życie lub zdrowie wielu pacjentów, a aż 8 na 10 Polaków jest dumnych, że taka akcja ma miejsce w Polsce. Ponadto ¾ ankietowanych uznaje WOŚP za najlepszą akcję charytatywną w naszym kraju.
WOŚP jest kojarzony przede wszystkim z pomocą i zakupami sprzętu dla szpitali.
Kto najbardziej popiera WOŚP?
Najwyższe poparcie dla WOŚP deklarują osoby w wieku 25-34 lata (94% z nich zdecydowanie popiera oraz raczej popiera działania organizacji), a najmniejsze – w wieku 45-54 lata (tutaj poparcie deklaruje 76%). Większe przekonanie o wpływie WOŚP na ratowanie zdrowia i życia Polaków oraz, generalnie, lepszą ocenę dla działań Fundacji, mają kobiety niż mężczyźni.
Ocena WOŚP a korzystanie ze sprzętu z serduszkiem
Wśród pytań, na które odpowiadali uczestnicy badania, pojawiło się: „Czy zdarzyło Ci się, że podczas pobytu w szpitalu lub wizyty w przychodni Ty kub ktoś z Twojej rodziny korzystał ze sprzętu z naklejką WOŚP?”. Twierdzącej odpowiedzi udzieliła połowa ankietowanych – to nieznacznie więcej (o 2%) niż przed rokiem.
Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,3 mld PLN i kupiła ponad 65 tys. urządzeń. Sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce.
Badanie zostało zrealizowane w lutym 2021 r. na reprezentatywnej próbie 505 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
29. Finał WOŚP odbył się 31 stycznia 2021 roku. Cel Finału wspierać można było dorzucając się do jednej ze 120 tys. puszek - wolontariuszy, zarejestrowanych w Sztabach na całym świecie, w sklepach i instytucjach, a także do eSkarbonek. Zbiórka realizowana była również przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych. Kweście towarzyszyły wydarzenia organizowane przez lokalne Sztaby, a także 15. bieg “Policz się z cukrzycą”. W Warszawie centrum wydarzeń stanowiło studio telewizyjne na Placu Defilad, w którym odbyły się koncerty m.in. zespołu Enej, Voo Voo, Kwiat Jabłoni i Piersi. Transmisja internetowa wydarzenia rozpoczęła się w sobotę (30 stycznia) o godz. 21:00 i trwała nieprzerwanie 27 godzin. Kwota deklarowana 29. Finału wynosi 127 495 626 złotych, a oficjalne ogłoszenie wyniku Finału nastąpi 29 marca.
Źródło: Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy